Andrzej Nowakowski prezydentem Płocka. Drugiej tury nie będzie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Choć Państwowa Komisja Wyborcza wciąż zlicza głosy oddane podczas wczorajszych wyborów samorządowych, to poznaliśmy już wyniki tegorocznych wyborów prezydenckich. Jest on co najmniej zaskakujący. To już pewne: drugiej tury nie będzie.

Sondaże i prognozy przedwyborcze były jednoznaczne – zwycięstwo Andrzeja Nowakowskiego jawiło się jako bardzo prawdopodobne. Nikt nie spodziewał się jednak aż takiej przewagi. Z danych, opublikowanych około godziny 7, wynika, że Nowakowski zyskał prawie 56 proc. poparcia, a więc ponad dwukrotnie więcej niż Marek Martynowski z PiS. Główny rywal obecnego prezydenta z 22 procentami zajął drugie miejsce. Trzecie, z prawie 10 proc. uzyskał natomiast Mirosław Milewski.

Taki rezultat oznacza, że wbrew wcześniejszym prognozom w Płocku nie będzie drugiej tury. Andrzej Nowakowski pozostaje prezydentem przez drugą kadencję. – Dziękuję wszystkim za oddane głosy – powiedział Andrzej Nowakowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. – Moja prezydentura będzie kontynuacją dobrych projektów już rozpoczętych. Będzie to drugi i trzeci etap obwodnicy czy rewitalizacja nabrzeża. Będziemy też szukać nowych miejsc pracy, co wiążę ze sprzedażą terenów pod inwestycje – dodał.

Wstępne wyniki wskazują na to, iż PO nie będzie miało większości w radzie miasta. Niezbędna będzie zatem koalicja. Prezydent zapewnia, że potrafi współpracować z każdym. – Dla mnie ważne jest dobro mieszkańców – komentował Nowakowski. – Wiem, że nie dla każdego będzie to łatwa współpraca. Należy jednak pamiętać, że wiele inwestycji – jak budowa boisk, wiaduktu, obwodnicy – nie potrzebują polityki. Czekam na wynik wyborów ze spokojem – stwierdził.

Pozostali kandydaci uzyskali wynik poniżej oczekiwań. Żaden z nich nie osiągnął pułapu pięciu procent. Najbliżej tego celu byli Arkadiusz Iwaniak (4,32%) i Piotr Zgorzelski (4,23%). Iwona Wierzbicka i Marek Owsik uzyskali wynik poniżej 2 proc.

Poniżej szczegółowe wyniki głosowania płocczan:

Andrzej Nowakowski – 55,87%
Marek Martynowski – 22,36%
Mirosław Milewski – 9,63%
Arkadiusz Iwaniak – 4,32%
Piotr Zgorzelski – 4,23%
Iwona Wierzbicka – 1,85%
Marek Owsik – 1,74%.

Nadal czekamy jeszcze na wyniki wyborów do rady miasta. Państwowa Komisja Wyborcza miała problem z serwerem, na którym pracuje system, zliczający głosy. Przez awarię, która miała miejsce także w Płocku, na oficjalne rezultaty przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji