Zamknij

Polski gazoport sprawdził się. Rekordowa ilość gazu ziemnego sprowadzona do Polski

16:54, 08.01.2024 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 17:32, 08.01.2024
Skomentuj

Pierwszy pełny rok niezależności Polski od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego przyniósł rekordową ilość sprowadzonego LNG. W 2023 roku do Świnoujścia dotarły aż 62 dostawy skroplonego gazu ziemnego.
O cztery ładunki skroplonego gazu ziemnego więcej, niż w poprzednim roku sprowadzono do Polski w 2023 roku. Znaczna ilość została dostarczona drogą morską, a to umożliwiło zwiększenie wolumenu dostaw w ubiegłym roku do ok. 4,66 mln ton LNG. Grupa ORLEN w pełni wykorzystała więc zarezerwowaną przepustowość polskiego gazoportu. Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN przypomina, że był to pierwszy pełny rok niezależności Polski od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego. W tym czasie LNG potwierdziło swoją rolę, jako jednego z filarów systemu bezpieczeństwa energetycznego kraju.
- Rekordowa liczba odebranych przez Grupę ORLEN ładunków skroplonego gazu ziemnego to wynik inwestycji, które będą kontynuowane w kolejnych latach. Budowa własnej floty gazowców czy rezerwacja pełnych mocy regazyfikacyjnych w nowym, pływającym terminalu w Zatoce Gdańskiej, to gwarancja stabilnych dostaw do polskich odbiorców oraz istotne wzmocnienie pozycji Grupy w regionie - podkreśla Daniel Obajtek.
Łącznie, od początku istnienia Terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, do gazoportu dotarło 268 ładunków skroplonego gazu ziemnego. Ostatni ładunek dotarł do terminalu 29 grudnia 2023 r., na podstawie długoterminowej umowy z katarskim partnerem - QuatarEnergyLNG (dawniej Qatargas). Gazowiec "Al Sahla" dostarczył ok. 90 tys. ton gazu w postaci skroplonej. Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach liczba ładunków LNG odbieranych przez Grupę ORLEN sukcesywnie wzrasta. W 2021 roku do terminala w Świnoujściu zawinęło 35 metanowców, natomiast w 2022 roku zrealizowano 58 dostaw o łącznym wolumenie 4,4 mln ton skroplonego gazu ziemnego. Pozwoliło to zaspokoić ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na surowiec. W ubiegłym roku LNG importowano głównie ze Stanów Zjednoczonych - do Świnoujścia wypłynęło 41 amerykańskich statków w ramach zakupów długoterminowych oraz spot. Na drugim miejscu znalazł się Katar z liczbą 19 dostaw, a po jednym transporcie trafiło do świnoujskiego gazoportu z Trynidadu i Tobago oraz Gwinei Równikowej. Duże znaczenie w umacnianiu roli LNG w krajowym systemie bezpieczeństwa energetycznego ma rozwój własnej floty gazowców. Dlatego w październiku 2023 roku, w koreańskiej stoczni Hyundai Samho Heavy Industries odbyła się uroczystość nadania imienia dwóm kolejnym jednostkom Grupy ORLEN: "Święta Barbara" oraz "Ignacy Łukasiewicz". Tym samym dołączają one do statków "Lech Kaczyński" i "Grażyna Gęsicka", które pływają już po międzynarodowych wodach, a w 2023 roku dostarczyły do Polski 8 ładunków LNG o łącznym wolumenie ponad 0,5 mln ton. W 2028 roku planowane jest uruchomienie drugiego polskiego gazoportu w Zatoce Gdańskiej. Umożliwi to dalszą intensyfikację krajowego importu LNG oraz rozwój działalności koncernu w tym segmencie. Grupa ORLEN zarezerwowała w nowej inwestycji pełne moce regazyfikacyjne, które wyniosą 6,1 mld m sześc. rocznie. Po oddaniu gazoportu do użytku oraz zakończeniu rozbudowy Terminala LNG im. Prezydenta Lech Kaczyńskiego w Świnoujściu, łączna przepustowość obu instalacji wzrośnie do ok. 14 mld m sześc.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

0 0

Zapomnieliście napisać, ile razy więcej trzeba było za to zapłacić w odniesieniu do gazu rosyjskiego.
Więc artykuł do niczego jest. 19:23, 08.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

straszny_zbójstraszny_zbój

0 0

Wolność jest bezcenna, więc warto za nią zapłacić, a jak tobie brakuje kopiejek, to jedź na front. 07:04, 09.01.2024

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

0 0

Zryty czerep masz, szkoda, że nie wiesz o tym :) 10:41, 09.01.2024


Nic się nie zmieniłoNic się nie zmieniło

0 0

Był prawie monopol ruski, teraz będzie hamerykański. 12:44, 09.01.2024


Wolność jest bezcennWolność jest bezcenn

0 0

no tak. jak sądzę, wspierasz PO. no to witaj w Generalnej Gubernii. A GDZIE WOLNOŚĆ??? B Y Ł A!!!! 12:47, 09.01.2024



Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%