Ten rok będzie wyjątkowo uroczysty dla osób, związanych z płockim teatrem. Mija 50 lat od powstania Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.
- Pięćdziesiąt lat, 387 premier. Przeszło trzy miliony widzów. Występy w kraju, za granicą. Festiwale. Nagrody. Uznanie. Sukcesy i nieuchronne klęski…
Jak podsumować ten czas? To już historia. Historia tworzona przez nas, wspólnie z tymi, którzy są nieodłączną częścią Teatru - Widzami - mówi Zygmunt Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku.
Z tej okazji, przygotowano specjalny plan wydarzeń artystycznych, w których będziemy mogli uczestniczyć.
PREMIERY:
1.Spektakl na Międzynarodowy Dzień Teatru
William Shakespeare
Romeo i Julia
Reżyseria: Krzysztof Szuster
Premiera: 12 kwietnia 2025 r.
2.Scena Inicjatyw Aktorskich
Witold Gombrowicz
Iwona, księżniczka Burgunda
Premiera: kwiecień/maj 2025 r.
3.Bajka /Dzień Dziecka/
Stanisław Grochowiak
Bestia i Piękna
Czyli baśń raz jeszcze opowiedziana
Reżyseria: Karol Suszka
Premiera: 1 czerwca 2025 r.
4.Polska Dramaturgia Współczesnej
/Rozpoczęcie sezonu 2025/2026
Karol Modzelewski
Koronacja
Reżyseria: Rafał Sisicki
Prapremiera: Wrzesień 2025 r.
5.Spektakl na Scenę Kameralną
(Tytuł uzgadniany jest z reżyserem)
Premiera: Październik 2025 r.
/Spektakl na Wieczór Sylwestrowy 2025/
Reżyseria: Stefan Friedmann
/Tytuł spektaklu uzgadniany jest z reżyserem i tłumaczem sztuki/.
Premiera: 31.12.2025 r.
PLANOWANE PROJEKTY:
1.Dni Kultury Polskiej w Wilnie
POLAKOM SPOZA MACIERZY - Wilno 2025
Tytuły spektaklu ustalone będą po akceptacji organizatora.
Dom Kultury Polskiej w Wilnie. Wydarzenie cykliczne, realizowane każdego roku w listopadzie.
Podczas ostatniego pobytu w Wilnie teatr wstępnie zadeklarował udział w wydarzeniu. Termin i tytuły spektakli potwierdzone będą przez organizatora (Dom Kultury Polskiej)
w trakcie przygotowań w I kwartale 2025 r. /Listopad 2025/
2.Sesja naukowa: „50 lat Teatru Dramatycznego w Płocku”.
2.Sesja naukowa z udziałem teatrologów i ludzi kultury, przygotowana wspólnie z Towarzystwem Naukowym Płockim i Płockim Towarzystwem Przyjaciół Teatru. /Czerwiec 2025/
3. Widowisko historyczne
Inkorporacja Mazowsza do Korony
Scenariusz i reżyseria: Marek Mokrowiecki.
W rocznicę 500-lecia włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego
Spektakl plenerowy nawiązujący do 50-letniej historii Teatru Dramatycznego w Płocku, wystawiony w 15 miejscowościach powiatów: płockiego, sierpeckiego, płońskiego, sochaczewskiego, gostynińskiego.
4. Wystawa zdjęć i kostiumów z minionego 50-lecia Teatru Dramatycznego w Płocku.
/Muzeum Mazowieckie w Płocku/
1. Prezentacja kostiumów na dolnym holu Muzeum Mazowieckiego w Płocku,
2. Wystawa projektów i zdjęć kostiumów w Małej Sali Wystawowej Muzeum Mazowieckiego.
/Wrzesień 2025 r./
5. Wystawa fotograficzna na Starym Rynku w Płocku, ukazująca 50-letnią działalność Teatru Dramatycznego w Płocku, prezentujące dorobek artystyczny minionego pięćdziesięciolecia poszczególnych dyrekcji: Jana Skotnickiego, Andrzeja Marii Marczewskiego, Jerzego Stępniaka, Tomasza Grochoczyńskiego, Marka Mokrowieckiego. /Lipiec-sierpień 2025 r./
6. Publikacja książkowa: "Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku w latach 2003–2025". Wydawnictwo faktograficzne dokumentujące dorobek twórczy i organizacyjny płockiego Teatru w minionym dwudziestoleciu. Od założenia Teatru w roku 1975 powstały 4 publikacje tego rodzaju, dot. okresów: (1975–1980), (1975–1985), (1984–1996), (1996–2002). Planowana publikacja obejmować będzie lata, od 2003 r. do końca sezonu 2024/2025. /Listopad, grudzień/
7. „Koncert muzyki teatralnej minionego 50-lecia”, w wykonaniu Płockiej orkiestry Symfonicznej, z udziałem aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku. W programie najciekawsze utwory ze spektakli znanych kompozytorów. Planowane jest również wydanie płyty CD i DVD. /Listopad-grudzień/.
8. Dostępność Teatru Dramatycznego w Płocku dla osób ze szczególnymi potrzebami. 10 spektakli dla osób ze szczególnymi potrzebami.
9. Renowacja płyty nagrobnej Jerzego Szaniawskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Jerzy Szaniawski – dramaturg, felietonista, pisarz, a od 1980 r. patron płockiego Teatru. Zniszczony upływem czasu nagrobek wymaga pilnej renowacji. Wielki Mazowszanin zasługuje nie tylko na kultywowanie pamięci o nim, ale i trwałe zabezpieczenie miejsc związanych z jego obecnością wśród nas. O wsparcie projektu teatr wystąpi do Marszałka Województwa Mazowieckiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt realizowany będzie we współpracy ze Stowarzyszeniem „Zegrzynek Szaniawskiego” z Legionowa.
- Co jest takiego w Teatrze, że budzi takie emocje? Co jest takiego, że wprowadzany za kulisy „cywil” cichnie oczarowany, oszołomiony, że z nabożeństwem ogląda dekoracje, rekwizyty, kostiumy… Teraz nieme, czekające, aż rozbłysną światła ramp. Co jest takiego w Teatrze, że tworzą go zwykli ludzie, którzy na scenę „wchodzą, wychodzą, są smutni, są śmieszni, czasem jacyś więksi niż w rzeczywistości” – jak pięknie napisał w „Dwóch teatrach” Jerzy Szaniawski. Artyści… Ale są wśród nas i Ci „niewidzialni”, bez których nie istniałby Teatr. Dziś, w ten jubileuszowy dzień, wspominam nie tylko tych, którzy przez pięćdziesiąt lat tworzyli płocki Teatr. Wracam do tych, już zapomnianych, XIX wiecznych, bezimiennych, przyjeżdżających do starego Teatru artystów, tak często głodujących, tak często niedocenianych. Myślę o wszystkich. I o tych, którym talent i szczęście pozwoliły trzymać w ręce czaszkę Yoricka i tych, których zły los skazał na wieczne noszenie halabardy. Jedni i drudzy nieśli w sobie posłannictwo, choć często nie potrafili tego wyrazić słowami. Na frontonach teatrów budowanych w XIX wieku często widniał napis – „Naród sobie”. I taka jest nasza rola - pielęgnowania i pomnażania naszego dziedzictwa narodowego. Naszego. Polskiego. Europejskiego. Światowego - podsumowuje Zygmunt Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku.
Wydarzenia związane z obchodami Jubileuszu 50-lecia Teatru Dramatycznego w Płocku objęte są Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego pana Adama Struzika. Mecenasem Teatru jest ORLEN S.A. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku jest jednostką kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz