REKLAMA

Wskocz do przerębla, uratują Cię woprowcy

REKLAMA

Czy jesteśmy świadomi zagrożeń, które czyhają podczas wchodzenia na lód? Czy wiecie co zrobić w sytuacji, gdy lód załamie się pod nami? Ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) chcą podzielić się tą wiedzą z mieszkańcami Płocka. Dlatego zorganizowali inicjatywę, w której każdy na własnej skórze będzie mógł przekonać się, jak to jest wpaść do przerębla, a także nauczyć, jak się z niego wydostać.

Inicjatywa WOPR ma za zadanie przede wszystkim promować bezpieczne spędzanie wolnego czasu na zamarzniętych wodach.

[pullquote]Pragniemy pokazać płocczanom wiedzę o sposobach przygotowania się do rekreacji na lodzie tak, aby zwiększyć swoje szanse w sytuacjach niebezpiecznych – napisali ratownicy na swojej stronie internetowej.[/pullquote]

W sobotę 9 lutego na zalewie Sobótka, pod nadzorem ratowników WOPR, każdy chętny będzie mógł doświadczyć na własnej skórze z czym wiąże się wpadnięcie do przerębla oraz jak trudno jest się z niego wydostać. Impreza rozpocznie się o godz. 11 od prezentacji samoratownictwa demonstrowanego przez drużynę WOPR. Następnie, każdy zgłoszony wcześniej uczestnik będzie miał szansę spróbować swoich sił w sytuacji kontrolowanego zagrożenia.

Krótko mówiąc, ochotnicy będą mieli za zadanie wskoczyć do wykutego przerębla i – za pomocą sprzętu, udostępnionego przez drużynę 11. płockiego WOPR – wydostać się z niego o własnych siłach. Wykonanie tego zadania to dopiero połowa sukcesu, ponieważ na koniec należy, mimo panującego mrozu, przebrać się w komplet suchych ubrań.Dla zapewnienia komfortu i intymności, obok przerębla ustawiony zostanie parawan. Dodatkowo, organizatorzy zapewnią duży, ogrzewany namiot oraz możliwość napicia się gorącej herbaty i zjedzenia gorącego posiłku.

Każdy, kto chce sprawdzić się w wychodzeniu z przerębla pod okiem ratowników, musi spełnić kilka warunków:
– uczestnik musi ukończyć co najmniej 12. rok życia, a przy małoletnim musi być obecny opiekun prawny,
– należy przygotować we własnym zakresie plecak z możliwością spięcia pasem biodrowym, w którym znajdzie się termos z gorącą herbatą, a także szczelnie zabezpieczony przed zamoknięciem komplet ubrań na zmianę: buty, bielizna, spodnie, bluza lub sweter, kurtka, czapka i rękawiczki. Do skutecznego zabezpieczenia ubrań wystarczy szczelnie zamknięty worek foliowy. Resztę sprzętu na czas zajęć udostępni drużyna płockiego WOPR.
– ochotnicy będą musieli podpisać regulamin, którego treść jest dostępna na stronie internetowej ratowników, a także przesłać zgłoszenie, zawierające imię, nazwisko oraz PESEL na adres a.krymow@druzyna11.pl.

Imprezę urozmaicą pokazy specjalistycznego sprzętu ratowniczego, prezentowanego przez Straż Pożarną.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU