Zamknij

Studenci w Centrum Badawczo-Rozwojowym. Czego dowiedzieli się o tym ośrodku?

11:18, 22.08.2022 Agnieszka Stachurska
Skomentuj

Centrum Badawczo-Rozwojowe zostało uruchomione nieco ponad rok temu. Ta innowacyjna placówka nie tylko przyczynia się do efektywniejszego opracowywania nowych technologii i produktów, ale i kształci młode pokolenia osób związanych na przykład z branżą nowych technologii, mobilności, paliw wodorowych czy cyfryzacji w przemyśle.
W czwartek, 18 sierpnia br. towarzyszyliśmy studentom, uczestniczącym w praktykach organizowanych przez Grupę ORLEN, którzy odwiedzali Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. To druga grupa studentów, mająca możliwość poznania tej nowoczesnej placówki podczas praktyk. Przywitała ich Beata Karpińska, Kierownik Projektu w Biurze Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii, która, jak określiła, zajmuje się w CBR m.in. budowaniem współpracy z nauką. Większość studentów reprezentowała płocką filię Politechniki Warszawskiej, ale były również osoby np. z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
- Jesteście w jednym z najnowocześniejszych obiektów badawczo-rozwojowych w Polsce, który powstał, by firma mogła opracowywać własne technologie i testować je w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków procesowych - tłumaczyła studentom Beata Karpińska.
http://petronews.pl/centrum-badawczo-rozwojowe-juz-otwarte-jak-wyglada-w-srodku-film-zdjecia/ O instalacji do wytwarzania biokomponentów zaawansowanych opowiedziała dr Aleksandra Filip, Ekspert w Biurze Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii PKN ORLEN.
- Paliwo jest wytwarzane z ropy naftowej, a biopaliwo z biomasy. Zostaliśmy zobligowani przez Unię Europejską, by blendować, czyli mieszać paliwa konwencjonalne z biopaliwem w odpowiednich proporcjach. Chodzi m.in. o zmniejszanie śladu węglowego używanych powszechnie paliw - wyjaśniała.
Uświadomiła również studentom, że dotychczas do biopaliw można było dodawać biokomponenty, powstające z surowców używanych również w przemyśle spożywczym, takich jak na przykład olej rzepakowy. Unia Europejska obliguje jednak do stosowania komponentów 2. generacji, pochodzących z surowców nie konkurujących z żywnością, dlatego trzeba szukać nowych źródeł, z których można pozyskiwać biododatki, np. opartych na odpadach rolnych czy pozostałościach leśnych.
- W przypadku oleju napędowego trudniej jest zastąpić estry kwasów tłuszczowych. Dążymy więc do wytworzenia biowęglowodorów. Na świecie istnieją już takie technologie, które umożliwiają uwodornienie olejów roślinnych - tłumaczyła dr Aleksandra Filip.
Po krótkim wykładzie, dotyczących najnowszych technologii wytwarzania biopaliw, studenci przeszli do Hali Odwzorowań i Pilotaży. To właśnie w tym miejscu znajdują się instalacje badawcze, obejmujące zarówno znane i istniejące procesy, jak również nowe, dopiero opracowywane i badane technologie. Jak studenci oceniają praktyki w Grupie ORLEN po pierwszym tygodniu ich trwania?
- Muszę przyznać, że otrzymałem dotychczas wiele ciekawych informacji na temat nowych technologii, jak na przykład odbywają się procesy rafineryjne - mówił nam Jacek, student Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku. - Praktyki na pewno poszerzają wiedzę, którą zdobyłem dotychczas na studiach - przyznał.
Podczas pierwszego tygodnia, studenci zwiedzili instalację aromatów, gdzie poznawali tajniki przebiegu procesów produkcyjnych na tej instalacji.
- W Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku również dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, związanych z naszym kierunkiem studiów - podkreślał Jacek, który obecnie studiuje technologię chemiczną o specjalizacji przetwórstwo ropy naftowej.
O tym, co dokładnie znajduje się Hali Odwzorowań i Pilotaży, opowiedział studentom Radosław Gospoś, Ekspert w Dziale Strategicznych Projektów Badawczo-Rozwojowych PKN ORLEN. Jak tłumaczył, w płockim Centrum Badawczo-Rozwojowym stanęły już cztery z pięciu planowanych instalacji pilotażowych, odzwierciedlających procesy rafineryjno-petrochemiczne w ramach pracowni instalacji pilotowych: Hydrokraking, Hydroodsiarczanie Olejów Napędowych (HON), Reforming i Piroliza. Głównym celem budowy tych instalacji jest redukcja ryzyka z prowadzeniem prób testowych na instalacjach przemysłowych, dzięki lepszemu przygotowaniu do prób technologicznych. Wyniki z testów na instalacjach pilotowych mają stanowić wytyczne i rekomendację dla przeprowadzenia prób na instalacjach przemysłowych oraz dla procesów zakupowych katalizatorów. Instalacje umożliwią również wypracowanie własnych rozwiązań technologicznych, gwarantujących prawa własności intelektualnej i budowanie know-how.
- Instalacje pilotowe w pracowni instalacji pilotażowych to zaawansowane, wieloreaktorowe jednostki, które mają możliwość pracy w różnych konfiguracjach, dzięki czemu są bardzo funkcjonalne i umożliwiają przeprowadzenie wielu różnych testów - mówił studentom Radosław Gospoś. - Wszystkie jednostki zostały tak zaprojektowane, aby w jak największym stopniu odzwierciedlić panujące warunki pracy instalacji przemysłowych w zakresie parametrów procesowych, ilości i jakości frakcji oraz warunków katalitycznych, co pozwoli na uzyskanie wiarygodnych wyników, które posłużą jako rekomendacja i wytyczne do przeprowadzenia testów na instalacjach przemysłowych - wyjaśniał.
Tłumaczył też, że instalacje pilotowe umożliwiają "symulowanie" procesów przemysłowych w skali wielkolaboratoryjnej. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszt testów oraz dokonać optymalizacji procesów technologicznych realizowanych w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, poprzez testowanie nowych katalizatorów i nowych wsadów, w tym również surowców alternatywnych. Instalacje pilotowe umożliwią również współuwodornienie, tzw. (co-processing) surowców konwencjonalnych z biokomponentami w kierunku produkcji wysokojakościowych paliw, o czym wspominała wcześniej dr Aleksandra Filip.
- Pracownia instalacji pilotowych odwzorowujących procesy rafineryjno-petrochemiczne to inwestycja w nowe technologie i innowacyjność, która jest wpisana w strategię PKN ORLEN. Daje możliwość maksymalizacji zysków, poprzez optymalizację istniejących procesów technologicznych oraz realizację innowatorskich projektów o charakterze badawczo-rozwojowym - mówił Radosław Gospoś.
Jak podkreślał, instalacje zostały dostarczone przez niemiecką firmę Integrated Lab Solution (ILS), która jest jednym ze światowych liderów w zakresie budowy instalacji pilotowych. ILS dostarczała instalacje pilotowe do największych rafinerii oraz Centrów Badawczo-Rozwojowych, takich jak: Shell, Sabic, Total, MOL, Topsoe, Clariant, Evonik czy Nesté Oil. Uruchomienie kolejnej instalacji w ramach pracowni instalacji pilotowych, tj. Destylacji Atmosferycznej i Próżniowej, zaplanowane jest na rok 2023.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

zwykła filipikazwykła filipika

0 0

Cytat:
"Dążymy więc do wytworzenia biowęglowodorów. Na świecie istnieją już takie technologie, które umożliwiają uwodornienie olejów roślinnych – tłumaczyła dr Aleksandra Filip."
Istnieją i to już od bardzo dawna: metodą uwodorniania olejów roślinnych produkuje się margaryny oraz tak stare wynalazki do smażenia jak CERES oraz OLEINA (z oleju palmowego)
Co tą są "procesy zakupowe katalizatorów"? to chyba jakieś najnowocześniejsze, zupełnie nowe i nieznane jeszcze w świecie procesy rafineryjne..
Zapowiadana w materiale działalność niewiele ma wspólnego z nauką, badaniami i rozwojem - to kolejna porcja dość prymitywnej propagandy i taniego PR dla niezorientowanej gawiedzi.
. 21:27, 22.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bobobobo

0 0

to w bio olejach nie ma węgla ? nobel z chemii murowany ! no a ten wodór do uwodorniania to pewnie nie z metanu ale z elektrolizy wody z Bałtyku do której prąd dostarczają farmy wiatrowe jak zapowiadał prezes Węgrecki !?
Tymczasem tych farm nie ma więc zostaje stary poczciwy metan który jak wiadomo jest głównym składnikiem gazu ziemnego który też jakby nie było dobrze się pali w kuchence . No ale metan jest niekoszerny , tymczasem nie wiadomo dlaczego koszerny jest nikiel będący katalizatorem w procesie uwodornienia . Największym producentem niklu na świecie jest Rosja więc te słynne procesy zakupowe to pewnie po to żeby kupować z Kanady . Z kolei do odsiarczania ON katalizatorem jest platyna więc jakby nie było cały ten proces to zwykła taniocha . 07:45, 25.08.2022


dżezodżezo

0 0

ma się budować instalacja uwodornienia olejów bio czyli HVO , na razie jej nie ma i wsad bio idzie na HON czyli odsiarczanie oleju napędowego bez uwodornienia bo tak każe unia, wskutek tego do procesu idzie więcej wodoru i instalacja się grzeje ponad zakładanie 465 C i to mocno . Prawdziwy ośrodek badawczo rozwojowy współpracuje z instytucjami naukowymi a jakoś nie wiadomo czy TEN ośrodek ma jakieś umowy z takimi instytucjami. Niegdysiejszy OBR najpierw zamieniono w zakład produkujący paliwo lotnicze do silników tłokowych a potem sprzedano krewnym i znajomym królika, potem PPPT miał budować OBR dla orlenu i politechniki warszawskiej ale pomysł zdechł a teraz ta atrapa ! 07:22, 25.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

józio sz.józio sz.

0 0

No a koledzy zapomnieli jeszcze że we wsadzie bio mamy siarkę która jest nawet w kurzym jaju , a siarczan niklu :Działanie żrące / drażniące na skórę Działa drażniąco na skórę.
Poważne uszkodzenie oczu / działanie drażniące na oczy Nie stwierdzono.
Działanie uczulające na drogi oddechowe lub skórę Może powodować reakcję alergiczną skóry. Może powodować objawy alergii lub astmy
lub trudności w oddychaniu w następstwie wdychania.
Działanie mutagenne na komórki rozrodcze Podejrzewa się, ze powoduje wady genetyczne.
Rakotwórczość Wdychanie może spowodować raka
Biorąc pod uwagę że w wodzie morskiej mamy NaCl to chlor z niklem tworzy chlorek niklu który jak wiadomo jest bardzo zdrowy ! 07:55, 25.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

opsops

0 0

pisanie bzdur jest tanie ! 18:06, 26.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%