REKLAMA

Audioriver Sobótka – poznaliśmy szczegóły

REKLAMA

Organizatorzy Audioriver – największego festiwalu muzyki elektronicznej mającego miejsce w Płocku – zdradzili program imprezy towarzyszącej. Mowa o Audioriver Sobótka. Co przygotowano?

Sobótka to nie tylko nadwiślański zalew w Płocku, to także program dziennych wydarzeń festiwalu Audioriver, który z roku na rok staje się coraz bardziej rozbudowany. Podczas 14. edycji Audioriver atrakcji uzupełniających będzie jeszcze więcej. Na rynku Starego Miasta odbywać się będą m.in. dyskusje z artystami z festiwalowego line-upu,  przyjadą zaproszeni goście, a w NovymKinie Przedwiośnie obejrzymy specjalnie wyselekcjonowane filmy muzyczne. Program sobótki rozpocznie się w piątek, 26 lipca po godz. 16. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Co dokładnie zobaczymy?

Dyskusje i spotkania

Jagoda Wótowicz i Marta Nawrot/fot. Natalia Początek

Sobótka to przede wszystkim spotkania i dyskusje. O skomplikowanej relacji sztuki i technologii rozmawiać będą Dream Adoption Society – czyli Marta Nawrot i Jagoda Wójtowicz – którzy postarają się odpowiedzieć na kilka ciekawych pytań. Czym komputer jest dla artysty? Czy technologia definiuje sztukę? Czy zastępuje warsztat? O swoich doświadczeniach w tym temacie opowie także Marek Biliński – kompozytor muzyki elektronicznej, Karol Mozgawa (Deas) – polski producent i DJ i Norbert Borzym (BERT) – DJ, remikser i producent muzyczny.  Dyskusję poprowadzi zaś Marek Horodniczy – dziennikarz i publicysta związany z TVP Kultura.

Ciekawie prezentuje się także kolejny panel, w którym poruszana będzie tematyka przyszłości muzyki elektronicznej, nad którą zastanowią się Anna Zaradny — artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, Joanna Skorupska — założycielka Radicalzz, studia doradczego, Łukasz Warna-Wiesławski — współkurator festiwalu Unsound, DJ i promotor i Alex Kubaczewski — dziennikarz muno.pl, promotor i DJ. Blok poprowadzi Urszula Kaczyńska – dziennikarka Polskiego Radia.

Poruszony zostanie także temat kobiet w muzyce elektronicznej.  Warto bowiem pamiętać, że blisko połowę gitar sprzedanych w USA w 2018 roku kupiły kobiety. Czy w elektronice zapanuje matriarchat? A może już tak jest? Odpowiedzi na te pytania postarają się znaleźć Girl’s to the front — kolektyw organizatorek i promotorek działających na rzecz dziewczyn w muzyce. Do Płocka przyjadą Monika Pasiecznik — krytyczka muzyczna i kuratorka, autorka książek i esejów, a także Paulina Żaczek — promotorka związana m.in. z festiwalem Unsound oraz krakowskim klubem Szpitalna 1. O jakość spotkania zadba Novika — jedna z najbardziej aktywnych postaci polskiej sceny klubowej.

Arkadiusz Reikowski/ fot. materiały prasowe

Muzyka elektroniczna w grach komputerowych – to kolejny panel dyskusyjny. Rozmawiać będą  Arkadiusz Reikowski — kompozytor muzyki do gier komputerowych, odpowiedzialny za muzykę w Observer, Layers of fear czy tworzącej się gry na podstawie Blair Witch, A_GIM — jeden z najbardziej doświadczonych producentów muzyki elektronicznej w Polsce oraz MagdalenaMariaMonika, która prowadzi największy kobiecy kanał gamingowy na polskim YouTube. Prowadzenie: Michał Bownik — kompozytor, producent, autor tekstów, lider zespołu Bownik.

Ostatnim panelem będzie odpowiedź na pytanie: Czy istnieje życie bez muzyki elektronicznej? Te zada sobie Lech Podhalicz — dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny portalu Going, Joanna Tomczak — współwłaścicielka poznańskiego klubu Tama, ATARI WU — kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, odpowiedzialny za brzmienie takich projektów, jak Baranovski czy XXANAXX. Panel poprowadzi Łukasz Kamiński — dziennikarz i publicysta.

Koncerty na Starym Rynku

W programie Audioriver Sobótka nie zabraknie też – jakże by inaczej – muzyki. W blasku słońca na scenie wystąpią bracia Juniore & Conradq, a z Wrocławia do Płocka przybędzie duet Seb & Rodrigezz, związany m.in. z Projektem Pralnia. Na tym jednak nie koniec. Podczas wydarzenia zobaczymy Vidno – przedstawiciela płockiej sceny, a  ze stolicy na Audioriver przyjadą Nowosad, Komitet Obrony Disco, a także Raidho & T.Etno, którzy zaprezentują wspólnie orientalny live z użyciem instrumentów i brzmień elektroniki.

Festiwalowe kino

W trakcie Sobótki odbywać się będą specjalne pokazy filmowe w NovymKinie Przedwiośnie. Repertuar seansów jest następujący:

14:00 — „W rytmie Kuby”, reż. T.G. Herrington, Danny Clinch, 2018 r.Taneczna historia zespołu Perservation Hall Jazz Band, który na Kubie odnajduje swoje muzyczne korzenie.

16:00 — „Legenda Kaspara Hausera”, reż. Davide Manuli, 2012 r.

„Czarno-biały disco-western”, pełen odniesień i cytatów, surrealistycznego symbolizmu. Muzykę do filmu komponował Vitalic, znany doskonale publiczności Audioriver za sprawą występów na festiwalu w 2011 i 2017 r.

18:00 — „Climax”, reż. Gaspar Noé, 2018 r.

Głośny film twórcy „Love”, canneńska sensacja zeszłego roku. Hipnotyczny, odurzający, energetyczny i — oczywiście — wypełniony muzyką m.in. Aphex Twin, Daft Punk czy Soft Cell.

Wstęp na wszystkie seanse kosztuje 10 zł. Bilety do nabycia w kinie NK Przedwiośnie.

Warto wspomnieć, że w ramach Sobótki odbędą się także targi muzyczne. Te organizowane są od jakiegoś czasu i powrócą także przy okazji 14. edycji Audioriver.

Przypomnijmy, festiwal Audioriver odbędzie się w dniach 26-28 lipca w Płocku.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU