35 lat po pamiętnym grudniu. Zapalmy światło Wolności

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

13 grudnia 1981 rok. Ta data wryła się w pamięć Polaków równie mocno, jak 1 września 1945 roku. Tego dnia rozpoczęła się bratobójcza walka, zakończona śmiercią kilkudziesięciu osób, aresztowaniami i szykanami, które trwały jeszcze wiele lat. Dziś o godz. 19.30 w oknach Polaków zapłoną znicze na znak, że nadal pamiętamy.

35 lat temu na polskie ulice wyjechały czołgi. Rano, zamiast Teleranka (popularnego programu dla dzieci), pojawił się generał Wojciech Jaruzelski, który ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Ten wyjątkowy dla Polski stan, zawieszono nieco ponad rok później, 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono całkowicie 22 lipca 1983 roku. W tym czasie z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

W przeddzień ogłoszenia stanu wojennego, wybierano władze zarządu NSZZ Solidarność w Płocku. Wybory przedłużały się, więc po wybraniu przewodniczącego, Wojciecha Wiścickiego, wszyscy pojechali do domów. Nie zdążyli dokończyć posiedzenia. Rano, 13 grudnia, większość z nich została aresztowana.

Na drugi dzień, 14 grudnia 1981 roku, w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku zorganizowano strajk protestacyjny, w związku z ogłoszeniem stanu wojennego. W hali centralnych warsztatów zebrali się pracownicy, którzy zażądali od dyrektora zakładu i komisarza wojskowego zwolnienia internowanych przywódców Związku. Po odmowie, podjęto strajk okupacyjny. Wieczorem w strajku brało udział już około 1500 osób.

Do Płocka ściągnięto siły ZOMO oraz batalion wojska z Bydgoszczy, wyposażony w samochody pancerne (tzw. skoty). O godz. 4 nad ranem 15 grudnia, do hali, w której zgromadzeni byli strajkujący robotnicy, wjechał skot, wyrywając z zawiasów drzwi. Chwilę później wyważono boczne drzwi, przez które wbiegł oddział ZOMO w pełnym rynsztunku. Zmuszono robotników do opuszczenia hali, a tam już czekały na nich autobusy, którymi zabrano ich do więzienia. Część osób wywieziono w okolice mostu i tam zostawiono.*

13grudniaW rocznicę tych wydarzeń, prezes IPN Jarosław Szarek zaapelował do wzięcia udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. – Pragniemy, aby 13 grudnia o 19.30 w urzędach i budynkach użyteczności publicznej zapłonęły w oknach świece – tłumaczy. W ten sposób IPN chce przypomnieć po raz kolejny „wszystkich tych, którzy wybrali drogę oporu”.

Kampania IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Na znak jedności z rodakami, świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił wówczas Jan Paweł II, a wezwał do tego również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

na podstawie Barbara Rydzewska, “…w imię ocalenia narodowego …w imię ocalenia narodowego? Relacje o stanie wojennym w Płockiem”, Publikacja towarzysząca wystawie eksponowanej od 12 XII 2001 r. do stycznia 2002 r. w Zamku Książąt Mazowieckich w Płocku.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji