Blisko 200 listów płocczan

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Płocki Maraton Pisania Listów zakończył się wynikiem 197. Właśnie tyle listów w obronie praw człowieka napisali płocczanie, którzy odwiedzili w sobotę budynek przy ul. Tumskiej 13.

Akcja Amnesty International rozpoczęła się w Płocku 14 grudnia o godz. 14. Pierwszy list napisał zastępca prezydenta Płocka, Roman Siemiątkowski. Nie był jedynym samorządowcem – w akcji wzięła również radna Joanna Olejnik. Nie zabrakło młodzieży, aktywnie zaznaczyła się tu klasa II E z płockiego “Ekonomika”, która pisała listy w języku angielskim i polskim. Już w drugiej godzinie maratonu Płock mógł się poszczycić wynikiem 85 napisanych listów.

Nie mogło zabraknąć przedstawicieli organizatorów – swój głos w sprawie napisała Litosława Koper, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku oraz Radosław Malinowski, zastępca dyrektora Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Ogółem przy Tumskiej 13 pojawiło się koło 70 osób, w większości młodych ludzi ze szkół ponadgimnazjalnych.

Najwięcej, bo aż 7 kartek i pisma do wszystkich wskazanych przedstawicieli władzy, prokuratorów napisała pani Monika Niedźwiedzka, nauczycielka z płockiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich. W akcji wzięła również udział pani Elżbieta Zawadzka, także nauczycielka z Ekonomika. W ciągu sześciu godzin płocczanie napisali 197 listów.

Po 16 listów poparcia otrzymali Ihar Cichaniuk – białoruski aktywista, walczący o prawa osób nieheteroseksualnych, zatrzymany przez policję i dotkliwie pobity oraz etiopski dziennikarz Eskinder Nega, który od 2011 roku odsiaduje wyrok osiemnastu lat pozbawienia wolności za “terroryzm”, czyli krytykowanie rządu i głoszenie prawa do wolności słowa.

Najwięcej listów, bo 20 listów zostało napisanych w sprawie Miriam Isaury López, którą w lutym 2011 r. dwóch mężczyzn w kominiarkach porwało tuż po tym, jak odwiozła ona dzieci do szkoły. Mężczyźni związali ją, przewiązali jej oczy i odwieźli do koszar wojskowych w Tijuanie. Przez kilka następnych dni żołnierze wielokrotnie ją gwałcili i torturowali, aż podpisała dokument, w którym fałszywie przyznała się do popełnienia przestępstw narkotykowych.

Organizatorem tegorocznego płockiego Maratonu był Młodzieżowy Domu Kultury i Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji