Do końca marca w Płockiej Galerii Sztuki była prezentowana wystawa „Przestrzeń czasu. Widzieć”. Placówka opowiedziała historię 40 lat swojej działalności.
Prezentowana od 19 lutego do 31 marca wystawa jubileuszowa „Przestrzeń czasu. Widzieć”, była pierwszą ekspozycją otwartą we własnej siedzibie Płockiej Galerii Sztuki, zakupionej przez miasto. Na wystawie ukazano 40-letnią historię instytucji.
Prezentowanie wystawy zakończono uroczystym finisażem online z udziałem Prezydenta Miasta Płocka. Odbyło się wirtualne zwiedzanie, które poprowadziła dyrektor Alicja Wasilewska.
– Zapraszamy do niezwykłej, sentymentalnej podróży przez cztery dziesięciolecia istnienia Galerii. Wirtualne oprowadzanie po wystawie, wraz z krótką relacją z finisażu, są dostępne na Facebooku Galerii – zachęca instytucja.

Wystawa „Przestrzeń czasu. Widzieć” to próba przedstawienia 40-letniej historii Galerii, przeglądu czterech dekad historii PGS, nie tylko pod względem wystaw i edukacji, ale również zmian organizacyjnych, nazewnictwa czy siedzib.
– Jest formą spojrzenia za siebie, objęcia jednym kadrem własnego śladu, własnej tożsamości, ponownego przyjrzenia się tytułowej, 40-letniej „przestrzeni czasu”. Przedstawienia miejsca, które skupia uwagę opiniotwórczych środowisk historyków i krytyków sztuki, rozglądających się za inspirującymi nowościami – wyjaśnia Płocka Galeria Sztuki.
Na parterze zostało zaprezentowanych 40 prac, wybranych z kolekcji Galerii, gromadzonej od lat 80. XX wieku. Znalazły się tam dzieła zarówno uznanych klasyków współczesności, jak i artystów młodego i średniego pokolenia, którzy zdążyli już zaznaczyć swoją obecność na forum sztuki, oraz laureatów kolejnych odsłon ogólnopolskiego konkursu „Ulica Themersonów”.

Eksponowane obrazy, rysunki i grafiki zostały zestawione ze sobą w różnych konfiguracjach. Miało to ukazać i łączyć odmienne aspekty: malarstwo abstrakcyjne z figuralnym, materię z duchem, tradycję z nowoczesnością, z jednej strony ilustrują historię kolekcji, a z drugiej, tworzą ciekawe i intrygujące analogie czy kontrasty.
Na piętrze zaprezentowano materiały archiwalne, w tym dokumenty i pamiątki, przypominające ważne wydarzenia z życia Galerii. Znalazło się miejsce na kalendarium wystaw, fotografie osób związanych z instytucją i z wernisaży, jak również zdjęcia i druki, które obrazują działalność edukacyjną i wydawniczą, a także przybliżają historię dotychczasowych siedzib Galerii.

Zaprezentowano drogę, jaką instytucja przebyła od 1981 roku do 2020 roku. Zaczynając tę podróż od pierwszej siedziby u zbiegu ulic Tumskiej i Sienkiewicza, przez lokal przy Nowym Rynku 11, w budynku płockiego Teatru Dramatycznego i kończąc na zabytkowej mykwie przy ulicy Sienkiewicza 36.
Dopełnienie ekspozycji jubileuszowej stanowi prezentacja w formie zdjęć i projekcji filmowej zarysu działalności płockiego środowiska plastycznego, które od samego początku jest związane z Płocką Galerią Sztuki. Osoby zainteresowane poznaniem innych faktów z życia i historii Galerii mogą nabyć publikację jubileuszową „Przestrzeń czasu. Widzieć”. Książkę można kupić stacjonarnie i online, po wcześniejszym kontakcie mailowym, adres: biuro@plockagaleria.pl.

Żydy pod osłoną swojej policji grasują i tu w polskiej Witrynie.
Jak zwykle z Dziejow przekrętów cały czas po wojnie stworzono Historię Nieprawdę. Rozumiem że nowe pokolenia nigdy nie będą wiedziały ze Obecne Opisy Peany są fałszywa historyjką. Ja biegle piszecie ze włosy dęba stają z obłudy. Papier przyjmuje co LANSUJECIE. Było i jest inaczej.
Czy w Gostyninie dzis nie dali ?