REKLAMA

Płocczanie wyprowadzają się do gminy Radzanowo. Dlaczego?

REKLAMA

Gmina Radzanowo notuje największy przyrost wniosków o pozwolenie na budowę. Miejscowości położone najbliżej Płocka zapełniają się płocczanami, ale i mieszkańcami dalszych gmin powiatu płockiego. I nic dziwnego. To gmina, która staje się coraz bardziej atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów.

Nowe drogi, projekty na fundusze z Unii Europejskiej czy dopiero co podpisana umowa na budowę kanalizacji sanitarnej w części miejscowości Stare Boryszewo, Stróżewko i Rogozino – to atuty, które powodują, że płocczanie coraz chętniej zerkają na sąsiednią gminę Radzanowo pod kątem osiedlenia się tam na stałe.

– To prawda, jako jedyna gmina w powiecie płockim uzyskaliśmy wsparcie unijne na blisko 2 mln zł, a wartość całego przedsięwzięcia to prawie 4 mln zł – mówi wójt gminy Radzanowo, Sylwester Ziemkiewicz. – Na 225 złożonych wniosków z terenu całego Mazowsza, nasza gmina zajęła wysokie, 4. miejsce na liście rankingowej. Dzięki temu powstanie blisko 10 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej – wyjaśnia.

Podpisanie umowy, Fot. Gmina Radzanowo

Tylko 46 pierwszych pozycji z listy otrzyma dotację. Reszta wniosków pozostaje na liście rezerwowej. – Jest to bardzo duże zadanie, które jest kontynuacją projektu sprzed około 10 lat. Zakłada on, że w ulicy Żyznej podłączamy się do kanalizacji miejskiej i prowadzimy ją poprzez Stróżewko aż do części Rogozina. Całość projektu budowlanego to 20 kilometrów kanalizacji. Środków mamy na razie na 10 kilometrów, ale najważniejsze jest to, że na tym etapie podłączymy kanalizację do Rogozina, na ul. Mazowieckiej. Później będzie więc o wiele łatwiej rozszerzać sieć kanalizacyjną – tłumaczy wójt Radzanowa.

Obecnie przygotowywana jest procedura przetargowa, a roboty budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku, być może nawet zaraz po wakacjach. Inwestycja musi zakończyć się do początku 2019 roku. Wójt liczy na to, że z oszczędności przetargowych uda się jeszcze dalej poprowadzić kanalizację, na kolejne ulice Rogozina.

Sylwester Ziemkiewicz, wójt gminy Radzanowo

– W miejscowości tej istnieje bardzo duża potrzeba doprowadzenia kanalizacji, ponieważ są to bardzo szybko rozwijające się tereny – mówi Sylwester Ziemkiewicz. – Obecnie mieszkańców Rogozina jest już zbliżona ilość do mieszkańców Radzanowa. Po powstaniu sieci kanalizacji, tereny te będą jeszcze bardziej atrakcyjne nie tylko dla naszych mieszkańców, ale i dla przedsiębiorców czy osób, które zamierzają się osiedlić na terenie gminy – dodaje.To jednak nie wszystko. Gmina planuje też jeszcze w tym roku rozpocząć opracowanie projektu budowlanego na kanalizację m.in. w ulicy Płockiej, Ostatniej czy Spokojnej w Radzanowie, tak, aby w przyszłości można było pozyskać środki na ten cel.

Projekt sieci kanalizacji

Ze względu natomiast na to, że nie wszędzie zabudowa jest zwarta, czasami są to pojedyncze domy czy gospodarstwa, w niektórych miejscowościach kanalizacja sanitarna nigdy nie powstanie. – Rozważamy w tym przypadku różne możliwości. Jedna z nich to utworzenie punktu zlewnego na terenie jednej z oczyszczalni i przyjmowanie ścieków od mieszkańców po preferencyjnych cenach. Drugi pomysł to przydomowe oczyszczalnie ścieków, aczkolwiek na to trudno jest pozyskać obecnie fundusze. Trzecia opcja to zakup profesjonalnego samochodu asenizacyjnego przez gminę, tak, żeby nasz zakład gospodarki komunalnej mógł odbierać od mieszkańców po preferencyjnych stawkach ścieki – tłumaczy wójt gminy Radzanowo.

Wójt podkreśla, że projektowana jest też modernizacja stacji uzdatniania wody. – Na terenie gminy mamy trzy stacje, w Juryszewie, Ciółkówku i Dębnikach. Ta ostatnia jest najstarsza, z przestarzałą technologią, co powoduje, że w okresach suszy nie ma wody. Dzięki naszym inwestycjom, tzw. spince, możemy obecnie przełączać z jednej stacji do drugiej, natomiast w dłuższej perspektywie modernizacja tej stacji jest niezbędna. Opracowywany jest już projekt budowlany na tę inwestycję – mówi Sylwester Ziemkiewicz.

Wójt przyznaje, że na terenie gminy skanalizowane jest obecnie tylko Radzanowo, więc rozbudowa sieci kanalizacyjnej to priorytet. – Szczególnie, że zauważalny jest przyrost mieszkańców gminy. Sprowadza się do nas sporo mieszkańców gmin położonych dalej od Płocka, ale i samych płocczan. Wzrasta też liczba przedsiębiorstw, a dane statystyczne potwierdzają, że jesteśmy jedną z gmin, w której wydawanych jest najwięcej pozwoleń na budowę. To efekt naszych inwestycji, nie tylko w zakresie kanalizacji, ale i dróg – przyznaje wójt gminy Radzanowo. Dodaje, że wkrótce będzie przeprowadzana również częściowa gazyfikacja gminy.

Inwestycja w gminie Radzanowo zostanie dofinansowana w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” w zakresie gospodarki wodno-ściekowej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W sumie na terenie Mazowsza zrealizowanych zostanie 46 inwestycji w 43 gminach. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego do mazowieckich gmin trafi ponad 70,5 mln zł z UE.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 6

 1. Oko says:

  W slupnie to mieszkaja frajerzy

 2. rafi says:

  Przy zachodnich wiatrach i wyziewach Orlenu gratuluję wyboru.

  • Oko says:

   Odkad mieszkam w radzanowie jeszcze nigdy nie zalecialo mi zgnilymi zbukami a kiedy mieszkalem w Plocku co noc byl taki fetor ze nieszlo uchylic okna !!!

 3. Kostrogaj says:

  Ciekawe ile pana wójta z zsl kosztowała ta autoreklama;). A na poważnie, jeśli jego zdaniem np. droga 5203w (między Bielską a Otolińską) nie budzi zastrzeżeń i wpisuje się w „poprawę infrastruktury gminy” to gratuluję. Od lat nie ​można się doprosić jej remontu, o nawierzchniach dróg w Jędrzejewie, Kostrogaju nie wspomnę. O kanalizacji w tych rejonach czy obiecanych przed wyborami dopłat do wywózki nieczystości płynnych pan wójt również szybko zapomniał.

  • Agnieszka says:

   W artykule nic nie ma o tym, że ta droga jest świetna. Nie da się jednak ukryć, że remonty dróg w gminie Radzanowo ruszyły.
   Na marginesie – autoreklama dotyczyłaby naszej działalności ;) Doceniamy działania pana wójta, a migracja ludności do tej gminy jest faktem, a nie spekulacją.

   • Stanisław says:

    Migracja to jest do gminy Słupna, która jest najlepszym miejscem do życia w powiecie. Radzanowo to jakaś popierdółka w porównaniu ze Słupnem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU