REKLAMA

Rząd ogłosił poluzowania. Co zostanie otwarte?

REKLAMA

W piątek przedstawiciele rządu przekazali informację na temat poluzowania obostrzeń w Polsce. Jak podkreślał premier, poluzowania dotyczą dwóch tygodni, po których będą wyciągane kolejne wnioski.

– Od kilku tygodni obserwujemy stabilizację pod kątem nowych zakażeń, ale bardzo niepokoi nas liczba zmarłych na COVID-19. Widać, jak agresywnie postępuje wirus i że nie można pozwolić sobie na szerokie luzowanie – mówił podczas konferencji prasowej, 5 lutego, Premier RP, Mateusz Morawiecki.

Jak tłumaczył, stopniowość poluzowań jest konieczna, aby obserwować jaki wpływ mają one na ewentualne zwiększenie się ilości zakażeń. Każda z decyzji będzie obowiązywała więc przez dwa tygodnie.

– W połowie lutego otworzymy hotele i miejsca noclegowe do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Otwieramy też kina i teatry w dostępie połowy miejsc. Dopuszczamy także aktywność sportową na terenach otwartych. Niestety, restauracje czy siłownie pozostają zamknięte – przekazał premier.

Wyjaśniał, że rząd stoi przed poważnym dylematem. Z jednej strony długotrwałe zamknięcie branż doprowadzi do wzrostu bezrobocia i upadłości firm, a z drugiej zbyt szybkie otwarcie wszystkich branż spowoduje ponowny wzrost zakażeń.

– Dobra wiadomość jest taka, że blisko sto procent medyków zostało zaszczepionych. Możemy szczepić już nawet dziesięć razy szybciej, niż na początku, potrzeba jedynie szczepionek – mówił Mateusz Morawiecki.

Jak podsumował, wszyscy chcemy powrotu do normalności, ale walka z wirusem nauczyła już, że nie można być pewnym jego odwrotu.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu doprecyzował, że od 12 lutego zostaną otwarte: kina, teatry, filharmonie i opery, pod warunkiem 50-procentowego obłożenia i noszenia maseczek.Piotr Gliński dodał, że będzie możliwe także uprawianie sportu na zewnątrz (w tym amatorskiego), otwarte zostają baseny, korty oraz stoki narciarskie w reżimie sanitarnym.

Minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin tłumaczył, że wypracowano odpowiednie reżimy sanitarne dla każdej z otwartych branży.

– Pozostaną branże, które nadal będą dotknięte zamknięte. Przedstawicieli tych branż proszę o cierpliwość, rozmawiamy z państwem. W ramach różnych tarcz pomocowych, do polskich firm skierowano już ponad 182 mld zł. Od 3 tygodni funkcjonuje druga tarcza PFR, z której pomocy skorzystało ok. 41 tys firm. Łączna pomoc w ramach tylko tej tarczy to 4 mld 900 mln zł – wymieniał minister.

Jarosław Gowin dodał, że wszystkie założenia zostały ujęte w rozporządzeniu. Hotele będą otwarte nie tylko dla podróży służbowych. Restauracje hotelowe nadal będą zamknięte, a posiłki będą dostarczane do pokojów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że kolejne poluzowania będą zależały od tygodniowej średniej zakażeń. Od poniedziałku rusza akcja przesiewowa wśród nauczycieli, rozpoczyna się też proces szczepienia nauczycieli. Od marca ma być przywrócona standardowa nauka na uczelniach medycznych.

– Od 12 lutego uruchamiamy ten zestaw luzujacy, ale w sposób warunkowy – ryzyko transmisji jest duże, więc w kolejnych tygodniach od nas będzie zależało to, co będzie dalej się działo. Jeśli sytuacja będzie rozwijała się lepiej, to możliwe, że będą kolejne luzowania, ale od nas to wszystko zależy, czy będziemy przestrzegać reżimu sanitarnego – dystans, dezynfekcja, maseczka – podkreślił minister zdrowia.

Jakie obostrzenia od 12 lutego?

Wdrożone warunkowo na dwa tygodnie, nadal obowiązuje reżim sanitarny.

 • Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie dalej zamknięte.
 • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

 1. henryk says:

  Na szczęście jesteśmy bezpieczni, bo mamy nowy szpital dla zakażonych covidem

 2. Edzio says:

  Ta sramdemia nigdy sie nie skończy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU