REKLAMA

Z odroczenia płatności ZUS skorzystało blisko 300 przedsiębiorców z Płocka

REKLAMA

Przedsiębiorcy, których dotknęły skutki epidemii koronawirusa, składają wnioski o odroczenie płatności składek. W Płocku złożono już 293 takie wnioski. Na co jeszcze mogą liczyć przedsiębiorcy w kłopotach?

W całym kraju skutki gospodarcze pandemii koronawirusa dotknęły wielu przedsiębiorców. Część z nich zdecydowała się złożyć wnioski o odroczenie składek. W całej Polsce wpłynęło aż 18,4 tys. wniosków, z czego 2,9 tys. z województwa mazowieckiego.

Złożony wniosek umożliwia przedsiębiorcom odłożenie terminu płatności składek o trzy miesiące. Możliwe jest również zawieszenie należności objętych zawartymi wcześniej umowami. Wniosek, co podkreśla ZUS, został uproszczony.

– Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności – wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Uproszczony wniosek można złożyć poprzez PUE ZUS, wysłać pocztą lub wrzucić do specjalnych pojemników ustawionych w placówkach ZUS.

Wnioski o odroczenie z powodu epidemii koronawirusa:  • Płock – 293
  • Radom – 218
  • Siedlce – 112
  • Warszawa I – 1000
  • Warszawa II – 520
  • Warszawa III – 754
  • Łącznie – 18410

Przedsiębiorca, który zdecyduje się skorzystać z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji. Odroczenie, zgodnie z przepisami prawa, może dotyczyć składek na: ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

– Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy – tłumaczy profesor Uścińska.

Tarcza antykryzysowa składa się z projektu kilku ustaw, jednak głównym celem rozwiązań prawnych ma być ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowych w firmach.

js

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU