REKLAMA

Rak prostaty – jak rozpoznać ten nowotwór złośliwy i jak go leczyć?

REKLAMA
Fot. Pixabay

Rak gruczołu krokowego to w populacji polskich mężczyzn niezwykle ważny problem zdrowotny. W Polsce już od paru lat jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn i tylko nieznacznie ustępuje częstością rakowi piersi u kobiet.

O tym, jak rozpoznawać i leczyć raka prostaty, opowiada prof. dr hab. n med. Paweł Wiechno, Kierownik Oddziału Kliniki Nowotworów Układu Moczowego z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

PowiązaneTematy

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Onkologicznego rak gruczołu krokowego stanowi ponad 20% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Ostatnie oficjalne dane za rok 2019, podają 17 638 nowych przypadków. Należy w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że będziemy przez najbliższe lata borykać się z narastaniem częstości zachorowań na ten nowotwór. Wiemy bowiem, że jest to nowotwór rozpoznawany właściwie po 50. roku życia. Choć wcześniejsze zachorowania zdarzają się, to są sporadyczne.

Często te zachorowania dotyczą mężczyzn obciążonych rodzinnie lub takich u których występują pewne niekorzystne zmiany w materiale genetycznym. Szczyt zachorowań przypada po 65. roku życia. Co więcej – można stwierdzić, że najistotniejszym i – niestety – niemodyfikowalnym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka prostaty jest właśnie wiek. A z powszechnie dostępnych danych i prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wiemy, że populacja w Polsce starzeje się i trend ten będzie się utrzymywał. W 2018 roku 14.1% mężczyzn w Polsce przekroczyło 65. rok życia a w 2035 szacuje się, że odsetek ten wyniesie 26%.Podstawową kwestią, jaką należy poruszyć jest to, że rak gruczołu krokowego wykryty wcześnie, gdy choroba jest jeszcze ograniczona do samej prostaty i nie pojawiły się zmiany przerzutowe może być skutecznie leczona i to z intencją wyleczenia. Co więcej, rokowania pacjentów na tym etapie są dobre a zgony w tej grupie w ciągu pięciu lat, które należy przypisać rakowi stercza zdarzają się wyjątkowo i wynoszą poniżej 1%.

CZYTAJ WIĘCEJ (kliknij)

Materiał został przygotowany w ramach Programu Zdrowotnego dla Płocka realizowanego przez PKN ORLEN przy współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie oraz Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w warszawie znajdziesz na https://www.pib-nio.pl.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU