REKLAMA

Agassi i jego mistrz. Dlaczego w tenisie miłość znaczy zero? Wakacyjna Filmoterapia z sensem

REKLAMA

Po covidowej przerwie wraca „Filmoterapia z sensem”, cykl psychologicznych spotkań w NoveKino Przedwiośnie. W piątek, 17 lipca o godzinie 18.15 pokaz filmu „W tenisie love znaczy zero” połączony z dyskusją.

„W tenisie love znaczy zero” zainteresuje nie tylko sportowców, szczególną rolę odgrywa w nim psychologia autentycznych bohaterów. Nick Bollettieri stworzył najlepszą w USA szkołę tenisową dla dzieci gwarantując sobie zyski z przyszłych sukcesów swoich podopiecznych. Jego uczniami byli m.in.: Andre Agassi, Boris Becker, Serena Williams, Maria Sharapova, Monika Seles. Wielu doprowadzał na szczyty rankingów, innych – liczniejszych – do gabinetów psychiatrów. Treningi w jego akademii trwały od godziny 6 rano do 9 wieczorem, najważniejsza była jednak relacja z mentorem. Metody Nicka szybko okazały się przełomowe, ale i kontrowersyjne.

Film ma świetną dramaturgię, angażuje emocje widza i bawi elementami humorystycznymi. Jego osią jest relacja trenera z najukochańszym uczniem – Andre Agassim, który trafił do Bolletieriego jako zbuntowany 13-latek. W wieku lat 18 zarobił milion dolarów, stał się gwiazdą zapełniającą trybuny, z wyglądu przypominał bardziej gwiazdę rocka niż tenisistę. Gdy kończył swoją błyskotliwą karierę stacja BBC określiła go mianem „prawdopodobnie największej gwiazdy sportu wszech czasów”. Jaką rolę odegrał w życiu swoich podopiecznych trener, który wchodził w rolę zastępczego rodzica? Jak go widzą po latach? Czy okrucieństwo i miłość mogą iść w parze? Czy Nick Bolletieri to narcyz? Film stawia także pytania m.in. o rolę emocji, w tym zazdrości, w dążeniu do celu, budowaniu motywacji. Bohaterom przyjrzymy się wspólnie w dyskusji po pokazie z doświadczoną psycholożką i terapeutką – Moniką Głuszkowską.

Bollettieri nie jest w stanie przypomnieć sobie imion swoich ośmiu żon, o własnych wychowankach mówi jak chłopak z ferajny, a o posiadanych dziełach sztuki: mój Andre (Agassi) lub moja Serena (Williams). Zgodził się wziąć udział w filmie, aby zapewnić sobie sławę na wieki, choć jego szkoła przypominała więzienie, a problemy z psychiką przyszłych mistrzów i mistrzyń znane były wszystkim. Film pokazuje studium jego tyranii, ubarwione dramatycznymi, komediowymi i groteskowymi sytuacjami. Pojedynek podopiecznych, Agassi-Courier oglądany przez tyrana przypomina starcie Mozarta z Salierim. Fragmenty meczów Agassiego z komentarzem Bolletieriego tworzą kaskadę zabawnych suspensów.

Po nagłym zerwaniu z Agassim, Bolletteri związuje się z Borisem Beckerem, któremu doradza jak wygrać ze swoim byłym podopiecznym. Agassi odmówił wzięcia udziału w filmie, ale jego trener z wielką swadą opowiada o wspaniałej zwycięskiej przeszłości i uważa, że ostateczna rezygnacja z jego usług była najgorszą decyzją w życiu jego wychowanka.

Gościem podczas spotkania będzie Monika Głuszkowska – psycholożka, certyfikowana terapeutka psychoanalityczna dzieci, młodzieży i dorosłych. Superwizorka i terapeutka szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Spotkanie poprowadzi Anna Dymek.Filmoterapia z sensem – cykl psychologicznych spotkań z filmem dokumentalnym
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologami, terapeutami) będziemy rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy.

Organizatorzy:
NoveKino Przedwiośnie, Against Gravity, Millenium Docs Against Gravity, Filmoterapia.pl, Magazyn Sens

Anna Dymek

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU