REKLAMA

Andrzej Myjak: artysta pisze list do przyszłości

REKLAMA

Jutro, w środę 17 kwietnia, w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż rzeźb Andrzeja Myjaka – uznanego artysty, rektora Akademii Sztuk Pięknych. Dziś w PGS odbyła się konferencja prasowa, podczas której artysta opowiedział o swojej pracy.

To pierwszy pokaz rzeźb Andrzeja Myjaka w Płocku, który ma stanowić swoisty przekrój całej twórczości artysty. W Płockiej Galerii Sztuki zostaną zaprezentowane bowiem zarówno znane i uznane prace, jak też te wcześniej nie prezentowane. – Cieszę się, że profesor się zgodził. Rzeźby Andrzeja Myjaka to przelane na tworzywo osobiste przeżycia artysty, które czerpał podczas podróży. Prace tu prezentowane przepełnione są bólem, skłaniają do rozmyśleń, pokazując kruchość człowieka – powiedziała Alicja Wasilewska, dyrektor Płockiej Galerii Sztuki.

PowiązaneTematy

Andrzej Myjak przyznał, że proces wyboru prac, które zostaną zaprezentowane płockiej publiczności był niezwykle trudny. Twórca chciał, by przekazywały one pewne wartości. Punktem odniesienia była „Katedra” – najsłynniejsza i wielokrotnie nagradzana praca Myjaka, która powstała w połowie jego artystycznej drogi.  – Artysta, tworząc swoje dzieło, pisze list do przyszłości. I choć dla mnie czas nie ma wielkiego znaczenia, to łącznikiem między ludźmi i całymi cywilizacjami jest sztuka – powiedział Myjak. – Za chwilę wylecimy w inne galaktyki, lecz to emocje zawarte w sztuce zawsze nas połączą. Sprawiają one, że dzieła stworzone w starożytnym Egipcie są bliskie nawet teraz.

Profesor Adam Myjak sztuką zaczął interesować się w dzieciństwie – od rysunku i malowania. Rzeźbiarzem został przypadkowo – przez dokument o Dunikowskim, który obejrzał jako uczeń szkoły średniej. Po tym seansie zaczął lepić kształty. Dziś prace Myjaka są cenione na całym świecie. „Głowy”, będące pracą dyplomową, zostały szybko zauważone przez artystyczny świat, podobnie jak te z cyklu „Sen”. W 1973 r. powstał pierwszy tors z kilku, tworzących „Katedrę”.

Rzeźby rektora warszawskiej ASP będą prezentowane na parterze i piętrze PGS, natomiast w Galerii Kreski pokazany zostanie rysunek prof. Adama Myjaka. Wernisaż prac odbędzie się jutro o godzinie 18 w budynku Płockiej Galerii Sztuki (ul Sienkiewicza 36).