Zamknij

Karolina Śmigielska od kuchni: Polecam kluski z truskawkami

18:36, 17.06.2019 Michał Siedlecki
Skomentuj

Dlaczego gotowanie powinno być przyjemnością? Jak zaprzyjaźnić się z garnkiem i patelnią? Co może odmienić smak czarniny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w kolejnym materiale z serii "Płocka Kuchnia", w której rozmawiamy z Karoliną Śmigielską - pielęgniarką, wolontariuszką, wokalistką, uczestniczką koncertu "Płockie Talenty".
O sobie mówi, że jest pielęgniarką z powołania - z zamiłowania zaś wokalistką. Nasza rozmówczyni na co dzień pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku na oddziale wewnętrznym. Jest też tegoroczną absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia na wydziale wokalnym. Płocczanom dała się poznać m.in. podczas koncertu dyplomowego, który odbył się w czerwcu, oraz z koncertu "Płockie Talenty", gdzie Karolina Śmigielska zaśpiewała, pokazując swoje umiejętności wśród zdolnych płocczan.
- Poza tym jestem uśmiechniętą dziewczyną - mówi o  sobie. - Lubię pływać, grać w siatkówkę i... oczywiście śpiewać - dodaje z uśmiechem.
Zajęć, którym oddaje się pani Karolina jest więc mnóstwo. Ich mnogość często kłóci się z dobą - tej często po prostu brakuje. - Zwykle nie mam więc czasu, by gotować. We własnym domu często jestem gościem. Jak już jestem w domu, to z chęcią jednak coś upichcę - śmieje się. Pani Karolina lubi klasyczne, polskie smaki. - Jeśli mam chwilę na jedzenie, to najczęściej jest to pomidorowa z ryżem lub z makaronem. Uwielbiam ją. Lubię też makaron ze szpinakiem i fetą - wymienia. Nie lubię rodzynek Choć największą pasją Karoliny Śmigielskiej jest śpiew, to - jak przyznaje w rozmowie z nami - gotowanie jest na szczycie tej listy.
- Bardzo lubię gotować - przyznaje. - Nie jest to dla mnie przykra powinność lecz sama przyjemność. Garnek i patelnia to moi sprzymierzeńcy - przekonuje.

Śmigielska lubi gotować, przyprawiać, mieszkać smaki. Jakie? - Moje ulubione smaki? To dobre i trudne pytanie - odpowiada. - Naprawdę ciężko jest mi się zdecydować. Myślę, że postawiłabym na maliny, smak kokosa, krewetek, oliwek i kurczaka - wymienia. Na drugiej szali pozycji jest jednak zdecydowanie mniej. Na jej szczycie widniała kiedyś czarnina. To jednak powoli się zmienia. - Nie lubiłam jej. Można śmiało powiedzieć, że była to zupa, której nienawidziłam - wyznała w rozmowie z nami Karolina Śmigielska. - Jednak niedawno na nowo przekonała mnie do niej pewna płocka restauracja - zdradza.
Co ciekawe, nasza rozmówczyni czuje niechęć do... rodzynek. - Odmawiam im wstępu do mojej kuchni. Nie lubię rodzynek, czy to w wersji saute, czy w serniku, czy w galaretce - wyjaśnia.
Czy niechęć do rodzynek oznacza, że pani Karolina nie lubi owoców? Wręcz przeciwnie, czego dowodem są ulubione smaki z dzieciństwa, które nasza rozmówczyni z powodzeniem adaptuje do teraźniejszości. - Staram się przenieść dobre smaki na grunt domowy. Niektóre smaki z dzieciństwa, jak kluski z truskawkami - są zawsze pyszne. Uwielbiam też ryż na mleku z cynamonem - pychota! - przekonuje. Na stole nie może zabraknąć królowej zup Zdaniem Karoliny Śmigielskiej, kuchnia musi być smaczna, ale i funkcjonalna.
- Z racji tego, że jak już wspomniałam, choruję na brak czasu, to widać to także na moim stole. Na co dzień króluje u mnie makaron z pesto i żółtym serem. Często pojawia się także kurczak z ryżem i warzywami w sosie słodko-kwaśnym. Nie może zabraknąć także królowej pośród zup - pomidorowej - mówi z uśmiechem.
Ulubione potrawy uczestniczki koncertu "Płockie Talenty" to przedstawiciele kuchni polskiej. Odstępstwa od tej reguły się jednak pojawiają - podczas wyjazdów i podróży.
- Podróże właśnie po to są, by oprócz zwiedzania móc zasmakować czegoś nowego - przekonuje pani Karolina. - Zawsze gdzie się nie pojawię, szukam nowych, regionalnych potraw - dodaje.
Takim niezapomnianym kulinarnym przeżyciem była wizyta w Czechach. - Do dziś pamiętam tę wyprawę z moją siostrą - wraca pamięcią. - Wtedy po raz pierwszy spróbowałam zupy cebulowej i knedlików. Ogarnęło mnie w tym momencie podwójne zaskoczenie, bo po pierwsze - jak to zupa z cebuli? A po drugie - czemu stawiają przede mną cały bochenek chleba? Swoją drogą, było pyszne - dodaje. Cukinia faszerowana kaszą jaglaną Karoliny Śmigielskiej Składniki:
  • 3 średnie cukinie,
  • 1/2 szklanki kaszy jaglanej,
  • 1 cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 papryczka chili,
  • 1 czerwona papryka,
  • przyprawy w proszku: łyżeczka kurkumy, oregano, papryki słodkiej, kuminu, kolendry oraz 1/3 łyżeczki ostrej papryki,
  • 1/2 puszki pomidorów,
  • 150 g pomidorów koktajlowych lub 2 zwykłe pomidory,
  • świeża kolendra lub bazylia,
  • oliwa z oliwek,
  • sól, pieprz.
Przygotowanie: Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Cukinie przekroić wzdłuż na pół, łyżeczką wyskrobać nasiona oraz część miąższu, pozostawiając ok. 1/2 cm warstwę cukinii. Nasiona wyrzucić, miąższ zachować. Cukinie doprawić solą, pieprzem, skropić oliwą, ułożyć w naczyniu żaroodpornym i zapiekać przez 15 minut. W międzyczasie ugotować kaszę jaglaną: do garnka wsypać suchą kaszę i podprażyć ją, wlać 1 szklankę wody, posolić i gotować pod przykryciem przez ok. 13 minut, do miękkości. Na większej patelni podgrzać 3 łyżki oliwy, zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę oraz pokrojony na plasterki czosnek. Następnie dodać wszystkie przyprawy w proszku. Po chwili dodać posiekaną papryczkę chili bez pestek, pokrojoną w kosteczkę czerwoną paprykę oraz odłożony miąższ cukinii i smażyć, mieszając od czasu do czasu przez ok. 5 minut. Dodać rozdrobnione pomidory z puszki, wymieszać i gotować przez ok. 3 minuty. Doprawić solą, pieprzem i szczyptą cukru. Na koniec dodać ugotowaną kaszę jaglaną. Farsz wyłożyć do wgłębień cukinii, na wierzch położyć pomidorki koktajlowe lub półplasterki pomidora, doprawić solą i pieprzem i zapiekać przez ok. 15 minut. Po upieczeniu skropić oliwą extra vergine, posypać kolendrą. Smacznego!

(Michał Siedlecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%