REKLAMA

Wybory do Europarlamentu 2014. Znamy kandydatów

REKLAMA

Wybory do Europarlamentu wkrótce, partie wystawiły więc już swoich kandydatów do boju o mandaty. Głosować na europarlamentarzystów będziemy 25 maja. Kto spośród zgłoszonych kandydatów jest związany z naszym miastem? 

Przedstawiciele polskich partii i ugrupowań staną do boju o 51 mandatów w Parlamencie Europejskim. W walce o mandat zobaczymy kandydatów: Związku Słowiańskiego, Prawa i Sprawiedliwości, Ruchu Narodowego, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej RP, Partii Zieloni, Nowej Prawicy – Janusza Korwin-Mikke, ugrupowania Oburzeni, Demokracji Bezpośredniej, Europy Plus Twój Ruch, Sojuszu Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy, Polski Razem Jarosława Gowina, Gospodarki Dobra Wspólnego, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, Samoobrony, Samoobrony Odrodzenie, ugrupowania Wolność, ugrupowania Marka Wocha, ugrupowania Obrona Wędlin Tradycyjnych.

W okręgu mazowieckim do podziału są trzy mandaty. Pięć lat temu najwięcej głosów, bo ponad 61 tysięcy, otrzymał ówczesny kandydat PiS, Adam Bielan. Kto startuje w tym roku w naszym okręgu? Czy jest związany z naszym miastem?

Kandydaci Sojuszu Lewicy Demokratycznej:

1. Anna Kalata
2. Adam Koseski
3. Stanisława Prządka
4. Leszek Rejmer
5. Teresa Malinowska
6. Ilona Iwaniak
7. Janusz Andrychowski
8. Emilia Tuderek
9. Błażej Makarewicz
10. Zbigniew Stąsiek.

Płocczan najbardziej interesuje pozycja numer 6, czyli pani Ilona Iwaniak. Prywatnie to żona płockiego radnego – Arkadiusza Iwaniaka, również reprezentującego miasto z ramienia SLD. Pani Ilona jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, a jej dotychczasowa kariera polityczna nie obfituje w wielkie wydarzenia.

Kandydaci Platformy Obywatelskiej:

1. Julia Pitera
2. Jacek Kozłowski
3. Beata Rusinowska
4. Andrzej Łuczycki
5. Przemysław Berent
6. Magdalena Kielewicz-Kaczyńska
7. Adam Krzemiński
8. Marta Michalska-Wilk
9. Marek Kordecki
10. Elżbieta Lanc.

Mieszkańcom Płocka najbardziej znana jest pierwsza pozycja, czyli Julia Pitera – absolwentka UW na Wydziale Polonistyki.  Rodowita warszawianka, polska polityk, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji, była radna Warszawy, od 2007 do 2011 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik ds. opracowania programu zapobiegania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi została posłem, otrzymując w okręgu płockim najlepszy indywidualny wynik (42 669 głosów).

Znany jest również Jacek Kozłowski, urodzony w Sopocie polski polityk i menedżer, od 2007 wojewoda mazowiecki. Od 1990 działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, a następnie w Unii Wolności. Na kilka lat wycofał się z polityki, w 2003 przystąpił do Platformy Obywatelskiej. W 2006 kierował kampanią wyborczą Hanny Gronkiewicz-Waltz, ubiegającej się o urząd prezydenta Warszawy. Po wyborach samorządowych objął stanowisko wicemarszałka mazowieckiego. 29 listopada 2007 został powołany na stanowisko wojewody mazowieckiego. 12 grudnia 2011 premier Donald Tusk ponownie powierzył mu funkcję wojewody. Bez powodzenia kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku.

Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości:1. Wojciech Jasiński
2. Małgorzata Gosiewska
3. Anna Teresa Wargocka
4. Zbigniew Kuźmiuk
5. Marian Piłka
6. Karol Tchórzewski
7. Agnieszka Górska
8. Anna Ewa Cicholska
9. Grzegorz Płocha
10. Gabriel Janowski

Pierwszy z listy PiS-u to prezes zarządu okręgowego partii w Płocku, urodzony w Gostyninie absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Wojciech Jasiński. W latach 1972–1973 pracował jako urzędnik w płockim oddziale Narodowego Banku Polskiego. Od 1973 do 1980 roku pełnił stanowisko w płockim urzędzie miejskim. Od września 2000 r. do lipca 2001 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Minister Skarbu Państwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Kandydaci Polskiego Stronnictwo Ludowego:

1. Jarosław Kalinowski
2. Janina Ewa Orzełowska
3. Adam Krzysztof Struzik
4. Marek Sawicki
5. Bożena Teresa Pacholczak
6. Wiesława Krawczyk
7. Leszek Janusz Przybytniak
8. Mirosław Adam Orliński
9. Anna Grabowska
10. Krzysztof Kosiński.

Numer 3, czyli Adam Struzik, to urodzony w Kutnie aktualny marszałek województwa mazowieckiego (od 2001 roku). Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi, specjalizował się w zakresie chorób wewnętrznych. Ukończył także studia podyplomowe w dziedzinie organizacji i ekonomiki ochrony zdrowia oraz podyplomowe studia menedżerskie z zakresu administracji publicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim (2004) i Oficerskim (2010) Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem za Zasługi dla Policji (2008), greckim Orderem Honoru (1996) i belgijskim Krzyżem Komandorskim Orderu Leopolda (2009). W 2005 odznaczony Wielkim Orderem Świętego Zygmunta. Wyróżniony ponadto m.in. Nagrodą im. Grzegorza Palki (2009).

Kandydaci Twój Ruch:

1. Andrzej Celiński
2. Krystyna Suszyńska
3. Paweł Sajak
4. Iwona Wawer
5. Armand Ryfiński
6. Magdalena Nieckarz
7. Piotr Maciejec
8. Katarzyna Galasiewicz
9. Grzegorz Wieczorek
10. Aleksandra Słomkowska.

Andrzej Celiński jest najbardziej związany z Płockiem. Urodzony 26 lutego 1950 roku w Warszawie polski polityk, senator I i II kadencji, poseł na Sejm II, IV oraz VI kadencji, były minister kultury, działacz opozycji demokratycznej, od 2012 przewodniczący Partii Demokratycznej, jako szesnastolatek organizował manifestacje patriotyczne, angażując w nie rówieśników. W 1989 roku organizował i negocjował wizytę Lecha Wałęsy w Stanach Zjednoczonych. Był animatorem pierwszej po 1989 roku wielkiej inwestycji typu green-field finansowanej kapitałem zewnętrznym. Nie wyraził zgody zapisy ustawy medialnej, które stały się później przedmiotem pracy komisji śledczej.

Na naszym terenie znany jest także Paweł Sajak – polski polityk, poseł na Sejmu VII kadencji. Urodził się w Żyrardowie, gdzie w 1995 roku ukończył Zespół Szkół Zawodowych w zawodzie montera urządzeń elektronicznych i automatyki przemysłowej, a w 2011 Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące „HORN”. Od 1996 pracował w firmie E. Wedel w Warszawie jako pracownik fizyczny (operator automatu pakującego). Po zakończeniu służby wojskowej w 1997 podjął pracę sprzedawcy. Od 1998 był zatrudniony jako kierowca. Od 1999 pracował w zakładach telewizyjnych Thomson Polkolor w Żyrardowie (przemianowanych na TCL Polska Sp. z o.o.) na stanowiskach robotniczych. Po kilku latach został kierownikiem magazynu tej firmy. W październiku 2010 zaangażował się w działalność stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota, a w czerwcu 2011 wstąpił do Ruchu Palikota. W wyborach parlamentarnych w 2011 kandydował z 1. miejsca na liście Ruchu Palikota w okręgu wyborczym nr 16 w Płocku i uzyskał mandat poselski, otrzymując 7747 głosów. W październiku 2013, w wyniku przekształcenia Ruchu Palikota, został działaczem partii Twój Ruch.

Czytając listy kandydatów do Europarlamentu nasuwa się jedno pytanie – co zrobią dla Płocka wymienieni politycy, jeżeli ich pozycja w Parlamencie Europejskim stanie się faktem? Odpowiedź na nie uzyskacie niebawem na łamach naszego portalu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU