Pomóż komuś w 5 minut

REKLAMA

W najbliższą środę i czwartek od godziny 11 w obu gmachach Politechniki w Płocku będziemy mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy. Akcja jest organizowana przez płockich studentów, towarzyszy jej DKMS. 

To już trzecia edycja akcji wyrażania chęci do zostania potencjalnym dawcą. Co godzinę ktoś w naszym kraju dowiaduje się, że jest chory na białaczkę, potencjalni dawcy szpiku są więc bezcenni, szczególnie, że tylko 30% ludzi znajduje swojego bliźniaka genetycznego we własnej rodzinie. W Polsce jest zarejestrowanych 500 tys. dawców, jednak prawdopodobieństwo znalezienia odpowiadających komórek macierzystych to jeden do kilku milionów.

PowiązaneTematy

Rejestracja trwa 5 minut i nie jest dla nas bolesna. Wymaz z policzka pobierany podczas  spotkania z organizatorami, wysyłany jest do badań, które stwierdzą czy nasze zdrowie pozwala na to, abyśmy użyczyli swojego szpiku. Komórki macierzyste pobiera się na dwa sposoby. Pierwszy jest dosyć inwazyjny, odbywa się w pełnym znieczuleniu, gdyż materiał pobierany jest z talerza kości biodrowej. Zabieg trwa około jednej godziny, jednak po nim pacjent musi pozostać około 2 do 3 dni w szpitalu. Drugi sposób, to pobranie materiału z krwi obwodowej. Sam zabieg trwa 3 do 4 godzin, jednak 5 dni przed zabiegiem dawca musi zażywać czynnik wzrostu. Obie metody nie wiążą się z utratą naszego zdrowia. Organizm w ciągu 2 do 3 tygodni nie daje poznać po sobie jakichkolwiek śladów zabiegu.

Aby zostać dawcą, należy mieć ukończone 18 lat, ważyć więcej niż 50 kg i nie cierpieć np. na zapalenie wątroby typu B lub C.