Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku ma już 100 lat

REKLAMA

W Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się – przeprowadzone z dużym rozmachem – obchody 100-lecia jej istnienia. Placówka swój początek miała w budynku po koszarach w roku szkolnym 1918-1919.

15 stycznia Szkoła Podstawowa nr 3 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku obchodziła 100-lecie swojego istnienia. Na obchodach zjawili się przedstawiciele władz miasta, samorządu, politycy, proboszcz parafii św. Jadwigi, dyrektorzy płockich szkół oraz emerytowani pracownicy Szkoły Podstawowej nr 3. Płocki radny, Edward Bogdan razem z zespołem i chórem szkolnym Marchewkowe Pole dostarczał zgromadzonym na sali najwyższej jakości wrażenia muzyczne.

– Wędrówka jest częstym motywem pojawiającym się w historii Polski, literaturze i sztuce, ma ona zazwyczaj dwa wymiary, dwa swoiste znaczenia – opowiadała dyrektor SP nr 3, Bożena Rulak. – Po pierwsze, bywa po prostu podróżą, zmianą własnego miejsca w przestrzeni, w wyniku którego zdobywa się wszelkiego rodzaju doświadczenia, rozwija się wewnętrznie i poszerza swoją wiedzę. Drugi wymiar wędrówki, to ten o charakterze symbolicznym, kiedy wędrówka staje się symbolem zawiłego i pełnego zagadek ludzkiego życia. W obydwa te wymiary wpisuje się historia Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku, która na przestrzeni 100 lat swojego istnienia zmieniała swoje miejsce w przestrzeni Płocka, czyli adres. Ale także poprzez między innymi zmianę jej patrona, była symbolem zmian społeczno-politycznych w naszej Ojczyźnie. Bez względu na nazwę i miejsce, od 100 lat szkoła jest świadkiem historii pisanej przez nas wszystkich, uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także przyjaciół i rodziców – dodała na koniec swojego wystąpienia Bożena Rulak.

Po odśpiewaniu hymnu, minucie ciszy ku pamięci zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, przedstawieniu gości, okolicznościowych przemowach, nadszedł czas na opowiedzenie 100-letniej historii SP nr 3. Początek istnienia, wtedy jeszcze szkoły im. Królowej Jadwigi, datuje się na rok szkolny 1918-1919. Placówka pierwotnie usytuowana była w dawnym budynku koszar przy ulicy Dobrzyńskiej.

PowiązaneTematy

Po II wojnie światowej, SP nr 3 była jedną z pierwszych placówek, która zaczęła z powrotem nauczać, tym razem zlokalizowana pod adresem Kolegialna 19. Krótko jednak placówka funkcjonowała w tamtym miejscu, niedługo potem została przeniesiona do budynku seminarium przy ulicy Nowej, obecnie Arcybiskupa Juliana Antoniego Nowowiejskiego, gdzie działała aż do 1978 roku.

Kolejny rok był dla SP nr 3 czasem przejściowym, oczekiwania na nowy budynek, który powstawał przy ulicy Kossobudzkiego 7. W tym czasie szkoła musiała radzić sobie, rozdzielona na udzielone przestrzenie w Politechnice oraz Technikum Elektrycznym.

Szkoła Podstawowa nr 3 ostatecznie znalazła się w obecnym budynku jesienią 1979 roku. Placówka, po zaledwie 2 latach, okazała się zbyt mała dla rosnącej ilości uczniów i wymagała rozbudowy, co też nastąpiło – w 1984 roku uczniom i nauczycielom oddano do dyspozycji nowy budynek.

W 1983 roku polski działacz socjalistyczny i komunistyczny Władysław Figielski został patronem szkoły. 15 lat po obaleniu w Polsce komunizmu, w roku 2004, działacza komunistycznego w roli patrona szkoły zastąpił Kornel Makuszyński, prozaik, poeta i publicysta z okresu 20-lecia międzywojennego.

Po przedstawieniu historii Szkoły Podstawowej nr 3, przyszedł czas na zrealizowaną z niezwykłym rozmachem i wyobraźnią część artystyczną obchodów, a następnie zaserwowano wrażenia kulinarne – poczęstunek przygotowany został przez szkolną stołówkę, a dodamy, że nie powstydziłyby się go najlepsze płockie restauracje.