REKLAMA

Ta inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Na czym polega? [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Bez Tajemnic

REKLAMA

Rozwój i wdrożenie zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR to główne założenia porozumienia, jakie zawarł PKN ORLEN i Synthos. Inwestycja ma stać się jednym z elementów osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewnić poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.

We wtorek, 29 czerwca, w warszawskiej siedzibie PKN ORLEN odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono założenia współpracy Koncernu z firmą Synthos.

– Zdecydowaliśmy się jako firma innowacyjna, patrząca w przyszłość, na wprowadzenie również innych zeroemisyjnych źródeł energii: jądrowej, tj. małych i mikro reaktorów atomowych. Mają one obniżyć koszt energii, co jest bardzo ważne, by polska gospodarka mogła być konkurencyjna – tłumaczył Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN.

Podkreślał, że od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. Zgodnie ze strategią ORLEN2030, w której zawarto również wzrost efektywności energetycznej oraz rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii, Koncern realizuje m.in. nowatorskie rozwiązania, które będą budowały wartość Grupy ORLEN w kolejnych latach i jej pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej.

– Współpraca ze spółką Synthos, którą dziś ogłaszamy, wynika z dużego potencjału SMR. PKN ORLEN dostrzega możliwość wykorzystania SMR zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych. Małe reaktory będą również w stanie dostarczać ciepło technologiczne i wspierać rozwój strategii wodorowej Koncernu. Rozwój technologii SMR to szansa na zapewnienie zeroemisyjnej energii, ale również na wzmocnienie polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego – wyjaśniał Daniel Obajtek.

Porozumienie zakłada, że w ciągu trzech miesięcy zostaną opracowane szczegółowe warunki współpracy pomiędzy firmami. Jednym z elementów porozumienia jest także utworzenie spółki celowej.

Jak podkreślał Daniel Obajtek, podobne technologie są już realizowane na świecie.

– Ta technologia jest sprawdzona, inwestują w nią takie kraje, jak Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Republika Czeska, Estonia czy Rumunia – potwierdzał Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos. – W związku z tym, nie jesteśmy sami. To technologia, która w mojej ocenie może diametralnie zmienić obraz przemysłu, w tym chemicznego, i kwestii dekarbonizacji w Polsce. Nasza umowa nie dotyczy tylko SMR, ale również offshore, czyli zupełnie bezemisyjnej produkcji energii – zdradził Zbigniew Warmuz.

Zaznaczył, że cały ten projekt jest skazany na sukces, ponieważ nie ma innej drogi rozwoju.– To jest jedyna droga inwestowania w zieloną energię i jednocześnie w źródła, które będą w stanie bilansować momenty, kiedy ta zielona energia jest niedostępna – wyjaśniał prezes Synthos.

Małe reaktory atomowe (Small Modular Reactors – SMR) to jednostki produkujące energię elektryczną, które (w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych) osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW, są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji. Dzięki temu koszty produkcji są niższe, podobnie jak czas budowy. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. Małe reaktory mogą występować pojedynczo lub w grupie kilku modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji, przez co cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania.

Korzyści z podpisanego porozumienia będą miały obydwie strony. Grupa ORLEN uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Grupa Synthos pozyska silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce. Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w należących do Grupy ORLEN zakładach produkcyjnych w Polsce.

– Energetyka jądrowa pozwoli także na stworzenie szeregu nowoczesnych miejsc pracy, tworząc nowy segment w polskiej gospodarce. (…) Z Grupą ORLEN współpracujemy już od dwóch dekad, dziś dwa polskie koncerny łączą wysiłki w celu realizacji wspólnej wizji, jaką jest przewodzenie zielonej – energetycznej rewolucji w tej i kolejnej dekadzie. Jestem pewien, że dzięki zaangażowaniu Grupy ORLEN, nasz wspólny pionierski dla Polski projekt zakończy się sukcesem – mówił Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos.

Tworzenie alternatywnych źródeł energii jest koniecznością, a to ze względu zarówno na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, jak i konieczność dalszych redukcji emisji zgodnie z wymaganiami m.in. Europejskiego Zielonego Ładu. Realizacja założeń porozumienia otwiera więc możliwość stworzenia w przyszłości wspólnej spółki obu grup, w celu rozwijania projektów z obszaru zeroemisyjnej energetyki.

Porozumienie zakłada również wspólne promowanie i przygotowanie wdrożenia technologii SMR i MMR w Polsce, działania na rzecz dostosowania regulacji oraz potencjalne wdrożenie technologii SMR i MMR.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 8

 1. uczestnik sympozjum says:

  Ktoś kto wpuścił prezesa w te SMR-y oraz w Synthosa powinien być wywalony na ryj z koncernu bo facet się ośmiesza.
  Technologie SMR made by GE Hitachi są jeszcze w fazie przedprojektowej , na etapie koncepcji a co mówić o authorities approval level . Nie nawet jednego zrealizowanego projektu tej firmy. Są SMR-y innych firm ale tymi się Orlen nie interesuje .Dojście do approval zajmie min 5 lat przy dużym szczęściu.
  Synthos nie ma żadnego know how w kwestii energetyki jądrowej , po prostu podpisał umowę z GE Hitachi na mały , pilotażowy projekt w zakłądzie w Dworach . W procesie dochodzenia do seryjnej produkcji takie pilotaże są dla producentów ważne więc trudno się dziwić że GE +H w to chętnie wchodzi . Trudno to brać pod uwagę jako poważne know how w ogóle , zero . Dodatkowo Orlen nie potrzebuje współpracy z Synthosem w tej dziedzinie i może się swobodnie poruszać po rynku SMR-ów. Dziwne że tego nie robi. Do tego nikt porezesowi nie powiedział ile trwa kształcenie kadry do obsługi a to jest ok 9 lat. Na dwa bloki SMR po 300 MW potrzeba ok 1000 osób wysoko wykwalifikowanej kadry . Z pewnościa EC w ZG w Płocku takiej kadry nie ma ilościow ani jakościowo . Takiej kadry nie kształci się w sali wykładowej politechniki przy użyciu kredy itablicy ale wymaga to wyspecjalizowaneg ośrodka szkoleniowego z symulatorami etc. Skąd wziąć symulatory sterowania reaktorem który jeszcze nie został zaprojektowany . Z pewnością prezes Obajtek na to pytanie nie odpowie . Powinien znaleźć tych swoich doradców i ich kopnąć wiadomo gdzie …

 2. pełne spektrum says:

  Aktualny program inwestycji |Synthos SA w nowoczesnośc

  Synthos pracuje nad budową bloku CCGT (chemiaibiznes.com.pl)

  Synthos podpisał kluczowy kontrakt na budowę CCGT – imch

  Kontrakt na dostawę turbiny parowej – Synthos S.A. (synthosgroup.com)

  Synthos zbuduje drugą przemysłową farmę słoneczną. Pytamy o szczegóły » GLOBEnergia

  ROPOZYCJA UZUPEŁNIENIA PROGRAMU INWESTYCJI ENERGATYCZNYCH

  Jak jeszcze do tego zbudują sobie farmę napędzanych wiatrem generatorów prądu, stację elektrolizerów wody, biogazownię odpadów zielonych i gnojowicy , zgazowanie pozostawionych pod ziemią pobliskich pokładów węgla oraz niedużą atomówkę SMR to juz będą bardzo nowocześni i będą mieli własne całkiem niezaleźne zasilanie w eko-prąd, zielomy-wodór, zielony eko-gaz syntezowy i zielone eko-ciepło technologiczne

 3. wolny neutron says:

  Jak już dawno udowodniono nie ma technologii zeroemisyjnych i nigdy nie będzie – w zasadzie można tylko wybierać, a i to nie za bardzo – CO będziemy emitować i ile
  W gruncie rzeczy energetyka jądrowa jest najmniej emisyjna ze wszystkich , jest jedynie problem składowania zużytego paliwa (niebezpieczne odpady nuklearne) oraz ewentualnej kontaminacji środowiska w przypadku awarii.
  Te nowoczesne technologie GE-Hitachi GE-Hitachi (BWR, ABWR, ESBWR, BWRX-300) stanowią rozwinięcie starych reaktorów stosowanych, od lat 1950-60. Nie jestem też przekonany że jak w niemal każdej gminie będzie taka elektrownia to będzie bardzo bezpiecznie.
  W Polsce do tego jakiś długi już czas temu przestaliśmy kształcić specjalistów dla tego typu energetyki – w latach 1970 była na PW w Warszawie specjalizacja o nazwie „Inżynieria Jądrowa”.

 4. jądra synthosowe says:

  Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami
  dedykowanymi dla poszczególnych branż:

  PRZEMYSŁ OPONIARSKI I GUMOWY
  CHEMIA BUDOWLANA
  TERMOIZOLACJE
  OPAKOWANIA
  PRZEMYSŁ DRZEWNY I MEBLARSKI
  PRZEMYSŁ PAPIERNICZY
  AGRO

 5. jądrowiec says:

  Synthos SA – nie ma takiej tworu o takiej nazwie na liście dostawców technologii i urządzeń wykorzystywanych w elektrowniach jądrowych.
  Jest za to na liście dostawców jąder do ściemy.

  • MaloWiesz says:

   Sprawdziłem:
   „Jądrowiec” – jest na liście ściemniaczy i ruskich troli.
   Wszystko się zgadza.

   • naga prawda says:

    Cytat ze strony Grupa Synthos :
    Synthos jest globalną firmą współpracującą z odbiorcami na całym świecie. Nasza działalność jest skoncentrowana na głównych segmentach: kauczuki syntetyczne, tworzywa styrenowe, środki ochrony roślin oraz dyspersje i lateksy.

   • entropia says:

    Z „tymy jądramy” to słabo widzę bo jak sojusz cwaniaczka z kretynem się zabiera za energetykę jądrową to nic dobrego z tego nie wyniknie.
    Inna sprawa że skądeś ten prund trza jednak brać, bo jak pisał Lem „na bezprądziu” kiepsko się żyje i z samego pocierania ebonitu szmatką flanelową się ludzkość nie opędzi.
    Tak czy inaczej zgodnie z zasadami termodynamiki wszystko stygnie a energii żeby znowu podgrzać nie ma skąd wziąć. Entropia Panie !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU