Zaczynamy ferie! Jakie atrakcje przygotowano dla płocczan?

REKLAMA

Galerie handlowe, instytucje nauki i sztuki – wszyscy długo się przygotowywali na ten czas. W Płocku rozpoczynają się ferie.

28 stycznia na Mazowszu rozpoczynają się ferie. W Płocku przygotowano z tej okazji ogrom atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych. Ten artykuł, podzielony na wygodne grupy tematyczne, pozwoli każdemu znaleźć ciekawe wydarzenia dla siebie i swoich bliskich.

KINO

NK PRZEDWIOŚNIE

PowiązaneTematy

W dniach 28 stycznia – 10 lutego NoveKino Przedwiośnie zaprasza codziennie na seanse o godz. 11:00. Seansom towarzyszyć będą animacje lub spektakle teatralne przygotowane przez TEATRU FORM WIELU.
Bilety w cenie 12 złotych.

28.01 i 04.02 – CHŁOPIEC Z BURZY dubbing

29.01 i 05.02 – HOKUS POKUS, ALBERCIE ALBERTSONIE dubbing

30.01 i 06.02 – przedpremierowo KACPER I EMMA SZUKAJĄ SKARBU dubbing

31.01 i 07.02 – FERNANDO dubbing

01.02 i 08.02 – SEKRETNY ŚWIAT KOTÓW dubbing

02.02 i 03.02 – BAJKORANKI: MISJA YETI dubbing

09.02 i 10.02 – BAJKORANKI: MIŚKÓW 2-ÓCH W NOWYM JORKU dubbing

MUZYKA

Płocka Orkiestra Symfoniczna

2 lutego godz. 19:00 Bazylika Katedralna w Płocku

KONCERT MUZYKI DAWNEJ

Wykonawcy:

 • Aldona Bartnik, Aleksandra Turalska – soprany
 • Matthew Venner, Piotr Łykowski – kontratenory
 • Maciej Gocman, Benjamin Glaubitz – tenory
 • Tomaš Kral, Jaromir Nosek – basy
 • Andrzej Kosendiak – dyrygent
 • Wrocław Baroque Ensemble

Program:

M. Mielczewski – Vesperae Dominicales, Credidi, Nisi Dominus, Lauda Jerusalem, Laetatus Sum, Canzony

Wstęp wolny

Współorganizator: Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego

8 lutego, godz. 19:00, sala koncertowa PSM ul. Kolegialna 23

GARY GUTHMAN SHOW – SWING! SWING! SWING!

Wykonawcy
Gary Guthman – trąbka, flugerhorn
Sasha Strunin – wokal
Filip Wojciechowski – piano
Paweł Pańta – bas
Cezary Konrad – drums
Jacek Pawełczak – dyrygent
Płocka Orkiestra Symfoniczna

Program
Przeboje legend muzyki jazzowej, m.in. Benny’ego Goodmana, Duke’a Ellingtona czy Glenna Millera, a także autorskie kompozycje samego Guthmana

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie POS lub na stronie internetowej.

 – Musisz wiedzieć, że gdy Guthman zwilża usta i podnosi trąbkę – coś wspaniałego się wydarzy – Washington Post

– Guthman gra na trąbce jak Archanioł Gabriel na amfetaminie! Muzycznie jest niesamowity – Winnipeg Jazz Press

Gary Guthman – trębacz, kompozytor, aranżer. Urodził się w Portland w stanie Oregon (USA). Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych. Do grona jego mistrzów Jack Dalby, Joyce Johnson oraz słynny Fred Sautter. Studiował także kompozycję, aranżację i orkiestrację pod kierunkiem takich legend jak: Henry Mancini oraz Don Costa.

Wielokrotnie współpracował jako lider bigbandu i solista z m.in: Stan Kenton, Louis Bellson, Dorsey Brothers Big Band, Clark Terry oraz Bee Gees, Tom Jones, Aretha Franklin, Paul Anka, Ginger Rogers, Dionne Warwick, Frankie Avalon, Burt Bacharach, Tony Bennett, Roger Whitaker, Michel Legrand, Neil Sadaka, Michael Bublé.

Sasha Strunin, właściwie Aleksandra Igoriewna Strunina[a] (ur. 27 października 1989 w Leningradzie) – polska piosenkarka pochodzenia rosyjskiego. Członkini Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).

W 2005 dotarła do półfinału czwartej edycji talent show Idol. Popularność zyskała jednak dzięki występom w zespole The Jet Set, którego była wokalistką w latach 2005–2008. Grupa wydała jeden album studyjny zatytułowany Just Call Me (2006) i reprezentowała Polskę z utworem „Time to Party” w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007.

Niedziela, 10 Lutego 10:30 sala koncertowa PSM ul. Kolegialna 23

MASZERUJĄ DZIECI DROGĄ

Wykonawcy:

 • Bartłomiej Łubian – trąbka
 • Dawid Janiak – puzon (lub tuba)
 • Artur Pilch – fortepian
 • Michał Zawadzki – perkusja
 • HZPiT „Dzieci Płocka”
 • Adriana Wdziękońska – prowadzenie, opracowanie merytoryczne

Zapraszamy na kolejne „Wędrówki po pięciolinii”, tym razem wyruszymy w świat muzyki w rytmie marsza. Podczas koncertu zabrzmią kompozycje-marsze napisane na przestrzeni dziejów przez słynnych kompozytorów: F. Chopina, P. Czajkowskiego, R. Wagnera, F. Mendelssohna. Marsz może mieć radosny, żałobny, ale także wojskowy charakter, dlatego podczas koncertu zanucimy wspólnie (z członkami zespołu „Dzieci Płocka”) żołnierską piosenkę i oczywiście dziarsko pomaszerujemy.

Bilety w cenie 5 zł* do nabycia w kasie biletowej POS oraz na stronie internetowej.

*cena biletu dla jednego rodzica z dzieckiem

GALERIE

GALERIA MOSTY

Atrium Mosty inauguruje cykl sobotnich przedstawień teatralnych dla dzieci. Po spektaklach na najmłodszych czekają gry, zabawy i animacje. Każdorazowo oczekiwanie na spektakl umilą małym widzom bajkowi bohaterowie – kreskówkowy Lew Leon oraz filmowy Minionek. Najmłodsi goście centrum otrzymają także na czas inscenizacji smaczne przekąski. Po każdym spektaklu na wszystkich czekają animacje tematyką nawiązujące do obejrzanej sztuki.

Repertuar przedstawień teatralnych:

2 lutego – WIEWIÓR PIERWSZY NIEZNOŚNY
Spektakl ten odzwierciedla znany wszystkim, odwieczny problem konfliktu pokoleń. Jego bohaterem jest mały Wiewiór, który buntując się przeciwko temu, o co proszą go rodzice, ucieka z domu na drzewie.

9 lutego – HAU, MIAU, INNE JĘZYKI
Był sobie chłopiec nieróżniący się od innych. Miał psa Dzikusa, kota Maksa, chomika Saszę i rybkę, której jeszcze nie nadał imienia, gdyż nie usłyszał od niej nigdy ani słowa. A jak wiadomo – dzieci i ryby głosu nie mają. Pewnej nocy wszystkie zwierzęta przemówiły… To pełna humoru opowieść o tym, że zawsze można być czyimś przyjacielem niezależnie od tego, czy jest się mieszkańcem akwarium, czy macha się ogonem.

16 lutego – KRÓLIK Z KAPELUSZA
Czym jest magia i czy każdy z nas może zostać magikiem? Na te i inne pytania będzie można odpowiedzieć wraz z bohaterami tego przezabawnego spektaklu z udziałem wielu postaci i lalek teatralnych.

23 lutego – ZIELONE, CZERWONE
Jak bezpiecznie poruszać się w drodze do szkoły czy domu, jak się odpowiednio zachowywać na terenie szkoły, na podwórku czy na przykład podczas spożywania posiłków? Młodzi widzowie nauczą się tych i innych zasad funkcjonowania, oglądając właśnie to przedstawienie. Nie będzie to jednak nauka pełna faktów i teorii, ale dobra zabawa z wykorzystaniem teatru lalek oraz pantomimy.

Sobotnie przedstawienia teatralne będą się odbywały w dniach: 2, 9, 16 i 23 lutego o godzinie 11.00 na I piętrze Atrium Mosty, pomiędzy Erbil Kebab i Meet & Fit.

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez Atrium Mosty dla najmłodszych gości centrum. W niesamowitym świecie kolorowych balonów każdy z nich otrzyma wymarzoną postać czy kształt. Animatorzy będą je modelować, wykorzystując do tego specjalną technikę ich skręcania. Barwne motyle, groźni piraci czy choćby Spiderman – w kąciku malowania buziek każde dziecko będzie mogło się wcielić w ulubioną postać. Przy pomocy zmywalnych farb oraz wyobraźni animatorzy wyczarują na ich twarzach prawdziwe cuda!

Centrum dla wszystkich małych widzów przygotowało również STREFĘ MALUCHA – specjalnie zaaranżowane bezpieczne miejsce z poduchami, mnóstwem zabawek, klocków i kolorowanek.

GALERIA WISŁA

Galeria Wisła w Płocku we współpracy z Aeroklubem Ziemi Mazowieckiej przygotowała dla swoich klientów wyjątkową atrakcję z okazji zbliżających się ferii zimowych.

Od 29 stycznia do 9 lutego, na placu pod Wielką Kopułą galerii, będzie stał prawdziwy samolot. W wybrane dni każdy będzie mógł wejść do kabiny maszyny. Ekspozycji samolotu będzie towarzyszyć wystawa modeli samolotów RC i rakiet kosmicznych oraz prezentacje multimedialne.

Dodatkowe atrakcje będą czekały na odwiedzających 1, 2, 8 oraz 9 lutego. W tych dniach, w godzinach 12:00-18:00, uzupełnieniem ekspozycji będą spotkania z członkami Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, a w soboty warsztaty modelarskie. Każdy chętny będzie mógł wejść do kabiny samolotu i zasiąść za sterami Zlina 42 M.

ARTYSTYCZNIE

POKiS

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza dzieci i młodzież na różnorodne warsztaty artystyczne.

Projekt WATA to cykl warsztatów dla młodzieży, którego celem jest przybliżenie dorobku rodzimych twórców animacji, poznanie technik oraz warsztatu animatora filmów. WATA to także możliwość kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Nie musisz być najlepszy z rysunku, zdobywać nagrody na konkursach plastycznych.

W programie: multimedialny wykład z technik i historii polskiej animacji oraz dwa bloki warsztatowe z twórczyniami polskich animacji. Wszystko zakończymy pokazem powarsztatowym. Zajęcia odbędą się w Kinie za Rogiem w Płocku (ul. Jakubowskiego 10) w dniach: 2 i 3 lutego (godz. 10) oraz 16 lutego (godz. 13). Udział jest bezpłatny. POKiS zaprasza młodzież w wieku 12-16 lat. Zapisy są przyjmowane w sekretariacie POKiS. Liczy się kolejność zgłoszeń (do wyczerpania miejsc).

W dniach 4-8 lutego o godz. 13 instytucja zaprasza dzieci i młodzież do Pracowni Działań Twórczych „Kolor i Forma” (Galeria Wisła, I piętro) na warsztaty artystyczne „Wybieram sztukę”. W pracowni każdy miło spędzi czas i pozna różne techniki plastyczne. W programie znajdą się zajęcia rysunkowe, malarskie, graficzne, rzeźbiarskie oraz papieroplastyka. Warsztatowicze wyczarują kolorem i formą małe dzieła sztuki, które będą mogli zabrać ze sobą do domu. Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu 532 744 160 w godz. 9 – 15 od poniedziałku do piątku. Ilość miejsc jest ograniczona.

PŁOCKA GALERIA SZTUKI
W czasie drugiego tygodnia ferii zimowych w Płockiej Galerii Sztuki będzie się dużo działo. Nauka i sztuka połączą się, w myśl Einsteinowskiej tezy, że „wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”. Z inspiracji różnymi dziedzinami nauki, takimi jak fizyka czy optyka, warsztaty staną się okazją do poznania wybranych technik plastycznych i stworzenia oryginalnych prac: kalejdoskopów, witraży czy rzeźb.

Na wykładach będzie można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o sztuce współczesnej oraz artefaktach sprzed 30 tysięcy lat, a ponadto zwiedzić z przewodnikiem jubileuszową wystawę urodzonego w Płocku rysownika i ilustratora Wojciecha Grzymały. Na warsztaty plastyczne wstęp jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy – tel. 24 366 43 23 lub 24 366 43 20

Wystawa

1 lutego godz. 18 – Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż jubileuszowej wystawy retrospektywnej „Rękoczyny”, urodzonego w Płocku i obchodzącego w lutym swoje 70. urodziny Wojciecha Grzymały. Po wielu latach, pobycie w Nowym Jorku i nowozelandzkim Auckland, po powrocie do Europy i zamieszkaniu w Anglii, artysta wraca również do rodzinnego miasta.

Wystawę „Rękoczyny” tworzą rysunki i ilustracje, wykonane w technikach tuszu, aerografu czy akwareli, a także rzeźby, okładki płyt, grafiki cyfrowe, biżuteria. Prezentowaną do 3 marca wystawę, nad którą honorowy patronat objął Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, uzupełnią osobiste pamiątki Wojciecha Grzymały, między innymi rodzinne zdjęcia, dokumenty, legitymacje, w tym szkolna z Jagiellonki, i ozalid (odbitka korektorska) grudniowego numeru “Szpilek” z 1981 r., niewydrukowanego z powodu wprowadzenia stanu wojennego.

Wykłady

7 lutego godz. 10.30 – Tam się to wszystko zaczęło – sztuka prehistoryczna i jej współczesne odniesienia.

Prehistoryczne malowidła w jaskiniach Chauveta, Altamirze czy Lascaux są źródłem wiedzy dla antropologów, ale także natchnieniem dla wielu znanych XX-wiecznych artystów, takich jak Pablo Picasso, Paul Klee czy reżyser filmowy Werner Herzog. Multimedialny wykład przybliży słuchaczom zarówno „dzieła sztuki” sprzed 30 tysięcy lat, jak również te powstałe z inspiracji, kilkadziesiąt lat temu.

7 lutego godz. 16.00 – Wykład z historii sztuki.

Cykl wykładów z historii sztuki w Płockiej Galerii Sztuki otworzy prelekcja przybliżająca powstanie oraz znaczenie sztuki prehistorycznej. Spotkania są kierowane do wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z dziedziny historii sztuki, umożliwią zapoznanie się z najbardziej znanymi i charakterystycznymi dziełami malarskimi, rzeźbiarskimi i architektonicznymi, jakie powstały na przestrzeni wieków.

WARSZTATY PLASTYCZNE
Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy – tel. 24 366 43 23 lub 24 366 43 20

5 lutego godz. 11.00 – Ferie w Galerii – Kalejdoskop.

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na zajęcia artystyczne, dla których inspiracją będzie nauka. Dzieci i młodzież wykorzystają podstawy optyki, żeby zaprojektować i wykonać własny, wyjątkowy kalejdoskop, który pozwoli spojrzeć na rzeczywistość z innej, bardziej kolorowej i fantazyjnej strony.

6 lutego godz. 11.00 – Ferie w Galerii – Kolorowe witraże.

