REKLAMA

Tajemniczy projekt Orlenu. Zainwestują 8 mld zł

REKLAMA

Na wtorek PKN ORLEN zaprosił dziennikarzy do swojej siedziby w Płocku. W zaproszeniu nie przekazano tematu spotkania, zawarto jedynie tajemniczą informację, iż odbędzie się prezentacja „jednego z najważniejszych projektów” koncernu. O co chodzi?

PKN ORLEN chce rozbudować zakłąd produkcyjny, dzięki czemu o 30% zwiększy się obrót w petrochemii. W ciągu najbliższych pięciu lat zainwestuje w tym celu ponad 8 miliardów złotych.

PowiązaneTematy

– Jest to bardzo ważna rzecz dla nas, jako PKN ORLEN, ale i dla rozwoju całej gospodarki – zaznaczał podczas spotkania z dziennikarzami Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN.

Te środki pozwolą na wykonanie czterech inwestycji:
1. Rozbudowę kompleksu Olefin
2. Budowę nowej instalacji Fenolu, która ma być sześciokrotnie bardziej wydajna
3. Budowę Kompleksu Pochodnych Aromatów
4. Budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego.

– Centrum Badawczo-Rozwojowe jest niezbędne, byśmy poprzez badania i rozwój, badając procesy, pogłębiali przerób ropy – tłumaczył prezes Daniel Obajtek. Dodał, że przewidywalny zysk operacyjny rocznie może wynieść nawet 1,5 mld zł.

– Dlaczego chcemy iść w tym kierunku? Po pierwsze, pora zacząć realizować inwestycje w Polsce. Po drugie, chcielibyśmy wykorzystać ten rynek, który mamy. Importujemy te wyroby za około 2 mld zł rocznie, a z importera staniemy się po pięciu latach eksporterem. Rozbudujemy tzw. drugą nogę petrochemiczną, która jest bardziej odporna na czynniki makroekonomiczne. Tam uzyskujemy stałą marżę, więc przez ten proces będziemy utrzymywać również stałe przychody. Jest to wzmocnienie naszego koncernu i jego obecności na polskim rynku – wyjaśnił prezes Orlenu.

Tłumaczył, że wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych podwoi się do 2040 r. – PKN ORLEN chce i musi bardzo dobrze wykorzystać swój potencjał w tym obszarze działalności. Dlatego ostatnie tygodnie poświęciliśmy pracom nad wyborem optymalnej ścieżki rozwoju aktywów produkcyjnych – argumentował prezes Daniel Obajtek.Jak zapowiadano, Program Rozwoju Przemysłu Naftowego da nowy rozdział w tej branży. Według szacunków, popyt na produkty petrochemiczne będzie rósł, napędzany rosnącą liczbą ludności na świecie, wzrostem gospodarczym oraz zmianą struktury zapotrzebowania na surowce używane w przemyśle. Ta tendencja dotyczy także naszego kraju.

Coraz więcej produktów petrochemicznych będzie wykorzystywane w produkcji tworzyw, w tym ich zastosowań dla potrzeb pojazdów. Na przykład udział plastików w samochodach po 2020 r. ma wynosić 25% w porównaniu do 20% w 2000 r. Inwestycje PKN ORLEN w segmencie petrochemicznym wpisują się więc w europejskie i światowe trendy rozwoju aut napędzanych alternatywnymi źródłami energii.

Kontynuowane będą również dotychczasowe projekty petrochemiczne, mające na celu wydłużenie łańcucha wartości PKN ORLEN. Zgodnie z harmonogramem przebiega budowa Instalacji Metatezy w Płocku, która będzie wytwarzała propylen o jakości polimerowej. Obecny nominalny wolumen produkcji w tym zakresie wynosi 450 tys. ton. Inwestycja o szacowanej wartości ponad 400 mln złotych podniesie moce wytwórcze do poziomu 550 tys. ton rocznie. Zakończenie budowy oraz uruchomienie instalacji planowane jest już w drugiej połowie 2018 roku.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 15

 1. Algierczyk says:

  Po co inwestycje w Polsce, a zwłaszcza w centrum naukowe? Przecież są takie centra w Niemczech. A i tam produkują dobre tworzywa sztuczne. No a u nas te 8 mld niech idzie na obronę praworządności.

  • ON says:

   Pajacu Algierczyk no po to żeby była praca tu w Polsce. Ale ty zapewne jesteś na zasiłku wiec dla Ciebie to bez znaczenia

 2. Marcin says:

  Inwestycja w segment petrochemiczny – strategicznie decyzja jak najbardziej sluszna, Szkoda tylko ze Orlen nie podejmuje absolutnie zadnych dzialan zmierzajacych do budowy portu rzecznego i/lub alternatywnej trasy kolejowej. Bez tego drodzy plocczanie szykujcie sie na znacznie wiecej tirow, a przejazdy kolejowe to beda zamykac chyba co 5 minut. W swoim zawodowym zyciu widzialem wiele zakladow chemicznych w Niemczech, Holandii i Belgii ale takiego absurdu logistycznego jak w Plocku, tak niewykorzystanego potencjalu rzeki jeszcze nigdzie. Droga ekspresowa, alternatywna linia kolejowa omijajaca osiedla mieszkaniowe i terminal rzeczny to „must-have” w przypadku zakladu takiej wielkosci i charakteru transportowanych ladunkow (toksyczne, palne, wybuchowe).
  PS sorry za brak polskich znakow.

 3. Dup says:

  Olać te wasze inwestycję !!!! Zróbcie coś dla wszystkich np tańsze paliwo !!!

 4. St says:

  Naczelny etyk prezes Krawiec w 2010 zniszczył w firmie system wdrażania innowacji nie oferując nic w zamian. Zamiast budować na piasku centrum badawcze opracujcie efektywny system współpracy z instytutami oraz uczelniami bo tego brakuje.

 5. Mieszkaniec Płocka says:

  Niech zainwestują w filtry. Dziś niemiłosiernie śmierdzi w płocku od tego ekologicznego jak mówią nasi włodarze zakładu. Jest nie do wytrzymania. Znów musimy uciekać z Płocka.

 6. xx says:

  Wszystko piękne i wspaniale ale…..

  sześciokrotnie bardziej wydajna a wszystko trzeba wywieźć z Płocka pod oknami bloków……
  czyli zwiększa się niebezpieczeństwo dla Płocka i okolic. Zlikwidować wywóz produktów przez środek miasta……

  Dzisiaj rano trzeba było zamykać okna , tak ziało…..

  Proszeę zlikwidować RUROCIĄG NA DNIE WISŁY I I NIE TRUKAĆ, ŻE TO KOLEGA , INNA FIRMA. BANIALUKI A JEDEN WÓZEK.

  • nick says:

   Nie ta firma . To tak jakby mieć pretensje do garbatego , że ma proste dzieci

 7. Krokus says:

  Witold czytaj wszystko a będziesz bogatszy w wiedzę, bo o ile pamiętam to mówili, że zainwestują też osiem milionów złotych w system monitorowania i kontrolowania szczelności instalacji przemysłowych w zakładzie. Więc jak widzisz inwestują w ochronę. Więc oddajmy sprawiedliwość a nie tylko w nich walimy i walimy Toż to pracodawca dla wielu ludzi z Płocka i okolic. Pamiętaj też, że ci ludzie to nie roboty i swoje rodziny też tu mają. Żyją jak ty. Też im zależy, żeby pilnować tej firmy jeśli chodzi o normy.

 8. adam says:

  Suszarką to nagranie było robione ??

 9. a says:

  No i można?
  Za poprzedniego prezesa odeszło ponad 200 osób, gdy to stwierdzono że na produkcji jest za dużo ludzi.

 10. Dajcie Oddychać says:

  Co w zamian dla Płocka i jego mieszkańców?
  Jeszcze więcej aromatów…..
  z lokalnych drukarni rzecz jasna :(

 11. Witold says:

  to może drugie 8mld w ochronę środowiska, a przede wszystkim w ograniczenie smrodu by zainwestować??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU