REKLAMA

Archiwalny Płock w filmie, który nigdy nie wszedł na ekrany…

REKLAMA

Dworzec PKP, Hotel Petropol, płocka katedra – niesamowite archiwalne zdjęcia z Płocka można zobaczyć w filmie pn. „5 i 1/2 Bladego Józka”.

Zdjęcia do tej produkcji były realizowane w okresie jesień – zima 1970 roku, a wystąpili w nim znani aktorzy, jak Anna Dymna (wówczas jeszcze Anna Dziadyk – film reżyserował jej przyszły mąż, Wiesław Dymny), Władysław Hańcza, Leon Niemczyk czy Halina Golanko.

PowiązaneTematy

Ciekawostką jest, że ten film, reżyserowany przez Henryka Klubę, nigdy nie wszedł na ekrany. W całości zaś był realizowany w Płocku.

Sam obraz trwa 80 minut, a fabuła opiera się na przyjeździe do Kamienicy Tadeusza Rusina, młodego dziennikarza warszawskiej gazety młodzieżowej, autora artykułu o bandzie motocyklistów terroryzującej miasteczko. Tadeusz trafia do miejscowego hotelu, gdzie jednak brak jest wolnych pokoi ze względu na spodziewaną wizytę Włochów.Jak czytamy na stronie filmpolski.pl: „Chodząc po miasteczku Tadeusz natyka się na motocyklistów, staje w obronie bitego przez nich chłopaka i sam zostaje poturbowany. Z opresji ratuje go Katarzyna, siostrzenica miejscowego proboszcza. Tadeusz wraz z kierowniczką świetlicy organizuje spotkanie z mieszkańcami Kamienicy. Spotkanie przebiega w nerwowej atmosferze, zamienia się w kłótnię pomiędzy młodzieżą i starymi. Dziennikarz chce dotrzeć do członków bandy. W tym celu pobiera od Katarzyny lekcje judo, wspólnie z Katarzyną organizuje też „włamanie” do miejscowego domu towarowego. Wyczynem tym zyskuje uznanie w oczach większości motocyklistów. Jedynie „Basior”, szef grupy jest nieugięty, ale traci wpływy w bandzie, która postanawia skończyć z „okresem basioryzmu”. Podczas zabawy, gdzie spotyka się cała młodzież miasteczka, dochodzi do pożaru magazynu, w którym trzymane są harleye grupy. Wszyscy bohaterowie biegną ratować motory, jeden z członków grupy zostaje wewnątrz palącego się hangaru. Tadeusz ratuje „Harcerza” czym ostatecznie zdobywa zaufanie i przyjaźń motocyklistów. Wszyscy wraz z Katarzyną odprowadzają wracającego do Warszawy Tadeusza”.

To miasteczko „zagrał” oczywiście Płock, a przepiękne i archiwalne już kadry z filmu możecie zobaczyć na stronie Fototeka.fn.org.pl.

Ciekawą rozmowę na temat tej produkcji poprowadził 25 listopada 2017 roku Radosław Łabarzewski w Kinie za Rogiem w Płocku. Do rozmowy zaprosił Halinę Golanko i Wojciecha Echilczuka. Rozmowa odbyła się w ramach projektu Filmowy Płock, a towarzyszył mu premierowy pokaz filmu „5 i 1/2 Bladego Józka”. Dowiemy się z niej m.in. skąd wziął się tytuł filmu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 6

 1. regionalista says:

  Pytano się gdzie szukac moje autorskie filmy…podałem bez typowego linku, wiedzac, ze Wasz system wycina gotowe linki..Tego zapisu nie ma…..Podaję dalej. 300 filmów..nie zrobily się same….Cały Dorobek tj. 3,6 TB
  przekazałem bezpłatnie Archiwum Senatu…
  Czego żal? Poumierali ludzie z filmów…zniknęły domy przeprawy przez Wisłę. Jest film Cudo Mieszkańcy Plocka lat 60 tych w Domu..Bzura. . Zaginiony już Świat……………Płock nie powstał od przejęcia na stetl. 4 nacje żyły w zgodzie. Bez nienawiści…….jak obecnie…
  Nastąpił zmasowany atak nienawiści pod Ochroną Rządu Polski……
  A Płock….rozlatuje się , niknie. Żal ludzi i Płocka.

  Posle Panu ocenę prof. A. Nowaka z UJ……..o gen.Z.Padlewskim..
  Co stetll z Nim zrobił….
  Książka jest i w Rapersswill. Im dalej od Płocka tym bardziej wszystko szanowane…..

 2. regionalista says:

  Zawieszony między życiem a smiercia ze smutkiem pisze te słowa. Przez połowę życia pracowałem społecznie dla mojego rodzinnego Miasta Płocka. Dlatego z miłości do niego umieściłem w sieci 400 filmów z czego ocalało 300…..
  Filmy promują Płock i ukazują Postawy Obywatelskie Płocczan.
  Redakcja, która przez długi czas korzystała z moich Materiałów…beznamietnie wycieła mój wpis o lokalizacji filmów……
  Nie wszystko należy czynić dla pieniedzy….
  Miłość do Płocka nie posiada ceny…a jest rozrywane na strzę;y przez faszyzm żydowski.

  Historia i Ludzie , którzy nas zastąpią, ocenią zło i Dobro – NASZYCH OBECNYCH CZASÓW.

  Ale cokolwiek z Tego Płocka…powinno zostać aby zachować CIĄGŁOŚĆ DZIEDZICTWA TRWANIA POLAKÓW NA NASZEJ MAZOWIECKIEJ ZIEMI.

  NIEPAMIĘĆ NIESIE ZAGŁADĘ PAMIĘCI.

 3. ZED says:

  Daj namiar pls na te filmy.

 4. regionalista says:

  Niedowierzanie..w sieci wideo jest 300 moich filmów z dawnego Płocka. Wysoka oglądalność. Nie istniejące domy tak łatwo Obcy doprowadzili płockiej wzgorze do czasów Piastow…Most pontontowy i inne.
  Krokodylowe łzy a obecnie Żydzi jak wcześniej tną. Czynia to samo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU