REKLAMA

Wzrost cen mięsa w sklepach – czy to zarabianie na strachu obywateli? Co możemy zrobić jako konsumenci?

REKLAMA

Czas pandemii budzi strach i obawy, a fałszywe informacje związane z ograniczeniami handlu sprzyjają działaniu nieuczciwych przedsiębiorców. Czy podwyżki cen podstawowych artykułów higienicznych i żywności są zgodne z przepisami prawa?

Nasi czytelnicy czują się zaniepokojeni drastycznym wzrostem cen, szczególnie wędlin i mięs. Otrzymaliśmy niepokojące sygnały w związku z tą sytuacją.

– Czy takie ceny są normalne? Wiele osób ma 80 proc. płatne wynagrodzenie lub zawieszoną działalność w związku z koronawirusem. Orlen obniża ceny paliw na stacjach, a sklepy robią takie ceny za mięso? Złodziejstwo w biały dzień. Może rząd się też tym zajmie? – pyta jedna z naszych czytelniczek.

fot. nadesłane przez czytelnika

W odpowiedzi na takie sytuacje, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie analiza wzrostu cen żywności i produktów higienicznych. Również pracownicy Inspekcji Handlowej będą przyglądać się cenom zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych.

– Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Analizą cen w sklepach stacjonarnych, również sieciach handlowych, zajmą się pracownicy Inspekcji Handlowej. Ceny internetowe mają być kontrolowane przez pracowników UOKiK.

W tej sytuacji może dochodzić do nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym, który dotyczy zarówno małych, jak i średnich firm. Wiąże się on z dostawą produktów, która w takiej sytuacji może nie być respektowana.– Działamy efektywnie, aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów, mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo, nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – mówił prezes Tomasz Chróstny.

– Ceny mięsa w Rogozinie dzisiaj. Drastyczny wzrost cen o 100 procent – pisze wzburzona sytuacją czytelniczka.

Nie jest wykluczone przygotowanie zmian prawnych w specustawie, która dałaby uprawnienia do przeanalizowania i egzekwowania sytuacji zawyżania cen produktów, związanych ze strachem przed chorobą.

Należy przypomnieć, że jako konsumenci mamy prawo darmowej pomocy prawnej i dostępu do bezpiecznych produktów. Jeśli widzimy łamanie prawa, możemy korzystać z porady prawnej. W tym celu należy kontaktować się z infolinią konsumencką 801 440 220 lub 22 290 89 16. Możemy również wysłać e-mail na adres: porady@dlakonsumentow.pl.

Konsumenci, którzy zaobserwowali drastyczny wzrost cen produktów higienicznych lub żywności, proszeni są o zgłaszanie każdego takiego przypadku drogą elektroniczną na adres e-mail: monitoring@uokik.gov.pl.

js

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 12

 1. Dubielak says:

  Proszę sprawdzić sklepy Dubielak.

 2. Oburzona says:

  A co MA LEKARZ DO KURCZAKA???😅😅Są i dobrzy lekarze i ci gorsi, jedni są z powołania, drudzy z chęci zysku. Przykład mamy nawet w Senacie 🤣 no ale pan handlowiec to typowy PO-wiec a łapy po 500+ i dodatki na działalność wyciąga. Nie podoba się partia rządząca to po co wyciągacie łapy na pieniądze, które daje rząd ,a ma z kad dać bo załatał dziury po rządach PO!!! Uszczelnil to gdzie zrobiono dziury na przepływ lewej kasy, która zamiast szła do miasta szła do kieszeni! Jak się partia i jej rządy nie podoba to nie bierzcie pieniędzy, które partia przeznaczyła na Polaków. Bądźcie solidarni a nie trzymacie twardo za PO a korzyści materialne ciągnięcie z PIS… Żenada

 3. Klient says:

  Właśnie macie ceny umowne i robicie co chcecie!!!!! Złodzieje i tyle🖕

 4. Oburzona says:

  Złodzieje jesteście i tyle. Byle by żerować na biednych ludziach, starszych seniorach, którym ledwo starcza na chleb, wykorzystujecie sytuację nawet pandemii byle by zarobić. jak Panu nie wstyd się wypowiadać, czasy PRL-U to właśnie wy sprzedawcy robicie!!!Rynek wolny ok. A kto dofinansowuje wasze budki jak nie Państwo i rząd?! Nie sądzę żeby szanowny Pan sprzedawca utrzymywał wszystko ze swojej kieszeni!!! Chyba że PO daje panu po cichu pod stołem jak robili to za czasów swoich rządów. Teraz mamy rząd rzetelny i uczciwy!! Wszystko robią dla Polaków, dzieci , przedsiębiorcow , rolników ,całego naszego kraju.

  • Handlowiec says:

   Poszukaj dobrego lekarza bo po tym tekście widać że jest Ci bardzo potrzebny kacza działać ko.

   • Gosc says:

    Ja bym radziła poszukać dobrego prawnika, bo jak za to złodziejstwo i zerowaniu na tragedii dobiorą wam się do tyłka to wam pieniędzy na kary nie starczy

   • Gosc says:

    Kacza działać ko.. .. Pana handlowca poziom inteligencji równy jest chyba podłożu jego gruntu gdzie sadza buraki.. poziom 0… przedszkolak potrafi się lepiej wysłowić

 5. Sprzedawca says:

  Mamy wolny rynek i ceny umowne. Rządzącym nic do tego co ile kosztuje. To nie czasy PRL i jednej słusznej partii ze wschodu.

  • gość says:

   zapłcisz porżadny podatek od wzbogacenia to odechce ci się machlojek

  • zz says:

   może i wolny ale ja w takim sklepie już zakupów bym nie zrobił i pozostali więc tylko plajta

  • Gość says:

   Jak by teraz otworzylsię mięsny z ekstra cenami to te wszystkie drogie sklepy poszły by na dno ludzie chodzili by do nowego sklepu i tylko tam zaopatrywali się w towar po normalnych cenach. Ale taki mięso z prawdziwego zdarzenia a nie tacy którzy żerują na nieszczęściu całego świata

  • Handlowiec says:

   Tak dla wiadomości komentujacych. Jestem dystrybutorem i sprzedawcą części do maszyn rolniczych. Nie mam nic wspólnego z handlem żywnością. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU