Zamknij

Odkryto kolejne tajemnice płockiego cmentarza

Wiktor PleczyńskiWiktor Pleczyński 14:25, 03.07.2024 Aktualizacja: 15:07, 03.07.2024
Skomentuj fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku

Archeolodzy Muzeum Mazowieckiego w Płocku kontynuują badanie cmentarza przy dawnym kościele św. Idziego. Co odkryto?

Muzeum Mazowieckie w Płocku nie zajmuje się wyłącznie eksponowaniem historycznych eksponatów. Płoccy archeolodzy pod kierunkiem Zbigniewa Miecznikowskiego niestrudzenie badają historię miasta, prowadząc wykopaliska, na funkcjonującym przed wiekami cmentarzu przy kościele św. Idziego.

– Tym razem obok pochowków natrafiono na fragment charakterystycznej dla okresu średniowieczna cegły, tzw. palcówki, odkrytej obok dobrze zachowanego bruku kamiennego, będącego być może pozostałością przebiegającej w tym miejscu uliczki lub ścieżki. Czy prowadziła ona na cmentarz? A może do kościoła św. Idziego? Na odpowiedź na te pytania musimy jednak poczekać do zakończenia badań archeologicznych, które potrwają do 19 lipca. O ich wynikach będziemy informować na bieżąco – relacjonuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Jest to kontynuacja prac wykopaliskowych prowadzonych przez Dział Archeologii w latach 2019-2020, 2022-2023. Średniowieczne cmentarzysko zlokalizowane jest na rozległym terenie pomiędzy ulicą Sienkiewicza 35, 1 Maja 3/5 i Kolegialną 9.

– Głównym celem tegorocznych badań archeologicznych jest eksploracja wykopu o wymiarach 4 na 12 m, która pozwoli być może na uchwycenie północno-wschodniej granicy tej historycznej nekropolii – zaznacza Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Archeolodzy podczas czterech sezonów prac wykopaliskowych na tym stanowisku odkryli prawie 350 grobów, z czego około 30% posiadało wyposażenie w postaci:

  • ozdób (pierścionki, kolie z paciorków szklanych i kamieni półszlachetnych),
  • przedmiotów ekskluzywnych (misa z brązu),
  • przedmiotów codziennego użytku (nożyki, krzesiwa, osełki).

– Cmentarzysko funkcjonowało najprawdopodobniej przy kościele (kaplicy) św. Idziego, którego fundatorem był Władysław Herman. Świątynia ta użytkowana była od końca XI do XVIII w., kiedy to znika na dobre z kart historii Płocka – dodaje Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Pracami archeologicznymi z ramienia Muzeum Mazowieckiego w Płocku kieruje Zbigniew Miecznikowski, kierownik działu archeologii MMP przy współpracy z dr. Tomaszem Kordalą. W badaniach biorą również udział pozostali muzealni archeolodzy: Zofia Zawadzka i Jakub Rychlik oraz uczestniczący w nich od 2019 roku archeolodzy Dariusz Kołodziejski i Mikołaj Dobek. Prace wykopaliskowe finansowane są w całości przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.

[ZT]307874[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

szokszok

0 1

Grzebią w ziemi jak kury i cegłę wygrzebali? 23:46, 03.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%