Zamknij

Piknik Olimpijski w Płocku już za nami [ZDJĘCIA]

20:29, 27.05.2024 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

W przystani Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego ponownie odbył się Piknik Olimpijski. Były uroczystości upamiętniające sportowców, konkursy i regaty wioślarskie.
Już od stu lat polscy sportowcy biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich. W celu upamiętnienia dokonań sportowców, Płocki Klub Olimpijczyka oraz Płockie Towarzystwo Wioślarskie zorganizowały 24 maja piknik w swojej przystani. Wszystkich uczestników Pikniku powitał gospodarz imprezy, Prezes Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego Jacek Karolak. Okolicznościowy referat wygłosił Ryszard Olczuk - Prezes Płockiego Klubu Olimpijczyka.
- Miejsce naszego spotkania nie jest przypadkowe. Na przystani PTW wychowało się 12 olimpijczyków, w tym 5 medalistów Igrzysk Olimpijskich! Wioślarze o pierwszy wyjazd na Igrzyska Olimpijskie ubiegali się już w 1932 roku. Wprawdzie do Los Angeles płoccy wioślarze: Juliusz Kawiecki, Jerzy Dobrowolski, Jerzy Gessek, Stanisław Łukaszewski wraz ze sternikiem Marcelim Sobocińskim, nie zakwalifikowali się do olimpijskiej reprezentacji, to jednak swoim startem w kwalifikacjach do udziału w Igrzyskach wyznaczyli cel i dali przykład dla przyszłych pokoleń płockich wioślarzy i innych sportowców rodem z Płocka - mówił Ryszard Olczuk.
Podczas wydarzenia nagrodzono zwycięzców Młodzieżowej Ligi Sportowej oraz wręczono Dyplomy Klubu Olimpijczyka za zasługi dla płockiego sportu. Wręczono także szereg podziękowań. Na uroczystość organizowaną przez Płocki Klub Olimpijczyka przy współudziale Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego przybyli m.in. medaliści Igrzysk Olimpijskich: Jerzy Kraska, Jerzy Pietrzyk, Michał Cieślak, Marek Bałdyga oraz Piotr Buchalski i Bogdan Zalewski.
- W tym roku mija 100 lat od olimpijskiego debiutu polskich sportowców pod biało-czerwoną flagą w Igrzyskach Olimpijskich. Stało się to w 1924 roku w Paryżu. Wprawdzie już w 1920 roku polscy sportowcy byli gotowi do udziału w VII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii, pierwszych Igrzyskach po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, lecz zamiast bronić barw Rzeczypospolitej na olimpijskich arenach, stanęli do obrony Ojczyzny przed bolszewicką nawałą. Obchodom jubileuszu 100-lecia pierwszego startu w Igrzyskach Olimpijskich Polski Komitet Olimpijski nadał szczególną rangę, a Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług i dorobku naszych Olimpijczyków ustanowił 2024 rok, Rokiem Polskich Olimpijczyków - podkreślał prezes Ryszard Olczuk.
Polski Komitet Olimpijski reprezentowali: Zenon Dagiel, Jan Wieteska i Jerzy Pietrzyk. Urząd Miasta Płocka reprezentowała Anna Niedzielska, a okolicznościowy list na ręce Prezesa Klubu Olimpijczyka przesłał Artur Jaroszewski, Przewodniczący Rady Miasta. Imprezę swoją obecnością zaszczycili Członkowie Honorowi Klubu Olimpijczyka: dr Maria Rybicka i Edward Romanowski, a także członkowie honorowi Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego: Maria Welenc-Dybał, Marek Bartosiak.
- Przed nami kolejne Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Paryż 2024. Mam nadzieję, że areny sportowe Paryża będą miejscem szlachetnej sportowej walki reprezentantów państw z całego świata. Że odbędą się w duchu fair play i z poszanowaniem wszystkich zasad idei olimpizmu, które po wiekach wskrzesił Piere de Coubertin. Mam nadzieję, że w czasie Igrzysk nie będą spadać rakiety na ukraińskie miasta, że w tym okresie ustanie płacz matek i dzieci na palestyńskiej ziemi. Mam nadzieję, że Paryż 2024 będzie miastem sportu, radości, przyjaźni i pokoju - zaznaczał prezes Ryszard Olczuk.
Na przystań PTW przybyli działacze i trenerzy różnych dyscyplin sportu w Płocku, byli zawodnicy, m.in. Bogdan Zajączkowski, Grzegorz Antończyk, Zdzisław Borowski, Edmund Piątkiewicz, Dariusz Kluge, Honorata Hirschfeld, Wojciech Majchrzak, Teresa Przybylska-Rutecka. Świat nauki reprezentował doc. dr Jan Harasymowicz. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć niedawno zmarłych płockich Olimpijczyków: Sławomira Maciejowskiego, Ryszarda Jedlińskiego, Grzegorza Stellaka oraz wcześniej zmarłych uczestników Igrzysk Olimpijskich: Włodzimierza Chmielewskiego, Tomasza Tomiaka i Stanisława Wierzbickiego. Podczas części sportowej zmierzyły się ze sobą reprezentacje szkół w zawodach na ergometrach wioślarskich, przeciąganiu liny i sztafecie biegowej. Nie zabrakło też konkursu z wiedzy olimpijskiej. Główną atrakcją wydarzenia były regaty wioślarskie na Wiśle. W rywalizacji wzięli udział zawodnicy Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. Tradycyjnie na Płocki Piknik Olimpijski przyjechali wioślarze mastersi z Olsztyna, Warszawy i Poznania, aby wziąć udział w biegu ósemek z płockimi mastersami. Warto dodać, że osada gości składała się z zawodników o średniej wieku 80,64 lat. Impreza została zorganizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Urzędu Miasta Płocka, składek członkowskich członków Płockiego Klubu Olimpijczyka oraz wydatnej pomocy członków Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. PetroNews był patronem medialnym wydarzenia.
(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%