Znamy nowe nazwiska na Reggaelandzie!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wszyscy fani soundsystemów na lipcowym Reggaelandzie znajdą kolejną atrakcję – wystąpi wówczas legenda tego typu form, czyli Johnny Osbourne wraz z Lone Ranger i Soul Stereo.

Johnny Osbourne to 66-letni piosenkarz, pochodzący z Waterhouse, dzielnicy Kingston, który zasłynął takimi utworami, jak: „Truths and Rights”, „Mr Marshall”, „Murderer”, „Ice Cream Love”, „Water Pumping”, „No Ice Cream Sound”, „Mr Sea”, „Purify your heart”, „He can surely turn the tide”. Jego największym przebojem jest „Buddy Bye” z 1985 r., nagrany na kultowym Sleng Teng Riddim. To jeden z efektów długoletniej współpracy Johnny’ego Osbourne’a z producentem dancehallu i dubu Kingiem Jammym.

Trudno opowiadać o Johnnym Osbournie i nie wspomnieć jego współpracy z legendarnym producentem reggae Clementem „Coxsone” Dodd’em, właścicielem Studia One, w którym rozbłysła kariera Boba Marleya i The Wailers. To właśnie Sir Coxsone u zarania kariery Johnny’ego Osbourne’a – w 1969 r. – nagrał jego duet z Dennisem Brownem – „All I have is love”.

Anthony Alphanso Waldron, bo tak właściwe nazywa się Lone Ranger, to kolejny artysta tegorocznego Reggaelandu, który swoją przygodę rozpoczynał u Sir Coxsone Dodd’a w Studio One. W późnych latach 70. występował z Weltonem Irie, ale ich drogi szybko się rozeszły. Lone Ranger preferował solową pracę – pomiędzy 1977 r. a 1985 r. wydał aż dziewięć albumów z muzyką reggae! Z tamtego okresu pochodzi jego przebój „Love Bump”. Lone Ranger uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych jamajskich wokalistów lat 80., bo pokazywał, jak można używać słowa do wyrażania siebie w reggae. W połowie tamtej dekady emigrował do USA i przestał nagrywać. Karierę wznowił w 1998 r., zakładając sound system na Jamajce, w 2005 r. i 2010 r. wydając ciepło przyjęte płyty.

Soul Stereo Sound System to francuska grupa istniejąca od 1998 roku. Założyli go selektorzy i nawijacze Fatta i Reeko. W 2003 r. dołączył do nich Tarzan. Lista artystów, z którymi mieli okazję występować jest imponująca: Carlton Livingston, Luciano, Morgan Heritage, Chronicle, Dawn Penn, U Brown, Dennis Alcapone i wielu innych. Na ich riddimach nagrywali m.in. Capleton, Luciano, Anthony B, Busy Signal czy Chezidek. Ostatnio najczęściej koncertują z tegorocznymi gwiazdami płockiego festiwalu – Johnnym Osbournem i Lone Rangerem. Podczas Reggaelandu zagrają też własny set dj-ski.

W tym roku na festiwalu będzie pewna innowacja, a mianowicie scena na plaży, dawniej zwana „główną”, będzie usytuowana w centralnej części plaży nad Wisłą. Zagrają na niej nie tylko takie gwiazdy, jak Mo’Kalamity czy Maroon Town, ale też mistrzowie dancehallu – WARD 21 z kapelą Soul Fire i Iration Steppas z Tena Stelinem. Dwa ostatnie składy na ogół grają na scenach sound systemowych. W tym roku Reggaeland odbędzie się na nadwiślańskiej plaży 11 i 12 lipca. Dotychczas ogłoszonymi artystami są: Johnny Osbourne, Lone Ranger, Soul Stereo Sound System, Ward 21 & Soul Fire, Train to Roots, Iration Steppas & Tena Stelin, Mo’Kalamity & The Wizards, Natural Dread Killaz, TaLLiB & D’Roots Brothers, Maroon Town, Dreadsquad, Kasia Malenda, Blackout Ja.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji