REKLAMA

10 milionów na transport publiczny

REKLAMA

Ratusz planuje unowocześnić płocki transport publiczny. Dziś, czyli w piątek, 15 lutego, prezydent miasta Andrzej Nowakowski i marszałek Adam Struzik podpisali umowę, dzięki której Urząd Miasta zakupi m.in. siedem nowoczesnych autobusów oraz system informacji pasażerskiej. Na realizację tego celu Płock otrzymał ponad 8 milionów złotych z funduszy Unii Europejskiej. 

Całkowita wartość projektu to prawie dziesięć milionów złotych. 85% kwoty to dofinansowanie unijne, resztę, czyli prawie dwa miliony złotych, pokryje budżet miasta. Dzięki temu mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z nowych usług komunikacji miejskiej już od maja 2014 roku. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik i prezydent Andrzej Nowakowski.

– To już drugi projekt, unowocześniający płocką Komunikację Miejską. Rok wcześniej, też dzięki Unii Europejskiej, zakupiliśmy piętnaście nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów – przypomina Nowakowski. – Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Modernizacja transportu publicznego jest jednym z priorytetów. Zaczynamy ją już teraz. Modernizacja stanie się jeszcze bardziej realna w nowej perspektywie budżetu unijnego – dodaje.

Tabor KM-u powiększy się o siedem nowych autobusów w pełni przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. To niskopodłogowe pojazdy, wyposażane w silnik zasilany biopaliwem – a więc w paliwo ekologiczne. Autobusy będą spełniać europejskie normy emisji zanieczyszczeń. To ważne, szczególnie dla zarządu województwa.

– Efektywność energetyczna i ekologia to nasze sztandarowe obszary. Takie działania wpisane są w politykę unijną, która promuje gospodarkę niskoemisyjną i dbałość o czystość powietrza. Wszystkie projekty muszą być przygotowane z myślą o przyszłości – powiedział Adam Struzik.Unowocześnianie transportu publicznego to także instalacja systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. To elektroniczne, zmieniające się tablice informacyjne, które zmieniają się w zależności od natężenia ruchu, na bieżąco pokazując położenie autobusu.

– Wprowadzamy dwadzieścia tablic, znanych między innymi z Warszawy. Płockie odpowiedniki będą bardziej nowoczesne – powiedział prezydent Płocka.

Ważnym elementem modernizacji KM-u w Płocku jest też „warsztat na kółkach”, a więc pojazd techniczny, który ma naprawić i przetransportować zepsute autobusy. Planowane jest także wprowadzenie dwadzieścia wiat przystankowych z systemem monitoringu. Koniec realizacji projektu zapowiadany jest na maj 2014 roku.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej prezydent poinformował też, że miasto ma szansę na kolejne pieniądze z Unii Europejskiej –  tym razem na rozbudowę nabrzeża wiślanego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU