REKLAMA

Święto Plonów w Wyszogrodzie, czyli powiat płocki zaprasza na dożynki

REKLAMA

Już za nieco ponad tydzień w Wyszogrodzie odbędą się 17. Dożynki Powiatu Płockiego. Przepiękne dożynkowe wieńce, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci i korowód ulicami miasta – to wszystko czekać będzie na okolicznych mieszkańców już 18 września!

Radosne obchody Święta Plonów na stałe wpisały się w naszą powiatową tradycję. To przede wszystkim święto rolników, którzy ukończyli już żniwa i prace polne. Coraz częściej można zauważyć tendencję, że oprócz miejscowych osób, na dożynkową zabawę przyjeżdżają mieszkańcy okolicznych miast. Świadczy to o tym, że dożynki przestały być już jedynie „wiejskim” wydarzeniem. I choć wywodzą się one z ludowej tradycji, to nie zawsze dotyczyły rolnictwa…

Pierwsze festyny dożynkowe były związane z kultem roślin i drzew. Zmienił to dopiero intensywny rozwój gospodarki folwarczno-dworskiej. W XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków miejskich. Urządzano je dla żniwiarzy w nagrodę za wykonaną pracę i zebrane plony. Od tamtej pory tradycja tego święta trwa niezmiennie do dziś. W wybraną niedzielę września spotykamy się, aby wspólnie z rolnikami obchodzić Święto Plonów. W tym roku będzie podobnie…

Dożynki Powiatu PłockiegoW programie obchodów poza oficjalną mszą świętą, znajdziemy mnóstwo innych atrakcji. Przemarsz korowodu ulicami miasta, koncerty zespołów takich jak Classic, Lena, Quest, Abba Cover i Ex Bolo, wręczenie nagród osobom, wyróżniającym się na tle naszego powiatu czy też zabawy i gry dla dzieci – to tylko niektóre z nich.Jedną z najciekawszych imprez towarzyszących dożynkom będzie tzw. „Średniowieczny Wyszogród”. Co to takiego? To miejsce, w którym będzie można zobaczyć pokazy walk rycerskich, spróbować sił w strzelaniu z łuku, odbyć warsztaty garncarskie czy też odwiedzić namiot zielarki, która podzieli się sprawdzonymi „receptami” na zdrowie. Ale to nie wszystko! Dodatkową imprezą podczas Powiatowych Dożynek będzie Piknik Wieprzowy. To prawdziwa gratka dla wszystkich smakoszy!

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Jurgiel, Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik oraz Wojewoda Mazowiecki – Zdzisław Sipiera. Przypomnijmy, że Dożynki Powiatu Płockiego odbędą się w niedzielę, 18 września, w Wyszogrodzie k. Płocka. Początek wydarzenia o godzinie 10. PetroNews jest patronem medialnym dożynek.

 

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU