REKLAMA

Płocka firma liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

REKLAMA

Rynek paliw alternatywnych systematycznie staje się domeną PKN ORLEN. Teraz Koncern objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej – będzie do niej należeć 16 podmiotów, które mają już doświadczenie w rozwijaniu tej technologii. Do zadań ORLENU będzie należało m.in. powołanie Doliny, określenie jej celów i przygotowanie strategii działania.

Jak wyjaśnia Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Koncern podejmuje działania biznesowe, które opierają się na jasno określonym celu, czyli osiągnięcie do 2050 roku neutralności emisyjnej.

PowiązaneTematy

– Mamy świadomość, że istotną rolę w procesie transformacji będzie odgrywał wodór, dlatego z determinacją rozwijamy tę przyszłościową technologię. Realizujemy ambitne projekty, m.in. w ramach międzynarodowego programu Hydrogen Eagle, dzięki którym staniemy się wiodącym producentem wodoru w Europie Środkowej. Mazowiecka Dolina Wodorowa to inicjatywa, która przyniesie wymierne korzyści koncernowi, a także polskiej gospodarce, stojącej przed wyzwaniem stworzenia nowego systemu energetycznego opartego o nisko- i zeroemisyjne źródła – tłumaczy Daniel Obajtek.

Dolina Wodorowa jest obszarem w granicach regionu administracyjnego, na którym realizowane będą projekty związane z wykorzystaniem wodoru w różnych obszarach gospodarki. To właśnie te obszary (według Strategii Wodorowej UE) mają stać się spójnym elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego.

W Polsce ma powstać minimum pięć Dolin Wodorowych, a każda z nich stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania tej technologii w gospodarce. Jednocześnie tych pięć Dolin: Podkarpacka, Śląska, Dolnośląska, Wielkopolska i Mazowiecka, ma być łącznie jednocześnie jednostką centralną.Zgodnie z założeniami, działalność Mazowieckiej Doliny Wodorowej będzie opierać się na czterech filarach, które mają przyczynić się do efektywnego rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych w polskiej gospodarce. Za główny uznaje się budowę łańcucha wartości poprzez m.in. realizację projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr i prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.

Obecnie na świecie istnieje 36 Dolin Wodorowych zlokalizowanych w 20 krajach, z czego ponad 20 znajduje się w Europie. Przypomnijmy, że PKN ORLEN pracuje już na rzecz rozwoju technologii wodorowych – tylko na terenie Mazowsza planuje inwestycje w źródła wytwarzania nisko- i zeroemisyjnego wodoru w Płocku i Ostrołęce, a we Włocławku i Trzebini powstają instalacje wytwarzania paliwa wodorowego w jakości automotive. Docelowo łączne możliwości produkcyjne wszystkich planowanych instalacji wyniosą 1000 kg na godzinę. Koncern rozpoczął też postępowania przetargowe na budowę pierwszych polskich stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach.

Deklarację w sprawie powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej złożyły: PKN ORLEN, Agencja Rozwoju Przemysłu, KEZO Centrum Badawcze PAN, Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Energetyki – Instytut Badawczy, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, TOYOTA Motor Poland, PESA Bydgoszcz, Solaris Bus&Coach, ALSTOM KONSTAL oraz Komunikacja Miejska Płock.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Sceptyk says:

    Przyjmujac ze auto osobowe spala ok 0.8kg /100km .a pojemnosc butli na wodor to 5…6 kg…to oznacza.ze te cztery doliny wodorowe wytworza paliwo.dla ok 200 samochodow….w ciagu godziny….tylko pogratulowac
    Ciekaw jestem kiedy te wytwornie czy jak to madrze nazywaja „huby ” …sie zamortyzuja. …
    Zanosi sie wiec na kolejny sukces pana Prezesa Orlenu…………..Jak dlugo jeszcze edzie trwac ta glupawka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU