Seria tajemniczych zaginięć dzieci w NK Przedwiośnie. „Ciemno prawie noc” na ekranach

ADVERTISEMENT

Thriller, ekranizacja powieści Joanny Bator czy „Sny wędrownych ptaków”? W NK Przedwiośnie, jak co tydzień, sporo ciekawych propozycji.

To my

Od piątku zapraszamy na thriller twórców „Uciekaj” – „To my”. Akcja filmu rozgrywa się w Kalifornii. Adelaide Wilson (Lupita Nyong’o) wraz z mężem (Winston Duke) i dziećmi przyjeżdża do letniego domku, aby znaleźć wytchnienie. Ścigana przez niewyjaśnione i nierozwiązane traumy z przeszłości oraz dziwaczne zbiegi okoliczności, Adelaide czuje, że paranoja, w której się znalazła, narasta z niepohamowaną siłą. Kobieta zaczyna obawiać się o swoich bliskich. Po relaksującym dniu na plaży, z rodziną i przyjaciółmi (Elisabeth Moss, Tim Heidecker), Adelaide wraca do domu. Kiedy nastaje zmrok, Wilsonowie widzą na podjeździe domu cztery trzymające się za ręce postacie. Wkrótce przyjdzie im się zmierzyć z niesamowitym przeciwnikiem – sobowtórami samych siebie.
REŻYSERIA: Jordan Peele OBSADA: Lupita Nyong’o, Elisabeth Moss, Winston Duke

Ciemno prawie noc

Drugą premierową propozycją jest „Ciemno prawie noc” – ekranizacja głośnej, uhonorowanej nagrodą literacką NIKE powieści Joanny Bator o tym samym tytule w reżyserii Borysa Lankosza.

PowiązaneTematy

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przyjeżdża dziennikarka, Alicja Tabor (Magdalena Cielecka). Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja, dość nieoczekiwanie, wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym nasza bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas.
REŻYSERIA: Borys Lankosz OBSADA: Marcin Dorociński, Magdalena Cielecka, Agata Buzek

Filmoterapia z seansem: Człowiek delfin

W piątek, 22 marca o godz. 18.15 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Filmoterapia z seansem. Tym razem przygotowaliśmy dla Państwa pokaz filmu „Człowiek delfin”. Bilety na seans w cenie 15 zł.

„Człowiek delfin” to niezwykła historia Jacques’a Mayola, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym. Jego skomplikowane życie osobiste, pasja do nurkowania, zaangażowanie w ochronę oceanu i rozległa wiedza na temat delfinów stały się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. Teraz poznajemy go jeszcze bliżej. Udajemy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i granicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Podróżujemy przez Japonię, Miami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę. Nurkowanie pozwoliło Mayolowi dotrzeć do granic ludzkiego ciała i odkryć głęboką więź człowieka z morzem. Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami przyjaciół Mayola, rodziny i mistrzów świata w nurkowaniu. Narratorem jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w „Wielkim błękicie”.
REŻYSERIA: Lefteris Charitos OBSADA: Jacques Mayol, Jean-Marc Barr, Umberto Pelizzari
Po seansie zapraszamy do udziału w rozmowie. Temat dyskusji to: „Gdzie są nasze granice?”.

Gościem podczas marcowej Filmoterapii z Sensem będzie Krzysztof Jusiński ­psycholog, psychoterapeuta psychoanalityczny, superwizor, psychoterapeuta szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, którego jest członkiem założycielem.
Spotkanie poprowadzi Anna Dymek, absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa.

Bajkoranki: Mia i biały lew

W sobotę i niedzielę o godz. 11 w cyklu Bajkoranki zapraszamy na wzruszającą, nakręconą w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa – „Mia i biały lew”. Przed seansem odbędzie się losowanie nagród w ramach Konkursu HAPPY SEATS. Bilety na seans w cenie 12 zł.

„Mia i biały lew” – Dzieciństwo 10-letniej Mii zmienia się w wielką przygodę, kiedy jej rodzice postanawiają przenieść się z zatłoczonego Londynu do Afryki, aby w jej sercu prowadzić niezwykłą farmę. Pewnego dnia na świat przychodzi tam piękne i jedyne w swoim rodzaju białe lwiątko o imieniu Charlie. Tak zaczyna się historia niesamowitej przyjaźni między dziewczynką i wyjątkowym zwierzęciem. Kiedy Mia kończy 14 lat, a Charlie dorasta i staje się potężnym lwem, jej ojciec podejmuje trudną decyzję. Dziewczynka będzie musiała pożegnać się ze swoim dzikim przyjacielem raz na zawsze. Mia za nic w świecie nie chce na to pozwolić. Próbując uratować Charliego, decyduje się na ucieczkę w nieznane. Wspólnie z białym lwem opuszcza rodzinną farmę i wyrusza na poszukiwanie nowego domu dla przyjaciela. Będzie to decydujący test ich przyjaźni, ale też największa przygoda w życiu Mii i potężnego króla zwierząt.
REŻYSERIA: Gilles de Maistre OBSADA: Daniah De Villiers, Melanie Laurent, Langley Kirkwood

Katecheza w Kinie: Największy dar

W niedzielę o godz. 15.30 odbędzie się spotkanie z cyklu Katecheza w Kinie. Zapraszamy na pokaz filmu „Największy dar”. Bilety na seans w cenie 15 zł.

„Największy dar” – Przebaczenie nigdy nie prowadzi do smutku, ale do radości i pokoju! W swoim najnowszym filmie Juan Manuel Cotelo opowiada wspaniałe, prawdziwe i współczesne historie o pojednaniu z całego świata. W praktyczny sposób udowodniają one, że przebaczenie jest w stanie przemóc wszystko to, co wydaje się niewybaczalne – od kłótni między młodymi ludźmi czy sporów w rodzinie, aż po brutalne zabójstwa w krajach ogarniętych wojną. „Największy dar” to niezwykła opowieść o mocy przebaczenia. Historie pokazane w filmie są wręcz nieprawdopodobne, a jednak wydarzyły się naprawdę.
REŻYSERIA: Juan Manuel Cotelo OBSADA: Juan Manuel Cotelo, Santi Rodriguez, Carlos Aguillo

Spotkania Filmowe: Sny wędrownych ptaków

W poniedziałek o godz. 18.30 w Spotkaniach Filmowych odbędzie się pokaz filmu „Sny wędrownych ptaków”. Przed seansem NK Przedwiośnie zaprasza na herbatę i ciastko. Bilety na seans w cenie 15 zł.

„Sny wędrownych ptaków” – to zachwycająca wizualnie opowieść o początkach kolumbijskiego handlu narkotykowego, powiązana z historią rdzennej społeczności Indian Wayuu. Chciwość, rywalizacja między gangami, namiętność – to one stawiają pod znakiem zapytania tradycyjne wartości przekazane przez przodków. Kolumbia w czasie przełomu lat 60. i 70. Jałowe i wietrzne pustkowie na granicy kraju zamieszkuje lud Indian Wayuu. Podczas plemiennego obrzędu wchodzenia w dorosłość Zaida (Natalia Reyes) wykonuje tradycyjny taniec, którym kusi potencjalnego kandydata na męża, Rapayeta (Jose Acosta). Jednak Ursula (Carmina Martinez), stojąca na czele klanu, stawia młodemu Rapayetowi wysoką cenę, jaką ten ma zapłacić za Zaidę. Rapayet szuka sposobu na szybkie zdobycie pieniędzy. Wraz ze swoim wspólnikiem, Moisesem (Jhon Narvaez) spotykają amerykańskich hipisów szukających dojścia do dostawców marihuany. Rapayet i Moses sami wcielają się w rolę dealerów, a interes, który ubiją, będzie jedynie początkiem historii…
REŻYSERIA: Cristina Gallego, Ciro Guerra OBSADA: Carmina Martinez, Jose Acosta, Natalia Reyes

Rodzinne Oglądanie: Corgi, psiak Królowej

W środę o godz. 15 zapraszamy na Rodzinne Oglądanie: „Corgi, psiak Królowej”. Bilety w cenie 15 zł.

„Corgi, psiak Królowej” – Nieziemsko rozpuszczony śliczny mały corgi, ulubiony piesek brytyjskiej królowej, mieszka w Pałacu Buckingham, pławiąc się w iście królewskich luksusach i powszechnym uwielbieniu. Jego wypielęgno­wana łapa nie postała nigdy w zwykłym parku, a ulicznego mieszańca nie chciałby obwąchać nawet przez ogrodzenie. Jednak pewnego dnia na skutek szalonego zbiegu okoliczności psiak traci swoją pozycję w pałacu i trafia do londyńskiego schroniska. Otoczony przez groma­dę twardych czworonogów, które z niejednego śmietnika kości żarły, musi nauczyć się, co to znaczy być zwyczajnym psem: na kogo war­czeć, a komu pomerdać i jak pogonić kota kotu. Próbując odnaleźć drogę do domu, psiak odkryje, że prawdziwych przyjaciół nie poznaje się po pięknie wyczesanej sierści, ale po tym, że w potrzebie potrafią wyciągnąć do ciebie pomocną łapę.
REŻYSERIA: Ben Stassen OBSADA: Tom Courtenay, Jon Culshaw, Jamal Fahim

Festiwal Zorzy Polarnej: Tropiciel

W środę o godz. 17 w ramach Festiwalu Zorzy Polarne odbędzie się pokaz filmu „Tropiciel”. Wstęp wolny. Odbiór biletów w kasie kina. Ilość miejsc ograniczona.

Tropiciel Pathfinder to tytuł bazującego na lapońskiej legendzie filmu produkcji norweskiej z roku 1987, wyreżyserowanego przez Nilsa Gaupa, który był także twórcą scenariusza. Tropiciel jest pierwszym pełnometrażowym filmem nakręconym w języku Saamów (mieszkańców Laponii).

„Tropiciel” – Kraina Finmark, około roku 1000. Młody Lapończyk o imieniu Aigin, wracający do domu z polowania, odkrywa, że jego rodzina została wymordowana przez koczowniczych Czudów. Chłopak ścigany przez Czudów ucieka do najbliższej wioski zamieszkiwanej przez Lapończyków.

W repertuarze wciąż pozostają:

  • „Kurier” – Jan Nowak-Jezioranski, legendarny „kurier z Warszawy” przyjmuje misję przedostania się z okupowanej Polski do Londynu. Po przybyciu przekazuje również wiadomości dotyczące Armii Krajowej.;
  • „Całe szczęście” – W życie spokojnego muzyka z orkiestry symfonicznej, samotnie wychowującego dziesięcioletniego synka, niespodziewanie wbiega pełna energii popularna gwiazda fitness.;
  • „Kobiety mafii 2” – Po przejęciu władzy nad stolicą, gang Niani (Agnieszka Dygant) przygotowuje się do największej akcji przemytniczej w dziejach kraju. Będąca postrachem Warszawy grupa sprowadza do kraju tonę kolumbijskiej kokainy. Kiedy towar znika w podejrzanych okolicznościach, a kartel żąda głów, do Polski trafia śmiertelnie niebezpieczna Aida (Angie Cepeda).;
  • „Kapitan Marvel” dubbing – Ziemska kobieta po kontakcie z obcą rasą Kree otrzymuje nadludzkie moce.;
  • „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” dubbing – Jedno przypadkowe spotkanie, próba porwania, szalony lot na własnoręcznie skonstruowanej machinie i ucieczka przed Łowcami Głów z Oblivio – czy to brzmi jak normalny dzień w życiu przeciętnego nastolatka? Franek i Izka – główni bohaterowie filmu – odkryją, że nie trzeba być superbohaterem, aby przeżyć superprzygodę.