Rekiny już zamówione. Co jeszcze pojawi się w płockich akwariach?

0
Podziel się tym:

Płocki ogród zoologiczny ogłosił już przetarg na dostawę mieszkańców nowych akwariów. Wśród nich są cztery rekiny, ośmiornica czy piranie. Co jeszcze obejrzymy w wyremontowanych pomieszczeniach?

Zamówienie podzielono na 9 części. Każda z nich określa inne gatunki zwierząt, które jeszcze w grudniu zamieszkają w płockich akwariach.

Wiosłonos amerykański, fot. Wikipedia

Wiosłonos amerykański, fot. Wikipedia

Część pierwsza to wiosłonosy, a konkretnie 4 osobniki wiosłonosa amerykańskiego. Ta ryba będzie spora, ma ok. 50 cm.

W drugiej części, obejmującej tropikalne ryby akwariowe, znajdziemy m.in. bassa słonecznego, ślepca jaskiniowego, przeróżne tęczanki czy prętnika karłowatego. Pojawi się też tzw. “kosiarka”, czyli grubowarg syjamski oraz karp koi. Łącznie w tej grupie znajdzie się blisko 1400 ryb!

Część trzecia do gatunki, pochodzące z jeziora Malawi. – Będą to głównie pyszczaki, czyli ryby, u których samica lub samiec inkubuje jaja w pysku. Młode do momentu usamodzielnienia się przebywają w pysku rodzica – mówi Bogdan Koczyk, kierownik sekcji akwarium i herpetarium. Jest więc np. pyszczak pręgooki czy niebieski, o wielkości około 6-10 cm. – Będą to bardzo kolorowe ryby, o ciekawych zachowaniach rozrodczych – zapewnia pan Bogdan. – Są to ryby tzw. endemity, które występują wyłącznie w jednym miejscu na świecie, w tym przypadku właśnie w jeziorze Malawi – wyjaśnia.

Będą także duże ryby. Wśród nich zobaczymy piranię czerwoną (20 sztuk), której minimalna wielkość to 12 cm. Nieco większy jest gurami olbrzymi. – Są to duże ryby, minimum 10-kilogramowe, mieliśmy je w naszej poprzedniej ekspozycji – mówi Bogan Koczyk. Gurami będą dwa – samiec i samica.

Podobnej wielkości (min. 30 cm) rybą jest arowana azjatycka. – Nie prezentowaliśmy jej wcześniej, ma podłużny, węgorzowaty kształt – tłumaczy kierownik sekcji. Będą też płaszczki, dwie pary, ciemne z żółtymi plamami. – To jedne z najładniejszych płaszczek – zapewnia pan Bogdan.

Kolejne ryby występują naturalnie w rzekach Afryki. Jest wśród nich trzciniak, trąbonos, motylowiec czy świecik kongijski.

Szósta część to również endemity, tym razem występujące wyłącznie w jeziorze Tanganika. – U nas będą głównie gatunki z odłowu, dzikie – mówi Bogdan Koczyk. Te ryby mają głównie nazwy łacińskie. Co warte podkreślenia, będą to głównie ryby mięsożerne, żywiące się innymi rybami lub bezkręgowcami.

Ośmiornica, fot. Wikipedia

Ośmiornica, fot. Wikipedia

W części akwarystyki morskiej niewątpliwie królować będzie w oddzielnym zbiorniku ośmiornica (octopus bimaculoides), której minimalna długość ramion wyniesie 30 cm. Do Płocka sprowadzona zostanie, przynajmniej na razie, jedna ośmiornica.

Dla dzieci atrakcją będą amfipriony okoniowe, czyli popularne i znane z bajki “Gdzie jest Nemo” pomarańczowe rybki. Na nie również przeznaczony będzie oddzielny zbiornik.

W tej sekcji znajdzie się także 15 koników morskich (hippocampus reidi) oraz brzytewniki. – To bardzo ciekawa ryba, przypominająca z wyglądu brzytwę, która pływa głową pionowo w dół – wyjaśnił kierownik sekcji.

Fot. Wikipedia

Żarłacz czarnopłetwy, Fot. Wikipedia

Nie zabraknie obiecywanej atrakcji – rekinów. – Do Płocka przyjadą żarłacze czarnopłetwe (carcharinus melanopterus). Jest to ryba dorastająca do wielkości 150 cm, do nas przyjadą młode osobniki, mające około 50 cm. Rekiny dość szybko rosną, więc już wkrótce osiągną swoją maksymalną długość, pływając w zbiorniku o pojemności 40 tys. litrów – zapewnił pan Bogdan. Z rekinami będą pływały duże, kolorowe ryby.

W zbiorniku rafowym o pojemności 13.200 litrów pojawią się gatunki rafy indonezyjskiej. Jak wyjaśnie przedstawiciel zoo, będzie bardzo kolorowo i egzotycznie, a do ryb dołączą rozgwiazdy, ślimaki, jeżowce czy ukwiały.

Oddzielny pojemnik zajmą bajecznie kolorowe krewetki, wyeksponowane na różnego rodzaju mchach.

Fot. Wikipedia

Koza pospolita, Fot. Wikipedia

Nie może zabraknąć oczywiście i przedstawicieli polskiego morza. W faunie Bałtyku zaprezentuje się m.in. pstrąg potokowy, troć, płoć, okoń czy lin. Z mniej znanych gatunków będzie koza pospolita, ciernik, słonecznica pospolita czy małże – skójka gruboskorupowa i szczeżuja pospolita. Akwaria będą dostosowane do gatunków zarówno w zakresie temperatury, dekoracji, jak i prądów morskich czy rzecznych, do których dane gatunki są przyzwyczajone.

Przetarg zostanie rozstrzygnięty po 21 listopada, dostawa wszystkich zwierząt powinna zakończyć się w pierwszej połowie grudnia. Jak przewidują pracownicy płockiego ogrodu zoologicznego, nowe akwaria powinniśmy móc obejrzeć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. – Mamy nadzieję, że uda się otworzyć akwaria w tym terminie, choć czeka nas jeszcze sporo pracy – podsumowuje Bogdan Koczyk.

Patronat i artykuły sponsorowane w PetroNews.pl


Warto Przeczytać

Obiektywnie o Płocku Monika Skorłutowska
1

Podziel się tym:

Świat, ukazany przez szkło obiektywu niekoniecznie musi być prawdziwy, piękny, wesoły czy… obiektywny. Każdy, kto…

Warto przeczytać! fot. Tomasz Stachurski
0

Podziel się tym:

4 kwietnia w Rock 69 odbyło się spotkanie z dziennikarzem i fotografem Wiktorem Dąbkowskim, który…

Płock Na Szlaku Archiwum prywatne Litosławy Koper
0

Podziel się tym:

Każdy z nas pewnie marzy o tym, żeby w wolnym czasie wyjechać gdzieś, w znane…

EchoSonda EchoSonda1
0

Podziel się tym:

Jakie gry i zabawy pamiętamy z naszego dzieciństwa? Co może stać się alternatywą dla pociech,…

Płocka Kuchnia Adam Mieczykowski
0

Podziel się tym:

Jaką kuchnię preferuje dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej? Jaki jest ulubiony smak Adama Mieczykowskiego i jaka…

Rentgen Rentgen teatr (25)
0

Podziel się tym:

Za kulisami musimy się zmieścić z rekwizytorami, montażystami, elektrykami i aktorami.  Ale i tak jest…


Ostatnie Informacje

Bezpieczeństwo
0
Ścięty sygnalizator na 1 Maja
Podziel się tym:

W sobotnią noc w Płocku doszło do zderzenia dwóch aut. Dodatkowo w kolizji ucierpiał sygnalizator. O zdarzeniu, które miało miejsce…

Alternatywne
0
Wielkie rolkowanie w Mikołajki. Za darmo!
Podziel się tym:

Tomasz Araucz, płocki mistrz rolek, znów przygotował dla miłośników tej dyscypliny atrakcje. Tym razem zaprasza na Rolkowe Mikołajki. Już w…

Bezpieczeństwo
0
Gala płockich ratowników – przyznano wiele odznaczeń
Podziel się tym:

Po raz kolejny płocki WOPR podziękował swoim ratownikom, współpracownikom, przyjaciołom i sponsorom, wręczając odznaki honorowe, krzyże oraz odznaczenia. Ochotnicy, którzy…

Sponsorowane
0
Mikołajkowa promocja w Klinika La Perla – sprawdź!
Podziel się tym:

Mikołajki coraz bliżej. Z tej okazji Beauty Box by Klinika La Perla przygotowała niespodziankę dla swoich klientów. W hotelu Dębowa Góra, w…

Piłka Nożna
0
Wisła Płock nie poddała się w Warszawie. Remis z Legią
Podziel się tym:

Ten wynik, choć remisowy, zdecydowanie cieszy kibiców płockiej drużyny piłki nożnej. Choć początek meczu to duża przewaga Legii, Nafciarze w…

Nauka i Edukacja
0
Uczniowie IV LO: – Pomożecie? Odpowiedzcie jak robotnicy Gierkowi…
Podziel się tym:

Mówi się, że młodzi ludzie nie mają zapału do tworzenia. Że są bierni, zamknięci w swoim własnym, wirtualnym świecie. Mówi…

Polityka i Politycy
0
Radny Aleksandrowicz: Mniej turystów, mniej studentów, a opieka zdrowotna to w większości hospicja
Podziel się tym:

Ciekawymi spostrzeżeniami po lekturze przygotowanego przez urząd miasta sprawozdania z realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka, podzielił się na ostatniej…

Rodzina i Społeczeństwo
0
Wylicytuj koszulkę z autografem – pomóż płockim dzieciom!
Podziel się tym:

Płoccy Moto Mikołaje przygotowują na święta 100 paczek dla dzieci. Po raz pierwszy w historii tej akcji pojawiły się też specjalne koszulki…

Rodzina i Społeczeństwo
0
“Przygarnij psiaka” – pomagamy lokatorom płockiego schroniska, odc. 20
Podziel się tym:

Jest najlepszym przyjacielem człowieka. Niestety, człowiek bywa jego najgorszym wrogiem. W naszym cyklu “Przygarnij psiaka” zajrzymy do płockiego schroniska dla…

Bezpieczeństwo
0
1500 osób poszkodowanych przez oszustów
Podziel się tym:

Oszuści grasują w całej Polsce. Nie oszczędzili też Płocka i okolicznych gmin województwa mazowieckiego, gdzie działają z sympatycznym uśmiechem na…