Zamknij

Samsung QLED czy Samsung Neo QLED - czym się różnią oba telewizory?

Artykuł Sponsorowany 12:12, 28.07.2023 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

Rynek telewizorów dynamicznie się rozwija. Nowoczesne smart TV są coraz bardziej płaskie, mają mniejsze ramki po bokach, można nimi sterować za pomocą głosu albo połączyć z aplikacją mobilną, żeby zamienić smartfon w pilota. Równolegle z tymi udogodnieniami stale poprawiana jest także jakość obrazu. Jeszcze zanim dobrze przyzwyczailiśmy się do matryc QLED, Samsung wprowadził kolejną innowację czyli Neo QLED. Czym to się właściwie różni? Już wyjaśniamy!
QLED - i Neo QLED - co to jest? Zanim przejdziemy do omówienia stosunkowo nowego rozwiązania proponowanego przez koreańskiego producenta telewizorów, warto na wstępie omówić poprzednią technologię - w końcu ta nie jest przecież taka stara! Telewizory QLED szturmem zdobyły rynek. Swój sukces zawdzięczają dobrym parametrom obrazu i znacznie niższej cenie od modeli OLED proponowanych przez Sony, Philips czy LG. Innowacyjność telewizorów QLED polega na zastosowaniu technologii kropek kwantowych. Wspomniane kropki, czyli quantum dots, pełnią funkcję filtra, który pozwala zwiększyć kontrast i intensywność kolorów przy zachowaniu dużego poziomu jasności. Dzięki temu programy na telewizorach QLED można swobodnie oglądać, nie przejmując się naturalnym światłem wpadającym do pomieszczenia. Kropki kwantowe umożliwiły wyświetlanie lepszego obrazu niż na zwykłych ekranach LED. Wciąż jednak było im daleko do ideału. W 2021 roku rozpowszechniła się poprawiona wersja telewizorów wykorzystujących kropki kwantowe. Mowa oczywiście o Neo QLED - modelach, w których wprowadzono nowe źródło światła. Telewizory Neo QLED, zamiast zwykłych diod LED do podświetlenia, używają pomniejszonych diod mini LED. Dzięki temu zamiast kilkuset obszarów z niezależnym podświetleniem udało się uzyskać takich stref nawet kilkanaście tysięcy! To oznacza bardziej precyzyjne sterowanie jasnością, jeszcze lepszy kontrast i prawdziwą, głęboką czerń zamiast odcieni szarości. Telewizory Neo QLED skutecznie wyeliminowały z filmów i gier tak zwany efekt halo, czyli pojawiającą się czasem jasną poświatę wokół ciemnych obiektów - możesz więc cieszyć się jeszcze lepszym obrazem! Jaki telewizor Neo QLED kupić? Wybór telewizorów Neo QLED jest ogromny. Samsung oferuje różne wielkości ekranów - bez problemu dopasujesz odpowiednią przekątną wyświetlacza do wielkości pokoju i odległości dzielącej widza od TV. Co więcej, można podjąć decyzję, czy wybrać telewizor 4K czy 8K - bo te drugie także są już dostępne! Szukając idealnego rozwiązania, warto brać pod uwagę także dostępny budżet, dobry design oraz najważniejsze funkcje - także te związane z przetwarzaniem wysokiej jakości dźwięku. Czterokrotnie większa liczba stref podświetlenia dzięki mini LED, lepszy kontrast i bardziej spektakularne efekty HDR to poważne argumenty, żeby zdecydować się na Neo QLED. Pamiętaj jednak, że nie jest to jedyna opcja. Samsung ma jeszcze jednego asa w rękawie. Łącząc zalety kropek kwantowych oraz organicznych diod LED stworzono kolejny innowacyjny produkt - telewizory QD-OLED - droższe od Neo QLED, ale również warte rozważenia! QLED czy Neo QLED - podsumowanie Mogło się wydawać, że już samo wprowadzenie telewizorów QLED do oferty Samsunga to spora rewolucja. Firma z Korei Południowej nie spoczęła jednak na laurach. Wręcz przeciwnie! Udoskonalono sposób korzystania z kropek kwantowych, aby uczynić obraz jeszcze bardziej realistycznym. Rozważasz zakup nowego smart TV? Zobacz wszystkie telewizory Samsung w sklepie MediaMarkt!

(Artykuł Sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 100%
nie podoba mi się 0%
śmieszne 0%
szokujące 0%
przykre 0%
wkurzające 0%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Jak w Płocku będą muzułmanie i z czasem Płock stanie się miastem islamskim z prawem szariatu to wynika z tego że te kobiety z lewicy same kręcą na siebie bat 🤣 płoccy mężczyźni będą mieli super ale kobiety nie będą miały nic do gadania. W końcu będzie normalnie. W ramach integracji i tolerancji przechodzimy na islam

Jestem za

15:45, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

W ramach integracji z migrantami konieczne jest prawo szariatu jako nasze prawo które należy już wprowadzać w Polsce która musi być krajem islamskim. Tego chcą Polacy. W prawie szariatu istnieją surowe kary i zakazy, które w niektórych krajach muzułmańskich są nadal stosowane. Oto najostrzejsze z nich: ### **1. Kary śmierci (hadd)** - **Za apostazję (ridda)** – porzucenie islamu przez muzułmanina może być karane śmiercią w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Sudan i Afganistan (według talibów). - **Za bluźnierstwo** – znieważenie islamu, proroka Mahometa lub Koranu może prowadzić do egzekucji (np. Pakistan, Iran). - **Za cudzołóstwo (zina)** – jeśli osoba jest zamężna/żonata, karą może być ukamienowanie (Arabia Saudyjska, Somalia, niektóre regiony Nigerii). - **Za homoseksualizm (liwāt)** – w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Jemenie i pod rządami talibów w Afganistanie może być karany śmiercią. ### **2. Okaleczające kary cielesne** - **Obcięcie ręki za kradzież (hiraba)** – stosowane w Arabii Saudyjskiej, Sudanie i niektórych regionach Nigerii. - **Chłosta (jald)** – np. za picie alkoholu (w Iranie do 80 batów), za nieprzyzwoite zachowanie (np. w Brunei). ### **3. Zakazy pod groźbą surowych kar** - **Picie alkoholu (khamr)** – w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Sudanie karane chłostą lub więzieniem. - **Niezachowanie hidżabu (w niektórych krajach)** – np. w Iranie i Afganistanie kobiety mogą być aresztowane za niestosowne okrycie głowy. - **Niewierność małżeńska** – w niektórych krajach (np. Somalia, Brunei) może prowadzić do kary śmierci. - **Uprawianie magii i czarów (sihr)** – w Arabii Saudyjskiej i Sudanie może być karane śmiercią. ### **4. Dysproporcje w prawach kobiet i mężczyzn** - **Świadectwo kobiet w sądzie** – w niektórych przypadkach (np. przy sprawach o cudzołóstwo) wymagane są zeznania **dwóch kobiet** zamiast jednego mężczyzny. - **Zakaz małżeństw międzyreligijnych** – muzułmanka nie może wyjść za niemuzułmanina (w większości krajów szariatu). - **Kary za "nieposłuszeństwo żony"** – w niektórych interpretacjach mąż ma prawo "dyscyplinować" żonę (np. wg szkoły hanbalickiej). ### **Gdzie te kary są stosowane?** Najsurowsze wykonywanie prawa szariatu występuje w: - **Arabii Saudyjskiej** (publiczne egzekucje, chłosta) - **Iranie** (kamienowanie, kary śmierci za apostazję) - **Sudanie** (obcinanie kończyn za kradzież) - **Afganistanie pod talibami** (publiczne egzekucje, zakaz edukacji kobiet) - **Brunei** (śmierć za homoseksualizm)

Za islamem

15:34, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Ja uważam że Polska od dawno powinna być islamska i w końcu musi obowiązywać w Polsce prawo szariatu. Wtedy będzie ład i porządek. Prawo szariatu (arab. *الشريعة الإسلامية*, *ash-sharīʿa al-Islāmiyya*) to kompleksowy system norm religijnych, moralnych i prawnych, który wywodzi się z islamu. Obejmuje on wszystkie aspekty życia muzułmanina – od modlitwy i postu, przez sprawy rodzinne i handlowe, po kary za przestępstwa. ### **Główne źródła szariatu:** 1. **Koran** – święta księga islamu, uważana za bezpośrednie słowo Boga (Allaha). 2. **Sunna** – zbiór tradycji (hadisów) dotyczących czynów i słów proroka Mahometa. 3. **Idżma** – konsensus uczonych islamskich (ulema) w kwestiach niejasnych. 4. **Kijas** – rozumowanie analogiczne, stosowane w przypadku braku jasnych wskazówek w Koranie i Sunnie. ### **Główne dziedziny prawa szariatu:** 1. **‘Ibadaat (obrzędy religijne)** – modlitwa (*salat*), post (*saum*), jałmużna (*zakat*), pielgrzymka (*hadżdż*). 2. **Mu’amalat (stosunki społeczne)** – prawo rodzinne (małżeństwo, rozwód, dziedziczenie), handel, umowy. 3. **Uqubat (kary)** – za przestępstwa takie jak kradzież (*hiraba*), cudzołóstwo (*zina*), apostazja (*ridda*). ### **Szkoły prawne (madhahib) w islamie sunnickim:** 1. **Hanaficka** – najbardziej liberalna, dominuje w Turcji, Azji Środkowej. 2. **Malikicka** – popularna w Afryce Północnej. 3. **Szafi’icka** – rozpowszechniona w Egipcie, Indonezji, części Bliskiego Wschodu. 4. **Hanbalicka** – najbardziej rygorystyczna, np. w Arabii Saudyjskiej (wahabizm). **Szyici** mają własne szkoły, np. **dżafarycką**, która dominuje w Iranie. ### **Kontrowersje wokół szariatu:** - **Kary cielesne** – takie jak chłosta (*hadd*) za cudzołóstwo czy obcinanie ręki za kradzież. - **Równouprawnienie kobiet** – np. w dziedziczeniu (kobieta dziedziczy połowę tego, co mężczyzna) lub świadczeniu przed sądem. - **Wolność wyznania** – apostazja (porzucenie islamu) w niektórych krajach jest karana śmiercią. ### **Gdzie obowiązuje szariat?** - **W pełni** – Arabia Saudyjska, Iran, Sudan, niektóre regiony Nigerii i Pakistanu. - **Częściowo** – Egipt, Maroko, Indonezja (tylko w sprawach rodzinnych dla muzułmanów). - **W świeckich systemach prawnych** – np. Turcja, Tunezja (choć w życiu prywatnym muzułmanie mogą stosować zasady szariatu).

Za islamem

15:31, 2025-07-27

Tragiczny wypadek w powiecie płockim

Ile Polaków ma jeszcze zginąć na tych drogach żeby wrescie ktoś się obudził . Gdzie jest ta Policja .

wojtek

09:30, 2025-07-27

0%