Zamknij

Ta inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Na czym polega? [FILM, ZDJĘCIA]

19:19, 29.06.2021 Agnieszka Stachurska
Skomentuj

Rozwój i wdrożenie zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR to główne założenia porozumienia, jakie zawarł PKN ORLEN i Synthos. Inwestycja ma stać się jednym z elementów osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewnić poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.
We wtorek, 29 czerwca, w warszawskiej siedzibie PKN ORLEN odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono założenia współpracy Koncernu z firmą Synthos.
- Zdecydowaliśmy się jako firma innowacyjna, patrząca w przyszłość, na wprowadzenie również innych zeroemisyjnych źródeł energii: jądrowej, tj. małych i mikro reaktorów atomowych. Mają one obniżyć koszt energii, co jest bardzo ważne, by polska gospodarka mogła być konkurencyjna - tłumaczył Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN.
Podkreślał, że od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. Zgodnie ze strategią ORLEN2030, w której zawarto również wzrost efektywności energetycznej oraz rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii, Koncern realizuje m.in. nowatorskie rozwiązania, które będą budowały wartość Grupy ORLEN w kolejnych latach i jej pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej.
- Współpraca ze spółką Synthos, którą dziś ogłaszamy, wynika z dużego potencjału SMR. PKN ORLEN dostrzega możliwość wykorzystania SMR zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych. Małe reaktory będą również w stanie dostarczać ciepło technologiczne i wspierać rozwój strategii wodorowej Koncernu. Rozwój technologii SMR to szansa na zapewnienie zeroemisyjnej energii, ale również na wzmocnienie polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego - wyjaśniał Daniel Obajtek.
Porozumienie zakłada, że w ciągu trzech miesięcy zostaną opracowane szczegółowe warunki współpracy pomiędzy firmami. Jednym z elementów porozumienia jest także utworzenie spółki celowej. Jak podkreślał Daniel Obajtek, podobne technologie są już realizowane na świecie.
- Ta technologia jest sprawdzona, inwestują w nią takie kraje, jak Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Republika Czeska, Estonia czy Rumunia - potwierdzał Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos. - W związku z tym, nie jesteśmy sami. To technologia, która w mojej ocenie może diametralnie zmienić obraz przemysłu, w tym chemicznego, i kwestii dekarbonizacji w Polsce. Nasza umowa nie dotyczy tylko SMR, ale również offshore, czyli zupełnie bezemisyjnej produkcji energii - zdradził Zbigniew Warmuz.
Zaznaczył, że cały ten projekt jest skazany na sukces, ponieważ nie ma innej drogi rozwoju.
- To jest jedyna droga inwestowania w zieloną energię i jednocześnie w źródła, które będą w stanie bilansować momenty, kiedy ta zielona energia jest niedostępna - wyjaśniał prezes Synthos.
Małe reaktory atomowe (Small Modular Reactors - SMR) to jednostki produkujące energię elektryczną, które (w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych) osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW, są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji. Dzięki temu koszty produkcji są niższe, podobnie jak czas budowy. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. Małe reaktory mogą występować pojedynczo lub w grupie kilku modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji, przez co cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania. Korzyści z podpisanego porozumienia będą miały obydwie strony. Grupa ORLEN uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Grupa Synthos pozyska silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce. Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w należących do Grupy ORLEN zakładach produkcyjnych w Polsce.
- Energetyka jądrowa pozwoli także na stworzenie szeregu nowoczesnych miejsc pracy, tworząc nowy segment w polskiej gospodarce. (...) Z Grupą ORLEN współpracujemy już od dwóch dekad, dziś dwa polskie koncerny łączą wysiłki w celu realizacji wspólnej wizji, jaką jest przewodzenie zielonej - energetycznej rewolucji w tej i kolejnej dekadzie. Jestem pewien, że dzięki zaangażowaniu Grupy ORLEN, nasz wspólny pionierski dla Polski projekt zakończy się sukcesem - mówił Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos.
Tworzenie alternatywnych źródeł energii jest koniecznością, a to ze względu zarówno na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, jak i konieczność dalszych redukcji emisji zgodnie z wymaganiami m.in. Europejskiego Zielonego Ładu. Realizacja założeń porozumienia otwiera więc możliwość stworzenia w przyszłości wspólnej spółki obu grup, w celu rozwijania projektów z obszaru zeroemisyjnej energetyki. Porozumienie zakłada również wspólne promowanie i przygotowanie wdrożenia technologii SMR i MMR w Polsce, działania na rzecz dostosowania regulacji oraz potencjalne wdrożenie technologii SMR i MMR.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

jądrowiecjądrowiec

0 0

Synthos SA - nie ma takiej tworu o takiej nazwie na liście dostawców technologii i urządzeń wykorzystywanych w elektrowniach jądrowych.
Jest za to na liście dostawców jąder do ściemy. 15:15, 30.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MaloWieszMaloWiesz

