Od października 2023 roku Mazowiecka Uczelnia Publiczna, która przekształca się w Akademię Mazowiecką, będzie kształcić lekarzy. Minister Nauki i Edukacji wydał decyzję w tej sprawie.
W piątek, 26 sierpnia rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej, Maciej Słodki poinformował podczas konferencji prasowej, że od października 2023 roku maturzyści będą mogli rozpocząć studia na kierunku lekarskim w płockiej uczelni.
Przypomnijmy, że uczelnia złożyła wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego 28 kwietnia br., a w lipcu br. otrzymała pozytywną opinię w sprawie możliwości prowadzenia studiów na tym kierunku. Na podstawie pozytywnej opinii Ministra Zdrowia z dnia 13 lipca 2022 r., Minister Nauki i Edukacji wydał decyzję – pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim.
Podziękowania za pomoc w osiągnięciu tego celu i poparcie inicjatywy, rektor Maciej Słodki złożył Adamowi Struzikowi – Marszałkowi Województwa Mazowieckiego oraz Andrzejowi Nowakowskiemu – Prezydentowi Miasta Płocka. Szczególne uznanie wyraził natomiast dla działań Piotra Zgorzelskiego – Wicemarszałka Sejmu RP oraz Marka Martynowskiego – Senatora RP za wsparcie w procesie legislacyjnym.
– Wierzę, że nasze wspólne działania przełożą się na poprawę sytuacji zdrowotnej w regionie płockim – podkreślił rektor Maciej Słodki.
Przygotowania do utworzenia tego kierunku nie były proste. Sam wniosek liczył setki stron, a tworzyli go pracownicy Mazowieckiej Uczelni Publicznej, w tym dr hab. n. o zdr. Mariola Głowacka, prof. uczelni.
Zarówno marszałek Adam Struzik, jak i prezydent Andrzej Nowakowski pogratulowali rektorowi inicjatywy i zapewnili o dalszym wsparciu. – Jest pan autorem tego sukcesu – mówił marszałek. – To wyjątkowa chwila w historii Płocka, ale i początek drogi – dodawał prezydent Nowakowski.
Rektor przedstawił także wizualizacje powstającego Collegium Medicum, czyli nowej bazy dydaktycznej na potrzeby kształcenia przyszłej kadry lekarskiej, którym nadzoruje mgr Marcin Zawadka, kierownik DA Uczelni.
Zgodnie z uzasadnieniem wniosku, projekt utworzenia kierunku lekarskiego w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku jest odpowiedzią na ważną potrzebę społeczną zwiększenia dostępności usług lekarskich dla mieszkańców Płocka, Mazowsza i Polski.
– Aktualna sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a w szczególności pandemia SARS CoV-2, uwidoczniła narastające niedobory kadrowe w grupie zawodowej lekarzy w polskich podmiotach leczniczych. W Polsce występuje jeden z najniższych (2,4) w Unii Europejskiej (3,6) wskaźników zatrudnienia lekarzy. Na niekorzystną sytuację wpływa ponadto struktura wiekowa, emigracja zawodowa oraz nadmierne obciążenie pracą lekarzy – wyjaśniała uczelnia we wniosku.
Minister Edukacji: Płock stanie się ważnym centrum kształcenia lekarzy
Z danych z regionu płockiego wynika, że aktualnie na 1000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza, czyli mniej, niż średnio w całym kraju oraz dwukrotnie mniej, niż w województwie mazowieckim.
Poparcia dla inicjatywy uruchomienia kierunku lekarskiego w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku udzielili: Rada Strategiczna ds. uruchomienia kierunku lekarskiego, Piotr Libera Biskup Diecezji Płockiej, Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka. Ponadto wniosek uzyskał poparcie Starosty powiatu płockiego, Starosty powiatu sierpeckiego, Starosty powiatu gostynińskiego, Burmistrza Miasta Gostynin, Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, Przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Prezesa Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Wiceprezesa Zarządu Centrum Medycznego Borowiczki, Dyrektora Arion Med. Sp. z o.o. w Gostyninie.
Studenci kierunku lekarskiego będą korzystać z bazy podmiotów leczniczych i ewentualnie realizować praktyki zawodowe w: Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, Płockim Zakładzie Opieki Zdrowotnej, Hospicjum Płockim, Wojewódzkim Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego.
Przypomnijmy, że Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku od 2011 r. prowadzi kształcenie na kierunkach studiów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, tj. na kierunkach: pielęgniarstwo (studia pierwszego stopnia – od 2011 r.; studia drugiego stopnia – od 2017 r.); położnictwo (studia pierwszego stopnia – od 2017 r.); kosmetologia (studia pierwszego stopnia – od 2013 r.). Jak podkreśla uczelnia, kierunki te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.
Aby zapewnić studentom możliwości efektywnej edukacji, powstaje kolejny kompleks dydaktyczny, Collegium Medicum, czyli trzykondygnacyjny budynek, m.in. z pracowniami, salami dydaktycznymi, symulacyjnymi: salą wirtualnej rzeczywistości, blokiem operacyjnym (sala operacyjna, sala przygotowawcza, sala operacyjna, sala wybudzeniowa), salą z karetką pogotowia ratunkowego, szpitalnym oddziałem ratunkowym, dwoma sterowniami do tych sal (blisko 2000 m2).
– Rozwój Centrum Symulacji Medycznych umożliwi osiągnięcie części efektów uczenia z poziomu jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim z wykorzystaniem symulatorów wysokiej wierności oraz poszerzy możliwości prowadzenia badań naukowych. Stanowić będzie również dobry obszar współpracy wielodyscyplinarnej z podmiotami zewnętrznymi – argumentuje uczelnia.
Studia na kierunku lekarskim będą prowadzone w dyscyplinie wiodącej nauki medyczne na poziomie studiów jednolitych magisterskich, profil studiów ogólnoakademicki, forma studiów stacjonarna. Przewidywana liczba studentów na jednym roku: 60 osób.





Farmacja by mogła też być
Życzę powodzenia,…. obawiam się, że cel szczytny, ale gdzie Ci młodzi będą nabywać doświadczenia, wiedzy… bo na pewno nie Winiary czy Kościuszki…. Tu kliczki… bez nazwiska brak szans na rozwój, a i wiedza pozostawia wiele do życzenia… dowiedzą się kto rządzi, a kto może i ma wiedzę a niewiele do powiedzenia… przekonają , że przysięga nie ma tu znaczenia i pomocy na ulicy szybciej od strażaka czy policjanta uzyskasz niż od lekarza. Bo tu nie ma nic za darmo….Nie piszę ze złośliwości lecz z doświadczenia….. przykre prawda ?
Orlen gdyby był firma z prawdziwego zdarzenia….to zamiast remontować obiekty dla pogrobowcow Bandery czy sponsorować kalekich sportowców…powinien sfinansować budowę SZPITALA AKADEMICKIEGO..
Ściągnąć kilkunastu profesorów doktorów i dobrych lekarzy…I miałby wówczas
Wdzięczność……..Uczelni
Wdzięczność mieszkańców
Wdzięczność studentów
I doskonaly deal….
Ale to niestety nie Row Kaczora.. przez Mierzeję czy elektrownia Ostrołęka… I pewnie Obajtek błogosławieństwa Wodzą by nie dostal
Zgadzam sie z przedmowca.
A ja się nie zgadzam, to jakieś brednie nieuków. Ta prywatna firma nie jest od budowania państwowych szpitali.
dla lokalnych mieszkańców działą PGE w Bełchatowie, czy KGHM, i potem się możesz nie zgadzać
W sierpniu spędziłem kilka dni w Płocku i odnoszę wrażenie, że poza smrodem siarki co wieczór miasto nie ma wiele od Orleny
Nic dodać, nic ująć!
Oby tylko nie kształcili dr Killerów!
Lekarz to się uczy mając doczynienia z autorytetami. Obawiam się, że tych kilku lekarzy w Płocku tego nie udźwignie. A od konowałów, to się tylko łapownictwa nauczą, bo leczenia to wcale…
Eee tam, jestem ślusarzem i to jest najlepsza i najtańsza opcja ever na przekwalifikowanie się.
się przekwalifikuj
Raczej konowałów bym powiedziała
Sześćdziesięciu :)
Niemcy, Norwegia i inne kraje zapraszają jeszcze nawet przed zrobieniem dyplomu.
Czy są jeszcze prawdziwi lekarzy czy są tylko, stosujący procedury opracowane przez koncerny farmaceutyczne, „rozpoznawacze” chorób?
Bo oni sami nie wierzą w skuteczność medycyny.