REKLAMA

Jest nowy, płatny parking w centrum Płocka

REKLAMA

We wtorek otwarto „Strefę Marguliesa” czyli nowy, płatny parking w centrum Płocka, którego plany powstania przedstawiono w 2016 roku. Charakterystycznym, widocznym z daleka elementem obiektu jest komin, pozostałość po zakładach metalurgicznych.

11 grudnia został otwarty w Płocku płatny parking „Strefa Marguliesa”. Nowe miejsce postoju samochodów zawdzięcza swoją nazwę zakładom metalurgicznym Marguliesa, które niegdyś znajdowały się w tamtym miejscu. Pamiątką po fabryce jest komin, który góruje nad parkingiem i ułatwia jego odnalezienie.

Plany powstania tego parkingu przedstawiono płocczanom w październiku 2016 roku, kiedy to spółka ARS, Urząd Miasta Płocka oraz PSS „Zgoda” ogłosili projekt budowy. Inwestycja miała znaleźć się na połączonych terenach, ograniczonych ul. Tumską 13, pasażem Kaczmarskiego i podwórkami od ul. Sienkiewicza. W ciągu roku miały tam powstać 103 miejsca parkingowe.

PowiązaneTematy

Prace rozbiórkowe miały rozpocząć się wiosną 2017 roku. Planowany termin realizacji określano na przełom 2017 i 2018 r. „Strefa Marguliesa” kosztowała łącznie 1,2 mln zł, co – według wyliczeń spółki – ma zwrócić się po 6 latach, gdyż z parkingu będą mogli korzystać wszyscy za opłatą.

Terminu podanego podczas ogłaszania inwestycji nie udało się dotrzymać. Uroczyste otwarcie nastąpiło rok później – 11 grudnia 2018 roku. Zmieniła się również liczba planowanych miejsc postojowych – powstało ich 95.

Na nowy parking można się dostać wjazdami od ulic Harcerza Józefa Kaczmarskiego oraz Tumskiej. Prezes miejskiej spółki ARS Jacek Koziński zadeklarował podczas otwarcia, że w planach jest umieszczenie na zabytkowym kominie tablicy przypominającej historię miejsca, w którym powstał parking.

Z kolei wiceprezydent Jacek Terebus wspomniał o planach zamontowania na parkingu czujników, które pozwolą na monitorowanie ilości wolnych miejsc do zaparkowania. Parking może pomieścić 95 samochodów, z czego 6 miejsc jest przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Warto przy tym przypomnieć, że działki należące do ARS i PSS Zgoda nie zostały połączone, a ich właściciele pozostali bez zmian. Jedynie działka nr 499/31 została aportem przekazana przez Gminę na własność Spółki ARS. W związku z tym, że to miejska spółka poniosła wszystkie koszty powstania parkingu, przychody z udostępniania miejsc parkingowych stanowić będą wyłącznie przychód spółki. Po jej stronie będą też koszty obsługi parkingu po jego wybudowaniu. Parking przy ul. Tumskiej jest ogólnodostępny i płatny.

Jak zapowiedziano podczas konferencji, do końca marca 2019 roku za każdą rozpoczętą godzinę parkowania zapłacimy złotówkę. Jeśli zdecydujemy się na abonament, zapłacimy 120 zł za miesiąc lub 100 zł, w przypadku podpisania umowy rocznej. W tym ostatnim przypadku ARS czas do końca grudnia daje gratis.