Fantastyczne zwierzęta i rośliny staną się punktem wyjścia kolejnych artystycznych eksperymentów w ramach ferii w Płockiej Galerii Sztuki. Dzieci i młodzież poznają techniki wykonania kolorowych witraży i będą mieli okazję wykorzystać swoją wyobraźnię, tworząc fantazyjne ozdoby okienne.

8 lutego godz. 11.00 – Ferie w Galerii – Rzeźba.

Inspiracją do kolejnych warsztatów w ramach ferii będzie twórczość prezentowanego w Galerii rysownika i ilustratora Wojciecha Grzymały. Dzieci i młodzież dowiedzą się, jakie techniki rzeźbiarskie są wykorzystywane przez artystów. Następnie, poszukując własnych rozwiązań i eksperymentując z nietypowym materiałem – mydłem, stworzą postaci ludzkie, zwierzęce lub abstrakcyjne figury.

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE Z PRZEWODNIKIEM

5 lutego godz. 16.30 – Oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem.

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Rękoczyny” rysownika i ilustratora Wojciecha Grzymały z przewodnikiem, który wskaże najważniejsze wątki w twórczości artysty, a także przybliży kontekst prezentowanych dzieł oraz odpowie na pytania. Z okazji ferii wstęp wolny.

KULTURALNIE

MUZEUM MAZOWIECKIE

Dla miłośników historii ciekawą propozycję ma Muzeum Mazowieckie w Płocku. Instytucja organizuje spotkania, których tematem jest miasto u schyłku XIX w. i początku XX w. Dzieci będą mogły poznać między innymi zwyczaje panujące w domach oraz na ulicach miasta, zapoznać się z miejscami, których dziś nie odnajdziemy na mapie Płocka, poznać kulturę Żydów zamieszkałych na terenie miasta oraz poznać dawne zawody. Dodatkowo zaplanowane są atrakcje, takie jak kino czy warsztaty „Słodko zakręcone”.

KSIĄŻNICA PŁOCKA

Wystawy czasowe:

Mój Płock –XXXIX edycja wystawy fotografii autorstwa członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy. Ekspozycja czynna do 9 marca br.

Miejsce: sala kolumnowa Książnicy Płockiej (ul. Kościuszki 6, tel. 24 268 00 33). Wstęp wolny.

Strójcie mi, strójcie narodową scenę… – wystawa biograficzna o Stanisławie Wyspiańskim czynna do 29 marca br.

Miejsce: Filia biblioteczna nr 1 Książnicy Płockiej (ul. Zielona 40, tel. 24 268 00 48).

Lekcje biblioteczne:

„Odwiedzamy lodową krainę” – zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych na podstawie książki Adama Bahdaja „Mały pingwin Pik Pok”.

„Ptasia stołówka” – dokarmianie ptaków zimą. Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych na podstawie wiersza Bożeny Formy „Ptasia stołówka”.

„Książka źródłem informacji” (kształcenie umiejętności szybkiego docierania do potrzebnych informacji w książce, nauka korzystania z indeksów katalogów internetowych) – zajęcia dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych i licealistów.
Miejsce: Filia biblioteczna nr 7 Książnicy Płockiej (ul. Piaska 5, tel. 24 263 67 80). Obowiązują zapisy.

„Dlaczego na świecie są brzydkie słowa” – spotkanie z bajką dla grup przedszkolnych.

„Pudełko Hanki – o wartości przyjaźni w życiu człowieka” – lekcja biblioteczna dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej.

„Stres – kiedy pomaga, a kiedy szkodzi?” – lekcja biblioteczna dla uczniów klas V-VI szkoły podstawowej.
Miejsce: Biblioteka dla dzieci im. Wandy Chotomskiej (ul. Sienkiewicza 2, tel. 24 262 27 69). Obowiązują zapisy.

„Tumskie Potyczki Językowe” – oferta polonistycznych zajęć językowych dla grup zorganizowanych, uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Miejsce: Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego (tel. 24 268 00 33)

Konkursy
Chotomek wyłania Mistrza Rymowania – konkurs adresowany do uczniów szkoły podstawowej. Konkurs organizowany przy współpracy bibliotek szkolnych. Szczegółowe informacje na stronie Książnicy Płockiej.
Organizator: Biblioteka dla dzieci im. Wandy Chotomskiej (ul. Sienkiewicza 2, tel. 24 262 27 69).

4 lutego godz. 16 – „Aktywny i świadomy Senior w świecie finansów – Seniorze nie daj się zaskoczyć czyli Aikido dla Seniora” – projekt realizowany przy współpracy Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Zajęcia poprowadzi Sensei Artur Brzeziński z Klubu Aikido „Aikikai Smok”.
Miejsce: Filia biblioteczna nr 8 Książnicy Płockiej (ul. Walecznych 20, tel. 24 263 46 92)

5 lutego godz. 11 – Klub Małego Dziecka – zajęcia animacyjne popularyzujące czytelnictwo dla dzieci w wieku 2,5-4 lata z aktywnym udziałem rodziców lub opiekunów. Obowiązują zapisy.
Miejsce: Biblioteka dla dzieci im. Wandy Chotomskiej (ul. Sienkiewicza 2, tel. 24 262 27 69).

godz. 16 – „Kącik gier planszowych” – gry i zabawy dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Miejsce: Filia biblioteczna nr 5 Książnicy Płockiej (Pasaż Vuka Karadzica 1, tel. 24 262 32 55).

6 lutego godz. 11 – Teatrzyk kamishibai Rower Walentynki – spotkanie z dziećmi z Miejskiej Świetlicy Środowiskowej.
Miejsce: Biblioteka dla dzieci im. Wandy Chotomskiej (ul. Sienkiewicza 2, tel. 24 262 27 69).

godz. 16 – „Kącik gier planszowych” – gry i zabawy dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Miejsce: Filia biblioteczna nr 5 Książnicy Płockiej (Pasaż Vuka Karadzica 1, tel. 24 262 32 55).

godz. 16.30 – „Miasto nocą – kreatywne zabawy z twórczością Agnieszki Frączek”. Rodzinne warsztaty plastyczne. Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci w wieku 5-8 lat. Obowiązują zapisy.
Miejsce: Biblioteka dla dzieci im. Wandy Chotomskiej (ul. Sienkiewicza 2, tel. 24 262 27 69).

godz. 17 – Spotkanie z X Muzą – projekcja filmowa. Film dokumentalny, produkcja: USA, Wielka Brytania z 2018 r. w reżyserii Kevina Macdonalda, w rolach głównych: Bobby Brown, Cissy Houston, Gary Houston, Clive Davis.
Historia jednej z najwspanialszych piosenkarek wszech czasów, której kariera sceniczna układała się zdecydowanie lepiej niż życie osobiste.
Miejsce: Dział Zbiorów Audiowizualnych (Biblioteka Muzyczna, ul. Kościuszki 3c, tel. 24 268 00 45)

7 lutego godz. 11 – Klub Małego Dziecka – zajęcia animacyjne popularyzujące czytelnictwo dla dzieci w wieku 2,5-4 lata z aktywnym udziałem rodziców lub opiekunów. Obowiązują zapisy.
Miejsce: Biblioteka dla dzieci im. Wandy Chotomskiej (ul. Sienkiewicza 2, tel. 24 262 27 69).

godz. 16 – „Kącik gier planszowych” – gry i zabawy dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Miejsce: Filia biblioteczna nr 5 Książnicy Płockiej (Pasaż Vuka Karadzica 1, tel. 24 262 32 55).

8 lutego godz. 16 – „Kącik gier planszowych” – gry i zabawy dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Miejsce: Filia biblioteczna nr 5 Książnicy Płockiej (Pasaż Vuka Karadzica 1, tel. 24 262 32 55).