Anna Maria Wesołowska rozmawia z płocką młodzieżą

REKLAMA

W środę, 2 kwietnia, w jednej z płockich szkół średnich odbyło się spotkanie znanej z telewizji sędzi Anny Marii Wesołowskiej z młodzieżą z płockich szkół. Podczas spotkania przestrzegała uczniów przed złymi zachowaniami, które mogą wpłynąć na ich przyszłość. 

Wykład znanej sędzi poprzedził spektakl przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku pod tytułem „A można inaczej”. Wystąpienie opowiadało historię nastolatka, który, odrzucany przez społeczeństwo i najbliższe sobie otoczenie, boryka się z różnymi problemami i stara się poukładać swoje życie. Wesołowska w swojej wypowiedzi bardzo chętnie nawiązywała do wystąpienia młodzieży i wyrażała zadowolenie faktem, że przedstawiono w nim najistotniejsze problemy, dotyczące nastolatków w obecnych czasach.

PowiązaneTematy

Według sędzi Wesołowskiej, najczęstszymi przypadkami łamania prawa przez młodzież jest nielegalne graffiti, podrabianie legitymacji czy znieważanie nauczycieli. Jak sama mówi, jest dla niej ważne, aby młodzież żyła w zgodzie z prawem i dlatego od 2000 roku prowadzi lekcje wychowawcze w sądach. Zajęcia tego typu mają na celu szeroko rozumianą profilaktykę. W ramach tych działań młodzież może uczestniczyć w rozprawach sądowych. Przez 14 lat w jej działaniach wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Pani Wesołowska przyznaje, że profilaktyka jest bardzo trudna, bo przepływ informacji w mediach, szczególnie w telewizji, oraz tym samym lansowanie mody jest bardzo szybkie, przez co trudno młodzież zarazić zachowaniami, które są poprawne społecznie.

Podczas rozmowy z uczniami Anna Maria Wesołowska apelowała, aby w każdej szkole powstał kącik prawny poświęcony trzem głównym zagadnieniom. Pierwsze z nich to grooming, czyli działania podejmowane w celu nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem w celu późniejszego wykorzystania seksualnego. Kolejnym jest bezpieczeństwo internetowe, a ostatnim – zbyt wczesna inicjacja seksualna. Zdaniem Wesołowskiej, kilkaset urodzeń rocznie przez dziewczęta w wieku od 12 do 15 lat do zdecydowanie za dużo.

Profilaktyka tego typu, według sędzi, jest istotnym elementem w późniejszym życiu społeczeństwa. Swoje wystąpienie Anna Maria Wesołowska zakończyła powiedzeniem:

Wyjdź na leszcza, ale nie idź na 15 lat do więzienia