Wróg ludu i jedna nowość w płockim teatrze

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Już niebawem odbędzie się wyjątkowa premiera w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Na teatralnych deskach zostanie wystawiony spektakl “Wróg ludu” Henrika Ibsena. Otworzy on nowy sezon 2017/2018. W obsadzie zobaczymy też kogoś nowego.

W Teatrze  Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku na widzów czeka premiera “Wroga ludu” Henrika Ibsena w reżyserii Andrzeja Waldena. W obsadzie pojawi się także nowa aktorka – Julia Chętkowska.

Premiera odbędzie się 21 października br. i będzie to pierwsza premiera sezonu 2017/2018.

W obsadzie zobaczymy: Szymona Cempurę, Hannę Chojnacką-Gościniak, Julię Chętkowską, Krzysztofa Bienia, Henryka Jóźwiaka, Piotra Bałę, Szymona Kołodziejczyka, Mariusza Pogonowskiego, a także Marka Walczaka.

Kilka słów od reżysera…

fot. PetroNews

Jak twierdzi Andrzej Walden, w często emitowanej telewizyjnej reklamie okien pada znamienne twierdzenie, że “życie to sztuka wyboru”. Trudno odmówić racji temu spostrzeżeniu. W sytuacji wyboru postawiony zostaje bohater dramatu Henrika Ibsena “Wróg ludu” – doktor Tomas Stockamnn. Pomysłodawca i naczelny lekarz nowo wybudowanego sanatorium, gorący patriota lokalny, odkrywa, że woda zasilająca sanatorium jest wysoce szkodliwa dla zdrowia kuracjuszy. Sprawa wydaje się być oczywista. Trzeba przebudować rurociąg.

Doktor Stockmann rusza do boju. I wtedy sprawa oczywista, już taka oczywista nie jest. Bo oto szlachetny, acz nieco fanatyczny idealista dostaje się w tryby mechanizmu walki politycznej, w sam środek niezmiennego w świecie starcia dwóch sił: tych, którzy mają władzę i tych, którzy chcą ją zdobyć. I jedni i drudzy wypisują na sztandarach hasła: “naród”, “społeczeństwo”, “lód”, w gruncie rzeczy chodzi im jednak o interesy własne i swoich stronników.

Ten mechanizm w pewnym momencie postawi doktor Stockmanna przed dylematem: walczyć do końca, czy się podporządkować i wyciągnąć własne korzyści?

Teatralna nowość

Na deskach płockiego teatru zobaczymy także nowość. Po raz pierwszy wystąpi właśnie na premierze “Wroga ludu” młoda Julia Chętkowska.

fot. PetroNews

Aktorka pochodzi z Oławy pod Wrocławiem, jest absolwentką Studium Aktorskiego im. A. Sewruka przy teatrze im. S. Jaracza w olsztynie, skończyła też Lart Studio w Krakowie. W Teatrze Jaracza w Olsztynie zagrała w “Czerwonych Nosach” w reż. Janusza Kijowskiego, “Męczennikach” w reż. Joanny Fertacz, “Straconych Zachodach Miłości” w reż. Iwo Vedrala i w “Przystanku życie” w reż. Jerzego Satanowskiego. Jest laureatką stypendium prezydenta miasta Olsztyna dla osób zajmujących się twórczością artystyczną 2017. Związana z Mazowieckim Stowarzyszeniem Pracy dla Niepełnosprawnych De Facto, dla którego pisze i nagrywa audiodeskrypcje dla zagranicznych i polskich filmów. Studiuje filologię angielską.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji