
Zakończyły się prace budowlane i wykończeniowe przy Centrum Onkologii w Płocku. Trwają przetargi na zakup wyposażenia. Ośrodek zacznie przyjmować pacjentów na początku 2024 roku. Realizacja kosztowała blisko 123 mln zł.
Samorząd Mazowsza wraz z władzami Szpitala Wojewódzkiego w Płocku ogłosiły 15 września, że dobiegła końca budowa Centrum Onkologii w Płocku. W badaniach prowadzonych przez urząd marszałkowski aż 56 proc. mieszkańców regionu płockiego, jako najpotrzebniejsze specjalistyczne świadczenie medyczne wskazało właśnie onkologię. Dla porównania, w całym województwie wskaźnik ten wyniósł 44 proc.

Inwestycja została zrealizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL Grupa Budowlana Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy. Umowę z wykonawcą podpisano 29 października 2021 r. Prace budowlane trwały od listopada 2021 r. do sierpnia 2023 r. i właśnie się zakończyły.
Płockie Centrum Onkologii – nowoczesność w kolorach art deco
Nowo wybudowany budynek ma trzy kondygnacje naziemne. To w sumie 7.409,72 m² powierzchni użytkowej i aż 325 pomieszczeń. Centrum zostało zaprojektowane w dominujących kolorach art deco – na parterze dominuje zieleń, na II piętrze – kolor ceglany, a na III piętrze niebieski.

– Na parterze znajdują się pracownie tomografii komputerowej, mammografii, rezonansu magnetycznego, medycyny nuklearnej, brachyterapii, PET oraz bunkry z akceleratorami medycznymi, czyli urządzeniami wytwarzającymi promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Na I piętro budynku przeniesiony zostanie funkcjonujący w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oddział onkologiczny. Drugie zajmie oddział radioterapii – wyjaśnia wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Równolegle do prac budowlanych, szpital prowadził intensywne poszukiwania kadry medycznej oraz procesy zakupowe, które pozwolą przyjąć nowych pacjentów już na początku przyszłego roku.
– Ta inwestycja nie tylko otwiera przed naszą placówką ogromne szanse rozwojowe, związane z zaspokojeniem niedostępnych, a potrzebnych w tej części Mazowsza usług. Przeniesienie Oddziału Onkologicznego z nowego pawilonu budynku głównego szpitala do Centrum Onkologii pozwoli poprawić komfort świadczonych usług medycznych na innych oddziałach, które zagospodarują pozostawioną po onkologii przestrzeń. Jestem dumny i szczęśliwy, że dzisiejsza uroczystość wpisuje się w tak piękne jubileusze, jak 50 lat naszej placówki i 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego, pod którego skrzydłami możemy się rozwijać – mówił Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Z szacunków wynika, że rocznie sama poradnia onkologiczna będzie udzielała nawet ok. 10 tys. porad, a oddział onkologiczny – 3,5 tys. hospitalizacji.
– Opiekę pacjentom Centrum zapewni około 90 osób z personelu medycznego i niemedycznego. Częściowo będą to dotychczasowi pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku – podkreśla wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński.

Pod koniec roku szpital wystąpi do NFZ z wnioskiem o ogłoszenie konkursu na świadczenie usług z zakresu radioterapii. Będzie to znaczne ułatwienie dla mieszkańców Północnego Mazowsza, którzy do tej pory na zabiegi z radioterapii musieli udawać się do tak odległych miast, jak Łódź, Bydgoszcz czy Warszawa.

Budowa Ośrodka Radioterapii nie byłaby możliwa bez decyzji radnych województwa mazowieckiego i finansowania z budżetu województwa mazowieckiego. Jak zaznaczał marszałek Adam Struzik, projekt budowy ośrodka onkologii nie uzyskał wsparcia w ramach rządowego programu.

– Nasz wniosek został dwukrotnie odrzucony. Nie mogliśmy jednak zrezygnować z tak ważnej inwestycji. I zdecydowaliśmy o sfinansowaniu jej w całości z budżetu województwa. Do tej pory przeznaczyliśmy na te cel już blisko 123 mln zł. I nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo. Jak widać, była to doskonała decyzja, a sam ośrodek robi ogromne wrażenie. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargów na wyposażenie i rozpoczęcie działania – mówił marszałek Adam Struzik.















Ile będzie otwarć, dla kolegi pytam. Bo to było elementem kampanii wyborczej. Same PSL-owskie buzie oraz PO.
Gala z okazji. No właśnie jakiej. Wyposażenia brak, urządzeń brak, personelu brak. A święto jakby lada dzień ośrodek miałby przyjąc pacjentów.
zaóga to jest zawsze była 90 osób teraz trzeba wyposażyć i zatrudnić lekarzy chyba że teraz znajdą się obycnie zatrudnienie wystarczy tylko zmienić angaże
Jakby rząd finansował to otwarcie byłoby przed wyborami a potem już ze sprzętem zaraz po wyborach. I potem pewnie jeszcze jedno. XD