Zamknięcie sprawy “Term Gostynińskich”. NIK nie odwoła się od umorzonego śledztwa

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sprawa “Term Gostynińskich” została zakończona. Wszczęte w 2013 roku śledztwo w sprawie nieprawidłowości jakich miały się dopuścić władze Gostynina przy realizacji inwestycji zostało umorzone. Najwyższa Izba Kontroli zapowiada – nie będziemy się odwoływać.

Przypomnijmy, że w 2010 r. burmistrz Włodzimierz Śniecikowski uroczyście podczas Dni Gostynina zawarł umowę koncesyjną na zaprojektowanie i budowę przez spółkę Termy Gostynińskie Centralnego Parku Rekreacji, Balneologii, Turystyki i Wypoczynku. Koszt całej inwestycji, która miała być prowadzona w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, przewidywano na ok. 285 mln złotych.

Samorząd Gostynina planował pozyskać na przedsięwzięcie unijną dotację w wysokości 72 mln zł. Jednak we wrześniu 2012 r. władze województwa mazowieckiego przeniosły projekt z listy projektów kluczowych na listę rezerwową. Dla zainteresowanych stało się jasne, że dotacji dla Gostynina nie będzie.

Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach, dotyczących podejrzenia nieprawidłowości, a złożonych przez gostynińskie koło Platformy Obywatelskiej. Sprawą zainteresowało się ABW i NIK. Efektem było wszczęcie śledztwa przez prokuraturę, która po przeprowadzeniu dochodzenia sprawę umorzyła. Od takiej decyzji odwołał się NIK. Prokuratura ponownie wszczęła dochodzenie, uwzględniając uwagi Sądu. Jednak po przeprowadzeniu śledztwa uzupełniającego, umorzono je po raz drugi, ponieważ i tym razem nie dopatrzono się żadnego przestępstwa w związku z realizacją projektu Termy Gostynińskie.

Po umorzeniu śledztwa przez płocką prokuraturę, żaden podmiot, który występował w roli zawiadamiającego, nie będzie mógł odwołać się od decyzji Prokuratury Okręgowej w Płocku. Najwyższa Izba Kontroli również zapowiedziała, że odwoływać się od decyzji prokuratury tym razem nie będzie.

Przypomnijmy, że prokuratura prowadziła również postępowanie przeciwko członkom zarządu spółki Termy Gostynińskie w przedmiocie nie złożenia wniosku o upadłość spółki. I w tej sprawie w 2015 roku Sąd umorzył postępowanie wobec członków zarządu, powoływanych kolejno od roku 2011.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji