- Składały się na niego dwie stocznie. Stocznia nr 1 zlokalizowana była od zachodu, tuż przy wejściu do portu handlowego i podlegała Państwowej Żegludze na Wiśle. Remontowała statki pasażerskie, holowniki i barki dla potrzeb żeglugi śródlądowej. Stocznię nr 2 zlokalizowaną we wschodniej części obok starego portu, podporządkowano Państwowemu Zarządowi Dróg Wodnych i wykonywała przeważnie remonty taboru pływającego dla administracji wód wodnych - przypomina Archiwum Państwowe w Płocku.Jak się okazało, wojnę przetrwało tylko 15 proc. zabudowy i kilka obrabiarek. Stocznie jednak doposażono, a zatrudnienie w nich znalazło 88 osób. Port został przystosowany do przeładunku zboża i cukru.
- W trudnym okresie lat powojennych udało się wyremontować i przekazać do żeglugi 180 rzecznych jednostek pływających, w tym takie statki jak: Reduta, Warneńczyk, Bałtyk, Francja, Traugutt i Lubecki. W 1949 roku utworzono "Stocznie rzeczne przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z władzami we Wrocławiu, któremu przyporządkowana została także Stocznia Główna w Płocku. Na mocy zarządzenia Ministra Żeglugi z dnia 1 sierpnia 1951 r. otrzymała nazwę Płockie Stocznie Rzeczne z siedzibą w Płocku. W roku 1961 została przemianowana na Płocką Stocznię Rzeczną - opisuje Archiwum Państwowe w Płocku.W kolejnych latach stocznię zmodernizowano pod kątem budowy nowych obiektów dla potrzeb transportu wodnego i wprowadzono technologię spawania wielostanowiskowego.
- Co ciekawe, część produkcji realizowana była na potrzeby odbudowy kraju. Były to różnego rodzaju konstrukcje stalowe, słupy do linii wysokiego napięcia dla Nowej Huty, rurociągi dla elektrociepłowni Żerań, zbiorniki gazowe dla Kędzierzyna i Mościc czy konstrukcje wiaduktu kolejowego dla Białegostoku - czytamy w opisie wirtualnej wystawy.http://petronews.pl/zakaz-jazdy-przez-most-dla-rolnikow-i-rozladowane-akumulatory-bizony-plockiej-fabryki-45-lat-temu-film/ W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Stocznia Rzeczna w Płocku przeżywała największy rozwój.
- W 1963 r. zatrudnienie w Płockiej Stoczni Rzecznej wynosiło 696 osób w tym 564 pracowników fizycznych, 132 umysłowych i 50 uczniów. Funkcjonowało przy niej przedszkole przyzakładowe dla 40 dzieci, organizowano kolonie i półkolonie. Prowadzono świetlicę przyzakładową i kino zakładowe "Stoczniowiec" na 150 miejsc. Działała orkiestra zakładowa, biblioteka licząca 5 tys. tomów, organizowano tańce, spektakle, wieczorki naukowe, spotkania choinkowe, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, wycieczki, itp. - wylicza Archiwum Państwowe w Płocku.W 1975 r. pochylnię zakładu opuściła największa w dziejach polskich stoczni rzecznych barka o wyporności 3450 ton, przystosowana do żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej morskiej. Trafiła na eksport do Francji. W styczniu 1982 roku ogromna powódź spowodowała straty w wysokości 381 mln zł. Dopiero w czerwcu na nowo podjęto pracę, rozpoczynając budowę lodołamaczy, hoteli pływających i holowników.
- Dzięki metodzie połówkowego łączenia jednostek pływających na wodzie, którą opracowano w samej Stoczni można było budować duże jednostki powyżej 100 m długości. W latach osiemdziesiątych prowadzono także budowę bramy przeciwpowodziowej i nowego nabrzeża wyposażeniowego. Ponadto wykonywano remonty bieżące i awaryjne - wspomina Archiwum.Płocka Stocznia Rzeczna w latach osiemdziesiątych była największą stocznią śródlądową w Polsce i jedną z większych w Europie. W 1985 r. wartość produkcji wynosiła 1.193.648 zł, a zatrudniano wówczas 1031 osób. Na terenie zakładu działało 6 stołówek, 2 kioski z artykułami spożywczymi i garmażerią, punkty wydawania wody gazowanej oraz gorącego mleka i kawy. Jednostki pływające wytwarzane przez płocki zakład trafiały m.in. do Belgii, Birmy, Bułgarii, Czechosłowacji, Danii, Holandii, Francji, Indonezji, Jugosławii, RFN, Szwajcarii i Wietnamu. http://petronews.pl/poczatki-zakladu-petrochemicznego-w-plocku-jak-wspominaja-to-pierwsi-pracownicy-film/
Linia produkcyjna Płockiej Stoczni Rzecznej, praca spawaczy, Zbiór fotografii Tomasza Jacka Gałązki z Płocka, sygn. rob. 66.
Płocka Stocznia Rzeczna, fot. G. Rychlik, Komitet Wojewódzki PZPR w Płocku, sygn. 1812.
Płocka Stocznia Rzeczna, jednostki dla zagranicznych armatorów, fot. I Malanowski, Komitet Wojewódzki PZPR, sygn. 1812.
14:11, 28.07.2021
Całe szczęscie,że MZRiP pozostał.
Gdyby nadal rządziła PO,to zapewne ORlen byłby likwidowany.
18:56, 28.07.2021
Twoje nabożne życzenie? PIS mnie nie obchodzi.Orlen tak! Po doborze słów, jakich używasz gościu, wnioskuję,że miałeś kłopoty z ukończeniem szkoły podstawowej.
Pl23:36, 28.07.2021
administracji wód wodnych .
Lysy17:52, 30.07.2021
Jaki sobie zbudowaliscie taki macie ten plock nikt za was tego nie zrobił żadne przynależności partyjne tylko ludzie
Refleksyjnie04:19, 06.08.2021
Płock to wielka wieś ze wszystkimi jej przywarami. Nieuprzejmi ludzie, zawiść o.niespotykanej gdzie indziej skali, lenistwo i przede wszystkim udawanie, ze cokolwiek się robi i naezekanie wszystko za gigantyczne pieniadze. Do tego zepsute solidarnoscia zaklady pracy i uklady rodem z PRL-u.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tragiczny wypadek na DK60. Nie żyje młoda kobieta
On widzi tylko prowizję
Joł
16:16, 2025-07-03
Decyzja o Centrum Integracji Cudzoziemców w Płocku
myślą że jak nie będzie CIC to problem zniknie,Oni i tak przyjdą i trzeba będzie ich zasymilować w przeciwnym razie powstaną getta ,podziały społeczne i konflikty .Zmiany klimatyczne,wojny i głód są silniejsze od najpotężniejnięjszych murów.Zbijanie kapitał politycznego na uchodżcach niegodne'
real
15:29, 2025-07-03
Sąd Najwyższy: Wybory prezydenckie są ważne
Wiesz o tych protestach, sam to robiłeś
Wiesz
15:24, 2025-07-03
Jedziesz jak szalony? Trafisz za kratki
I tacy janusze kierownicy jak Ty
"prawda&
15:23, 2025-07-03
0 0
A LOT już był prawie Niemcowi sprzedany, gdyż był stratny, bardzo stratny pod rządami m.in.: "profesora" Bartoszewskiego. Przykłady można mnożyć.
0 0
tak tak, z pewnością, putinowski pachole
0 0
Czekaj czekaj jeszcze trochę pis rozkradnie i rozjebie nawet i ten śmieszny orlen