REKLAMA

Czy miasta są dobrym środowiskiem dla pszczół?

REKLAMA

Przez dwa dni w Płocku trwała konferencja pn. „Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona”. Uczestnicy wydarzenia poznali wiele ciekawych informacji o tych wyjątkowo interesujących i ważnych stworzeniach.

27 i 28 września w płockim Domu Technika odbywała się konferencja „Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona”. Jej uczestnicy, wśród których nie zabrakło młodzieży, mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów, dotyczących życia pszczół i dbania o nie. Oczywiście nie zabrakło też informacji, dlaczego pszczoły są tak ważne dla człowieka i środowiska.

– Produkty pszczele wykorzystujemy bardzo szeroko, począwszy od miodu, pyłku, propolisu, pierzgi, mleczka pszczelego, aż po ich jad, który też wykorzystuje się przy leczeniu. Oczywiście, to wszystko należy robić pod okiem lekarzy. Największą pracą pszczoły jest zapylanie. Gdyby nie było pszczoły, gdyby nie było w ogóle owadów użytkowych – bo to jest nie tylko pszczoła – nie byłoby bardzo wielu upraw. A jeżeli nawet byłyby uprawy, to byłyby znacznie gorszej jakości. Także ta pszczoła, ten owad użytkowy, poprawia jakość produktu, który my później jemy – podkreślał Piotr Michalik.

W trakcie pierwszego dnia konferencji dużą uwagę poświęcono tematowi tego czy miasta są dobrym środowiskiem życia dla pszczół oraz temu, jak sprawić, by te warunki w miastach dla nich poprawić. Uczestnicy konferencji sami mogli się przekonać o efektach osiedlenia pszczół w mieście podczas wykładu poświęconego pasiece MODR przy PKN ORLEN.

Po wykładzie poświęconym wspomnianej inicjatywie każdy mógł się zgłosić po słoiczek miodu wyprodukowanego przez pszczoły z tej pasieki. Miód wcześniej został dokładnie zbadany i okazał się nie tylko smaczny, ale i całkowicie bezpieczny. Spełnione zostały wszystkie europejskie normy.Pszczoły zamieszkały w pobliżu płockiego koncernu

Podczas konferencji można również obejrzeć wystawę sprzętu pszczelarskiego i zapoznać się z różnymi pszczelimi produktami.

Drugiego dnia konferencji można było m.in. porozmawiać ze Sławomirem Trzybińskim – właściciel pasieki, wykładowcą, autorem książek pszczelarskich. Opowiadał on, w jaki sposób przygotować pszczele rodziny do zimy, żeby wiosną pszczoły były gotowe do pracy. Prof. Małgorzata Bieńkowska z pracowni hodowli pszczół przy Zakładzie Pszczelnictwa z Puław tłumaczyła natomiast, jak zwalczać chorobę dotykającą pszczoły, warrozę (choroba wywoływana przez roztocz Varroa destructor rozwijające się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół miodnych), przy minimalnym stosowaniu środków leczniczych. Na zakończenie dwudniowej konferencji, prof. Zbigniew Kołtowski z pracowni zapylania roślin przy Zakładzie Pszczelnictwa z Puław doradzał, jak oceniać pory kwitnienia i wydajności nektarowania wybranych gatunków roślin.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU