Bez samochodu przez tydzień… albo przynajmniej jeden dzień

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – inicjatywa w krajach Unii Europejskiej, która jest obchodzona już po raz dziesiąty. W jej ramach będziemy także świętować Europejski Dzień bez Samochodu.

Po co to całe zamieszanie? Żeby zachęcić mieszkańców miast do zmiany niezdrowego i nieekologicznego trybu życia oraz wybrania alternatywnych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze.

W ramach tygodnia dzisiaj odbyły się warsztaty ekologiczne na Starym Rynku, w których wzięła udział m.in. płocka policja. Od godziny 10 funkcjonariusze na Starym Rynku bawili się z dziećmi. Maluchy mogły zwiedzać policyjny radiowóz, sprawdzali też swoje umiejętności jazdy na symulatorze jazdy motorowerem, malowali i rozwiązywali zadania tematycznie związane z bezpieczeństwem.

Jutro natomiast w Domu Darmstadt zobaczymy Płocki Mobilny Okrągły Stół. W piątek organizatorzy zapraszają na nietypowy wyścig o Puchar Prezesa CIFAL. Po miejskiej dżungli ścigać się będą 4 osoby czterema różnymi środkami komunikacji: rowerem, biegiem, samochodem i autobusem Komunikacji Miejskiej.

W sobotę z okazji “Dnia bez Samochodu” odbędzie się rajd rowerowy z udziałem prezydenta Andrzeja Nowakowskiego. Start rajdu wyznaczony jest na godz. 9, a zakończenie zaplanowane jest na godz. 14. Trasa przebiegać będzie ulicami: Stary Rynek – ul. Zduńska – ul. Okrzei – ul. Kwiatka – ul. Tumska – ul. Mostowa – ul. Rybaki – Sobótka – ul. Kazimierza Wielkiego – Stary Rynek.

Na mecie każdy z uczestników otrzyma specjalny upominek, a jedną z nagród będzie – uwaga – rower! Wiele atrakcji w sobotę na Starym Rynku zaplanowano dla uczniów płockich szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, m.in. pokaz jazdy cyklistów na bicyklach. Przez cały tydzień można bezpłatnie wypożyczyć rower z Hotelu Herman przy ul. Sienkiewicza 30.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji