REKLAMA

Adam Struzik: Podział Mazowsza nie ma sensu

REKLAMA

Jeszcze w czasie kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali podział województwa mazowieckiego na wydzieloną Warszawę i resztę województwa ze stolicą w Płocku lub w Radomiu. Wczorajszy wpis marszałka PiS Marka Kuchcińskiego wzniecił dyskusję na ten temat.

– Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza – z odrębną Warszawą – napisał na Twitterze marszałek. – Mamy świadomość, że w wielu jego miejscach poziom życia jest niezwykle niski – dodał. Przypomnijmy, że o podziale Mazowsza mówiła w trakcie październikowej wizyty w Płocku również premier Beata Szydło. Wówczas, w czasie krótkiej konferencji prasowej, poparła pomysł podziału województwa mazowieckiego na dwie części, w tym jedną ze stolicą w Płocku, a drugą z wydzieloną Warszawą. Zaznaczyła jednak, że o szczegółach będzie mogła rozmawiać, jeśli faktycznie zostanie premierem.

kuchcinski

Jednak na wady tego pomysłu zwracali uwagę już w trakcie kampanii wyborczej politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Marcin Kierwiński wymieniał wówczas kolejne argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu. Po pierwsze, środki z Unii Europejskiej naliczane były m.in. na podstawie liczby ludności, zamieszkującej dane województwo. Województwo z mniejszą liczbą ludności dostaje więc mniej środków. Nie wiadomo co prawda, jaki algorytm będzie stosowany po 2020 roku, jednak jeśli zostanie utrzymany obecny algorytm, na pewno w przypadku podziału województwa otrzymamy mniej środków.

[button link=”http://petronews.pl/platforma-obywatelska-podzial-wojewodztwa-mazowieckiego-nierealny-i-szkodliwy/” target=”new” color=”#d44e08″]Platforma Obywatelska: Podział województwa mazowieckiego? Nierealny i szkodliwy[/button]

 – To są propozycje absurdalne, szkodliwe i niebezpieczne dla rozwoju Mazowsza, ale i Polski. Podział spowodowałby powstanie superbogatego Mazowsza Stołecznego, które płaciłoby ogromne “janosikowe”, a z drugiej strony najbiedniejszego w Polsce Mazowsza Regionalnego – komentował również marszałek Adam Struzik.

[button link=”http://petronews.pl/adam-struzik-nie-dzielcie-mazowsza/” target=”new” color=”#286321″]Adam Struzik: Nie dzielcie Mazowsza[/button]W czwartek marszałek Adam Struzik podtrzymał swoją opinię sprzed dwóch miesięcy.

– Administracyjny podział Mazowsza nie ma najmniejszego sensu – stwierdził. – Region w obecnym kształcie tworzy dobrze funkcjonującą jedność. Jesteśmy zdecydowanym liderem rozwoju, co pokazują dane GUS-u i Eurostatu. Mazowsze wytwarza blisko 23 proc. polskiego PKB. Musimy jednak pamiętać, że zdecydowana większość dochodów (blisko 90 proc.) wytwarzana jest przez Warszawę i powiaty ją okalające. Tu znajduje się najwięcej firm, przedsiębiorstw, a duża liczba osób, które pracują w Warszawie mieszka w różnych częściach Mazowsza – mówił marszałek.

Adam Struzik tłumaczył, że to właśnie dzięki redystrybucji wypracowywanych przez Warszawę dochodów na całe Mazowsze możliwy jest równomierny rozwój całego regionu.

– Dzielenie województwa na dwa – jedno superbogate z Warszawą i okolicznymi powiatami oraz resztę, zniszczy wypracowaną przez lata symbiozę i doprowadzi do niebezpiecznych skutków. Z jednej strony to superbogate województwo będzie musiało płacić ogromne janosikowe, z drugiej – pozostała część województwa stanie się najbiedniejszym regionem w kraju. To jest absurd, który wraca zwłaszcza w dyskusjach przedwyborczych – podkreślał marszałek Adam Struzik.

[button link=”http://petronews.pl/beata-szydlo-w-plocku-nauczylismy-sie-pokory/” target=”new” color=”#0b219d”]Beata Szydło w Płocku: Nauczyliśmy się pokory[/button]

Przedstawiciele rządu łagodzili jednak wpis marszałka Kuchcińskiego. Minister Henryk Kowalczyk stwierdził, że rząd nie pracuje obecnie nad podziałem Mazowsza, a sam podział to „luźny pomysł” i obecnie nie są prowadzone żadne prace nad takim projektem.

Co sądzicie o pomyśle podziału województwa mazowieckiego? Czekamy na Wasze komentarze.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU