Zamknij

Z odroczenia płatności ZUS skorzystało blisko 300 przedsiębiorców z Płocka

18:30, 30.03.2020 Redakcja
Skomentuj

Przedsiębiorcy, których dotknęły skutki epidemii koronawirusa, składają wnioski o odroczenie płatności składek. W Płocku złożono już 293 takie wnioski. Na co jeszcze mogą liczyć przedsiębiorcy w kłopotach?
W całym kraju skutki gospodarcze pandemii koronawirusa dotknęły wielu przedsiębiorców. Część z nich zdecydowała się złożyć wnioski o odroczenie składek. W całej Polsce wpłynęło aż 18,4 tys. wniosków, z czego 2,9 tys. z województwa mazowieckiego. Złożony wniosek umożliwia przedsiębiorcom odłożenie terminu płatności składek o trzy miesiące. Możliwe jest również zawieszenie należności objętych zawartymi wcześniej umowami. Wniosek, co podkreśla ZUS, został uproszczony.
- Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności - wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Uproszczony wniosek można złożyć poprzez PUE ZUS, wysłać pocztą lub wrzucić do specjalnych pojemników ustawionych w placówkach ZUS. Wnioski o odroczenie z powodu epidemii koronawirusa:
  • Płock - 293
  • Radom - 218
  • Siedlce - 112
  • Warszawa I - 1000
  • Warszawa II - 520
  • Warszawa III - 754
  • Łącznie - 18410
Przedsiębiorca, który zdecyduje się skorzystać z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji. Odroczenie, zgodnie z przepisami prawa, może dotyczyć składek na: ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
- Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy - tłumaczy profesor Uścińska.
Tarcza antykryzysowa składa się z projektu kilku ustaw, jednak głównym celem rozwiązań prawnych ma być ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowych w firmach. js

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%