REKLAMA

50 lat secesji w Płocku

REKLAMA

Jak to się stało, że sztuka secesyjna wyciągnęła Muzeum Mazowieckie z kryzysu i sprawiła, że stało się ono jednym z bardziej znaczących muzeów na mapie Polski i świata?

Muzeum Mazowieckie w Płocku, założone w 1821 roku,  jest najstarszym publicznym muzeum w kraju. 15 grudnia obchodziło jubileusz 50-lecia wystawy „Secesja w Polsce”. Wystawa ta jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa ekspozycją, pokazującą dekadencką sztukę przełomu XIX i XX wieku. Warto tutaj zaznaczyć, że w latach 60. sztuka tamtego okresu nie należała do popularnych, a wręcz odnoszono się do niej nieprzychylnie, tym większym zaskoczeniem był duży sukces wystawy z 1967 roku. Doprowadziło to do tego, że już rok później secesję wpisano w profil specjalizacji muzeum.

Obecnie, po latach rozwoju i przeprowadzce na ulicę Tumską, muzeum posiada olbrzymie zbiory sztuki secesyjnej (stąd często nazywane jest „Muzeum Secesji”), ale też art’deco i nowoczesną wystawę o tysiącletniej historii Płocka. Poza tym, oddziałami Muzeum Mazowieckiego są:

  • Spichlerz (ul. Kazimierza Wielkiego 11B, wystawy: „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata”, „Sztuka Dalekiego Wschodu”, malarstwa i rzeźby Bolesława Biegasa),
  • Muzeum Żydów Mazowieckich w odrestaurowanej synagodze przy ulicy Kwiatka 7.

W trakcie realizacji jest projekt Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

Pomimo takiego rozwoju, zbiory sztuki secesyjnej nadal są klejnotem koronnym Muzeum Mazowieckiego i to one przyciągają najwięcej zwiedzających z kraju i ze świata w jego progi. Stąd taka duża uroczystość z okazji rocznicy założenia tej wystawy.– Należy jednak pamiętać, że wystawa ta nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromny wkład ówczesnych pracowników i opiekunów merytorycznych, którzy pomogli stworzyć kolekcję. To właśnie im dedykowana jest uroczystość – mówi Piotr Dąbrowski – Koordynator Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Dodatkową atrakcją podczas jubileuszu było otwarcie wystawy planszowej, prezentującej muzealną kolekcję obiektów w stylu art nouveau i recital fortepianowy Jarosława Domagały.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu honorowego patrona imprezy – Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU