Teatr Dramatyczny w Płocku zaprasza w piątek na prapremierę spektaklu "Gdzie jest garnitur?" Raya Galtona i Johna Antrobusa. Komedię wyreżyserował Stefan Friedmann.
W płockim Teatrze Dramatycznym odbędzie się
5 stycznia 2024 r. o godz. 19, polska prapremiera komedii "Gdzie jest garnitur?" (When did you last see your trousers?) Raya Galtona i Johna Antrobusa. Reżyserem przedstawienia jest Stefan Friedmann.
Pisanie w parach jest raczej rzadkością, dwóch autorów, a sztuka jedna. Czyje kawałki lepsze, czyje żarty śmieszniejsze? Żeby to się udało, wystarczy znaleźć odpowiedniego partnera, sprawiedliwego pod względem koleżeńskim i posiadającego to samo poczucie humoru.
Udało się to dwóm znanym w Anglii pisarzom. To Ray Galton i John Antrobus wymyślili historię na pograniczu farsy, komedii i scenariusza filmowego, z posmakiem kryminału i nutką seksu, zatytułowaną "Gdzie jest garnitur?".
W Polsce, w latach 70` i 80` XX wieku były podobne przypadki wspólnego tworzenia tj.: Jerzy Dobrowolski i Stanisław Tym "Ciemny grylaż"; Janusz Kofta i Stefan Friedmann "Fachowcy".
- W czasach, kiedy moda męska sprowadza się do noszenia t-shirtów, dżinsów, tenisówek i baseballówek, trudno uwierzyć, że brak garnituru może być przyczyną tragedii małżeńskiej. A jednak takie wydarzenie miało miejsce. Wprawdzie w Londynie, ale mogło w Sieradzu czy w Pszczynie. Bohaterem czy anty bohaterem w zależności od tego, która płeć go ocenia, jest Howard Sterling. Właściciel Rolls-Royce`a, złotego Rolexa i dobrej pracy, którą zawdzięcza teściowi. Z domu wyjeżdża służbowo, by noc spędzić u młodej i seksownej Penny - wyjaśnia Stefan Friedmann.
Rano okazuje się, że powrót do żony utrudnia mężczyźnie brak ubrania, a konkretnie garnituru. Sprawa wyjaśnia się w nieoczywisty sposób. W nocy, kiedy para spała, odwiedził ich włamywacz. Przywłaszczył damskie precjoza i męski garnitur wraz z butami.
- I tu zaczyna się, chciałem napisać komedia, ale to bardziej tragikomedia z niespodziankami. Ona się cieszy, że jest on bliski zawału, bo jak tu wracać z firmowego wyjazdu w podkoszulce i majtkach? Nawet jeżeli są to bokserki od Gucciego. Ale sytuacja! Nikomu nie życzę panowie! Rozpoczyna się cyrk z poszukiwaniem garnituru, czy chociażby zdobyciem jakiegoś męskiego ubrania. I to na sto fajerek. Pojawi się niewierny wysoki urzędnik państwowy, dziewczyna z Danii, punk z czubem na motorze, dziwny kapitan, uczuciowy i kochający boogie woogie policjant, niby pielęgniarka, a nawet prawdziwa bomba! - opisuje reżyser.
Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Stefan Friedmann
Scenografia: Jacek Maria Hohensee
Kostiumy: Ewa Gdowiok
Choreografia: Małgorzata Fijałkowska
Asystent reżysera: Piotr Bała
Prapremiera: 5 stycznia 2024
Elżbieta Woźniak od wielu lat zajmuje się przenoszeniem angielskich fars na polskie sceny. Przetłumaczyła ich już setki. Przeczytała pewnie dwa razy tyle, bo nie wszystkie zmieściły się w naszym polskim poczuciu humoru i możliwościach inscenizacyjnych.
- To jej zawdzięczamy salwy śmiechu i tak zwane zrywanie boków. Tłumaczyła sztuki angielskie, amerykańskie, kanadyjskie i australijskie... dla dorosłych i dla dzieci. Strach pomyśleć, jaki byłby smutek na polskich widowniach, gdyby nie pani Elżbieta - zaznacza Stefan Friedmann.
Postaci
- Włamywacz - Bogumił Karbowski
- Howard Swerling - Łukasz Mąka
- Penny - Maja Rybicka
- Jimmy - Jakub Matwiejczyk
- Tove - Paula Stępczyńska
- Sąsiad (minister spraw wewnętrznych) - Marek Walczak
- Deiride - Magdalena Tomaszewska
- Kapitan Webber - Stefan Friedmann (gościnnie)
- Inspektor - Piotr Bała
- Jill (sąsiadka Swerlingów) - Dorota Cempura
- Marta - Magdalena Werner.
halabalapalamala20:25, 05.01.2024
0 0
Jeśli Hała Bala to nie idę 20:25, 05.01.2024