0 0

Sprawdziłem:
"Jądrowiec" - jest na liście ściemniaczy i ruskich troli.
Wszystko się zgadza. 16:02, 30.06.2021


jądra synthosowejądra synthosowe

0 0

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami
dedykowanymi dla poszczególnych branż:


PRZEMYSŁ OPONIARSKI I GUMOWY
CHEMIA BUDOWLANA
TERMOIZOLACJE
OPAKOWANIA
PRZEMYSŁ DRZEWNY I MEBLARSKI
PRZEMYSŁ PAPIERNICZY
AGRO 09:42, 01.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wolny neutronwolny neutron

0 0

Jak już dawno udowodniono nie ma technologii zeroemisyjnych i nigdy nie będzie - w zasadzie można tylko wybierać, a i to nie za bardzo - CO będziemy emitować i ile
W gruncie rzeczy energetyka jądrowa jest najmniej emisyjna ze wszystkich , jest jedynie problem składowania zużytego paliwa (niebezpieczne odpady nuklearne) oraz ewentualnej kontaminacji środowiska w przypadku awarii.
Te nowoczesne technologie GE-Hitachi GE-Hitachi (BWR, ABWR, ESBWR, BWRX-300) stanowią rozwinięcie starych reaktorów stosowanych, od lat 1950-60. Nie jestem też przekonany że jak w niemal każdej gminie będzie taka elektrownia to będzie bardzo bezpiecznie.
W Polsce do tego jakiś długi już czas temu przestaliśmy kształcić specjalistów dla tego typu energetyki - w latach 1970 była na PW w Warszawie specjalizacja o nazwie "Inżynieria Jądrowa". 09:49, 02.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pełne spektrumpełne spektrum

0 0

Aktualny program inwestycji |Synthos SA w nowoczesnośc

Synthos pracuje nad budową bloku CCGT (chemiaibiznes.com.pl)

Synthos podpisał kluczowy kontrakt na budowę CCGT - imch

Kontrakt na dostawę turbiny parowej - Synthos S.A. (synthosgroup.com)

Synthos zbuduje drugą przemysłową farmę słoneczną. Pytamy o szczegóły » GLOBEnergia


ROPOZYCJA UZUPEŁNIENIA PROGRAMU INWESTYCJI ENERGATYCZNYCH

Jak jeszcze do tego zbudują sobie farmę napędzanych wiatrem generatorów prądu, stację elektrolizerów wody, biogazownię odpadów zielonych i gnojowicy , zgazowanie pozostawionych pod ziemią pobliskich pokładów węgla oraz niedużą atomówkę SMR to juz będą bardzo nowocześni i będą mieli własne całkiem niezaleźne zasilanie w eko-prąd, zielomy-wodór, zielony eko-gaz syntezowy i zielone eko-ciepło technologiczne 10:45, 06.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

uczestnik sympozjumuczestnik sympozjum

0 0

Ktoś kto wpuścił prezesa w te SMR-y oraz w Synthosa powinien być wywalony na ryj z koncernu bo facet się ośmiesza.
Technologie SMR made by GE Hitachi są jeszcze w fazie przedprojektowej , na etapie koncepcji a co mówić o authorities approval level . Nie nawet jednego zrealizowanego projektu tej firmy. Są SMR-y innych firm ale tymi się Orlen nie interesuje .Dojście do approval zajmie min 5 lat przy dużym szczęściu.
Synthos nie ma żadnego know how w kwestii energetyki jądrowej , po prostu podpisał umowę z GE Hitachi na mały , pilotażowy projekt w zakłądzie w Dworach . W procesie dochodzenia do seryjnej produkcji takie pilotaże są dla producentów ważne więc trudno się dziwić że GE +H w to chętnie wchodzi . Trudno to brać pod uwagę jako poważne know how w ogóle , zero . Dodatkowo Orlen nie potrzebuje współpracy z Synthosem w tej dziedzinie i może się swobodnie poruszać po rynku SMR-ów. Dziwne że tego nie robi. Do tego nikt porezesowi nie powiedział ile trwa kształcenie kadry do obsługi a to jest ok 9 lat. Na dwa bloki SMR po 300 MW potrzeba ok 1000 osób wysoko wykwalifikowanej kadry . Z pewnościa EC w ZG w Płocku takiej kadry nie ma ilościow ani jakościowo . Takiej kadry nie kształci się w sali wykładowej politechniki przy użyciu kredy itablicy ale wymaga to wyspecjalizowaneg ośrodka szkoleniowego z symulatorami etc. Skąd wziąć symulatory sterowania reaktorem który jeszcze nie został zaprojektowany . Z pewnością prezes Obajtek na to pytanie nie odpowie . Powinien znaleźć tych swoich doradców i ich kopnąć wiadomo gdzie ... 17:04, 07.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%