REKLAMA

Bon turystyczny zostaje na dłużej

REKLAMA

W wrześniu portale społecznościowe zalały pytania, gdzie można wykorzystać bon turystyczny, którego ważność upływała z dniem 30 września. Okazuje się, że z bonu skorzystamy dłużej.

Z najnowszych danych ZUS wynika, że na ponad 650 tys. uprawnionych osób w województwie mazowieckim, wciąż nieaktywnych jest ok. 96 tys. bonów. Dobra wiadomość dla tych osób jest taka, że termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 r. Gwarantuje to ustawa, podpisana pod koniec września przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

PowiązaneTematy

– W całym kraju do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali około 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało około 600 tys. bonów nieaktywnych – mówi Grzegorz Dyjak z ZUS. – Do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły – według danych dla Mazowsza – około 425 mln zł – dodaje przedstawiciel ZUS.

Przypomnijmy, że od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić m.in. za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Bon przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 r., na które przysługuje świadczenie „Rodzina 500 plus”.

Na dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Wystarczy wejść na swój profil, w zakładkę „ogólny”, po lewej stronie ekranu jest zakładka „bon turystyczny”. Po kliknięciu w nią należy uzupełnić niezbędne dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.

Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego, ma 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Podkreślmy też, że choć bon turystyczny ważny jest do końca marca 2023 roku, to do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, ale sama usługa może odbyć się nawet po tej dacie.

Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU