REKLAMA

Archiwalne zdjęcia i pamiątki z wizyty Jana Pawła II w Płocku. Nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

W Muzeum Diecezjalnym w Płocku otwarta została nowa wystawa stała „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku”. Wystawę tworzą m.in. zdjęcia Jana Waćkowskiego, znanego płockiego fotografa.

W Sali Barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku odbyła się w poniedziałek, 25 października konferencja prasowa, połączona z wernisażem nowej wystawy stałej „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku”. To wyjątkowa pamiątka z wizyty Papieża w czerwcu 1991 roku. Zbiór dokumentów i eksponatów prezentuje wizytę Papieża Jana Pawła II w Płocku, przygotowania do pielgrzymki, pobyt w Płocku, ale i poszerza wiedzę odbiorców o często już zapomniane wizyty Papieża Polaka w Płocku, jeszcze jako Kardynała Karola Wojtyły.

Wyjątkowe są zdjęcia autorstwa fotografa Jana Waćkowskiego, obrazujące pielgrzymkę Papieża Polaka do Płocka oraz film DVD z nagraną częścią mszy świętej, wizytą w Zakładzie Karnym i nieoficjalnym spotkaniem z płocczanami z okna papieskiego. Można zobaczyć również pamiątki związane bezpośrednio z Ojcem Świętym, m.in. kielich podarowany dla Katedry Płockiej, a także szachy wykonane przez więźniów płockiego Zakładu Karnego dla Papieża.

– „Uczył nas wolności” – te proste słowa, brzmiące jak wyznanie, prowadzą nas w niezwykłej wyprawie po drogach czasu, śladami Świętego Pielgrzyma, Jana Pawła II – mówił podczas konferencji prasowej Biskup Płocki, Piotr Libera. – Święty Jan Paweł II uczył nas wielu rzeczy. Jak dobry nauczyciel spraw Bożych i ludzkich prowadził nas drogami, wymagającymi odwagi – wspominał biskup.

Podkreślił również, że autora zdjęć prezentowanych na wystawie, Jana Waćkowskiego, zna niemal każdy mieszkaniec Płocka. Artysta fotografii reportażowej był bowiem na większości ważnych wydarzeń w historii miasta, a jego charakterystyczne fotografie są ozdobą wielu wystaw i publikacji. Przez kilkadziesiąt lat swojej pracy zebrał mnóstwo materiału, będącego świadectwem historii i rozwoju Płocka.

PKN ORLEN, który jest mecenasem wystawy, reprezentował podczas konferencji prasowej Zbigniew Leszczyński, Członek Zarządu ds. Rozwoju.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zaproszenie na tak wspaniałą wystawę. PKN ORLEN w ramach programu „Orlen dla Płocka” angażuje się w wiele inicjatyw edukacyjnych, społecznych czy sportowych, ale również kulturalnych – podkreślał Zbigniew Leszczyński, dodając, że ORLEN współpracuje z Muzeum Diecezjalnym od wielu lat.Ks. kan. mgr Andrzej Milewski, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego przyznał, że nowa wystawa stała jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

– Przeszło 900 lat Diecezja Płocka czekała na wizytę papieża w naszym mieście. Doszła ona do skutku 30 lat temu, jedna, jedyna i pewnie ostatnia. Kiedy zacząłem pracować w Muzeum, wziąłem sobie głęboko do serca sentencję, którą Henryk Sienkiewicz umieścił w naszej pierwszej księdze pamiątkowej: „Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości” i do niej się stosuję – mówił dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

W wernisażu wystawy wzięli również udział m.in. senator Marek Martynowski, radna Wioletta Kulpa, dyrektor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku Marek Mokrowiecki, biskup pomocniczy płocki Mirosław Milewski.

Ekspozycja będzie czynna dla wszystkich zwiedzających od 26 października br. na I piętrze w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego.

Mecenasem Wystawy oraz Muzeum jest PKN ORLEN.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 6

 1. Mamo chwalą nas. Ja ciebie, a ty mnie. says:

  @Ubawiony = @Aaa

  • Masz rozdwojenie jaźni debilu, że piszesz sam do siebie? says:

   Czy jesteś niebinarny? :-D

   • Ty na pewno. says:

    Masz kłopoty z tożsamością.
    Chciałbyś uchodzić za inteligenta, ale wystająca słoma z butów, w tym ci przeszkadza.
    Co zrobić?
    ;

 2. Aaa says:

  Wyższa cena paliwa to więcej kasy od pisior ów dla kecunów

  • Marian says:

   Ojej. Ale mądrość napisałeś. Jesteś taki inteligentny.

   • Ubawiony says:

    No, on jest. W przeciwieństwie do takiego kołtuna jak ty , hehehe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU