REKLAMA

Wyjątkowy Uczniowski Klub Sportowy z Płocka

REKLAMA

Pierwsze Uczniowskie Kluby Sportowe powstały jeszcze w 1994 roku, UKS „Lasotczak” jest dużo młodszy, a zarazem wyjątkowy. Klub pomaga rozwijać się osobom z niepełnosprawnościami umysłowymi.

Pierwsze UKS powstały w 1994 roku. Ich pomysłodawcą był prezes PKOl, Stanisław Stefan Paszczyk. Wielkim zaangażowaniem w rozwój UKS-ów wykazał się przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu, Marek Wielgus. Był on, wraz z Lesławem Ćmikiewiczem, jednym z pierwszych założycieli UKS-ów oraz inicjatorem zorganizowania turnieju mini piłki nożnej dla dzieci, zrzeszonych w UKS-ach.

Skąd wziął się pomysł na utworzenie UKS „Lasotczak” i jakie ma on cele?

Idea powstania Uczniowskiego Klubu Sportowego „Lasotczak” zrodziła się kilkanaście lat później wśród nauczycieli wychowania fizycznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Płocku.

Głównym pomysłodawcą i koordynatorem wszystkich działań zmierzających do rejestracji stowarzyszenia był Krzysztof Podraska obecny wiceprezes, który czasem sobie żartuje i mówi, że „Lasotczak” to jego kolejne dziecko, które bardzo kocha.

UKS „Lasotczak” został powołany w celu prowadzenia zajęć sportowych dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Podopieczni UKS-u to uczniowie oraz absolwenci SOSW nr 2 w Płocku. Każdy zawodnik klubu jest traktowany indywidualnie i nigdy przed nikim nie zostały zamknięte drzwi. Dość często zdarza się, że to właśnie instruktorzy rozwiązują problemy swoich podopiecznych, stanowią dla nich oparcie, są doradcami, mentorami życiowymi.

Jak pracuje się z młodzieżą z niepełnosprawnościami?

Do młodzieży z niepełnosprawnością jest trudno dotrzeć, ale kiedy się to uda, kiedy zostaną przełamane bariery, wkradnie się zaufanie, to wtedy można zdobywać góry i pokonywać największe przeszkody. Właśnie taki schemat działania i pracy jest preferowany w „Lasotczaku”.

Cykl zajęć sportowych oferowany przez Klub ma kształtować podstawowe zasady sportowe, doskonalić techniki z zakresu gier zespołowych a przede wszystkim podwyższać sprawność fizyczną uczestników zajęć. Poza aspektem sportowym, młodzież integruje się ze sobą, dba o siebie nawzajem. To wszystko ma później znaczenie na boisku, na bieżni oraz w życiu codziennym.

Czym zajmuje się klub w tym roku?W bieżącym roku kalendarzowym Uczniowski Klub Sportowy „Lasotczak” realizuje kolejną edycję projektu „Wychowanie przez sport i rekreację”. W ramach inicjatywy podopieczni UKS „Lasotczak” uczestniczą w regularnych zajęciach z zakresu gier zespołowych takich jak piłka nożna dziewcząt i chłopców, piłka siatkowa.

W okresie wakacyjnym odbył się 10-dniowy obóz sportowy w Murzasichle. W najbliższych dniach zostanie zorganizowany Ogólnopolski Turniej w Futsalu ZSS „Sprawni-Razem” Dziewcząt i Chłopców, w którym to wezmą udział najlepsi zawodnicy „Lasotczaka”. Uczestnictwo w zajęciach, pobyt na obozie przygotowawczym a teraz zbliżający się turniej to podsumowanie bardzo ciężkiej pracy, jaką wykonali zawodnicy klubu.

Program realizowanego projektu jest skonstruowany pod kątem przygotowania fizycznego i motywacji młodzieży do uprawiania sportu oraz aktywnego, zdrowego stylu życia, jak również poznania nowych dziedzin sportu oraz odkrywania i rozwijania nowych pasji. Miał i ma spowodować, że uprawianie sportu będzie doskonałą zabawą we wspaniałej atmosferze, a zarazem będzie kolejnym etapem w życiu.

Aktywne uczestnictwo w działaniach objętych projektem pozwoliło uczniom na prezentację własnych umiejętności, wpłynęło korzystnie na budowanie pozytywnego obrazu siebie, przyczyniło się do niwelowania uczucia nieśmiałości i izolacji, sprzyja integracji.

Projekt „Wychowanie przez sport i rekreację” jest sponsorowany przez PKN ORLEN w ramach programu „Orlen dla Płocka”.

Gdzie członkowie klubu rozwijają swoje umiejętności?

Baza sportowa „Lasotczaka” to głównie obiekty sportowe SOSW nr 2 w Płocku. Hala sportowa, boisko zewnętrzne przystosowane do gry w piłkę nożną oraz tenisa ziemnego, boisko do piłki siatkowej plażowej. Poza tymi obiektami, w pobliżu znajduje się stadion lekkoatletyczny oraz basen, z których członkowie klubu uczniowskiego korzystają.

Jak wygląda kadra trenerska UKS „Lasotczak”?

 – Hmmm… co tu dużo mówić, to sami pasjonaci. Każdy z nich ma swoje sportowe hobby, w którym poza pracą w SOSW nr 2, Klubie „Lasotczak” doskonale się realizuje. Magda Łuczak Kowalewska jest fotografem i bardzo często dokumentuje zajęcia sportowe bądź inne wydarzenia, szuka ciekawych ujęć. Krzysztof Siudziński to zawodnik Płockich Mustangów (futbol amerykański), Paweł Śpiegowski jest trenerem piłki nożnej w FCB Escola Varsovia, natomiast ja, jako członek Polskiego Związku Motorowego, startuję w Mistrzostwach Polski Pojazdów Zabytkowych w kategorii motocykle – wyjaśnia wiceprezes klubu Krzysztof Podraska.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU