Zamknij

ORLEN Oil: Najszybsze przestawienie produkcji w historii

Agnieszka Stachurska 15:43, 20.04.2020 Aktualizacja: 09:23, 21.04.2020 ok. 4 min. czytania
5

Epidemia koronawirusa w Polsce spowodowała zwiększone zapotrzebowanie na produkty higieniczne, w tym płyny do dezynfekcji rąk czy powierzchni. Produktów tych bardzo szybko zabrakło na rynku - wówczas z pomocą ruszyła spółka z Grupy ORLEN - ORLEN Oil.
Historia spółki ORLEN Oil sięga 1998 roku, kiedy to czwórka największych producentów środków smarnych - Petrochemia Płock, Rafineria Trzebinia, Rafineria Czechowice oraz Rafineria Jedlicze - założyła firmę Petro Oil. Rok później, na skutek połączenia Petrochemii Płock S.A. i Centrali Produktów Naftowych, powstał Polski Koncern Naftowy S.A. - jedna z największych firm paliwowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym samym roku spółka Petro - Oil została włączona w struktury Grupy Kapitałowej Polskiego Koncernu Naftowego. W 2002 roku spółka zmieniła nazwę na ORLEN OIL, przyjmując jednocześnie charakterystyczny dla struktur koncernu logotyp. Dotychczas Zakład Produkcyjny ORLEN Oil w Jedliczu zajmował (i zajmuje się nadal) wytwarzaniem przede wszystkim płynów do spryskiwaczy, ale także bardzo cenionych przez klientów i bardzo popularnych w Polsce płynów chłodniczych.
- ORLEN Oil jest znany wśród kierowców także z powodu wytwarzania wysokiej jakości olejów motoryzacyjnych do aut, motocykli, łodzi motorowych czy transportu. Pozostały asortyment produkcyjny ORLEN Oil to smary i oleje przemysłowe - mówi Marek Chudoba, rzecznik prasowy spółki.
Dlaczego i w jaki sposób przestawiono produkcję w Jedliczu tak, aby powstawał tam płyn do dezynfekcji?


PKN ORLEN

- W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, dokonano szybkiego przestawienia linii produkcyjnej tak, aby spółka mogła rozpocząć wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk. Produkcja ruszyła 12 marca br. - tłumaczy rzecznik. - W trudnej sytuacji jeszcze uważniej wsłuchujemy się w potrzeby społeczne i niezwłocznie reagujemy. W ramach Grupy ORLEN wykorzystywane są wszystkie możliwości, aby aktywnie włączyć się w walkę z epidemią koronawirusa w Polsce - dodaje Marek Chudoba. Właśnie dlatego już w pierwszych dniach marca laboratoria Grupy ORLEN rozpoczęły pracę nad płynem do dezynfekcji rąk.
- Zdecydowaliśmy że wykorzystamy możliwości techniczne naszej spółki ORLEN Oil, chcieliśmy jak najszybciej odpowiedzieć na oczekiwania Polaków i zwiększyć ich bezpieczeństwo. I to się udało. W bardzo szybkim tempie udało nam się dostosować produkcję w Jedliczu, wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk ruszyło już kilka dni od podjęcia decyzji - wspomina rzecznik spółki.
Na czym polegały wprowadzone w produkcji zmiany? Jak wyjaśnia Marek Chudoba, zimowy płyn do spryskiwaczy zawiera alkohol i jest on także podstawowym składnikiem płynu do dezynfekcji. Dlatego już w ciągu 10 dni linia produkcyjna płynów do spryskiwaczy została dostosowana do wymogów wytwarzania płynu do dezynfekcji.


PKN ORLEN

Co sprawiło największą trudność? - Najtrudniejszym i najdłuższym etapem było zdobycie odpowiednich pozwoleń i certyfikatów, ponieważ w zakładzie zaczął powstawać produkt biobójczy - przyznaje rzecznik.
Płyn do dezynfekcji rąk wyprodukowany w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN OIL w Jedliczu jest wpisany do Wykazu Produktów Biobójczych, prowadzonego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jednak pomimo tych trudności, pierwsza partia rozlana do pięciolitrowych opakowań była gotowa już 13 marca. Niemal w całości trafiła do Agencji Rezerw Materiałowych. Jej część trafiła także na stacje benzynowe, do szpitali i instytucji walczących z epidemią oraz sklepów wielkopowierzchniowych, do wykorzystania przez pracowników w celach własnych placówek. Rzecznik ORLEN Oil wyjaśnia nam, że w proces wytwarzania płynu dezynfekującego zaangażowana jest także inna spółka z Grupy ORLEN - ORLEN Laboratorium, której Pracownia Produktów Naftowych w Jedliczu wdrożyła analizy laboratoryjne niezbędne do prawidłowego prowadzenia procesu wytwarzania w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN OIL.


PKN ORLEN

Obecnie spółka ORLEN OIL produkuje ok. 1,2 mln litrów płynu tygodniowo, w opakowaniach 5-, 4- i 1-litrowych. Do końca marca na potrzeby m.in. Agencji Rezerw Materiałowych i stacji ORLEN wyprodukowano 2,5 miliona litrów płynu. W kwietniu całkowita produkcja ma osiągnąć poziom 4,5 miliona litrów.
Czy po zakończeniu epidemii spółka pozostawi ten asortyment w produkcji? - W planach Spółki ORLEN OIL jest pozostawienie tego asortymentu w ciągłej produkcji - potwierdza Marek Chudoba.
Warto podkreślić, że PKN ORLEN nie tylko podwoił produkcję płynu do dezynfekcji rąk, ale też podjął decyzję o produkcji i dostarczeniu na rynek kolejnego produktu - tym razem do dezynfekcji powierzchni. Produkcja płynu do dezynfekcji powierzchni o właściwościach biobójczych wystartowała w zakładzie Grupy ORLEN w Trzebini na początku kwietnia. Obecnie - w pierwszym etapie - wydajność produkcji wynosi do 3 milionów litrów miesięcznie. Do produkcji płynu wykorzystywana jest infrastruktura spółki ORLEN Południe i płyn na dniach trafi do sprzedaży hurtowej oraz do instytucji użyteczności publicznej.
(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [5]

komentarz(5)

XX

0 0

możecie podać datę kiedy będzie dostępny na stacjach? bo przestawienie było już z miesiąc temu, a w Plocku na stacjach tylko kartki, że chwilowo brak, a najbliżej płynu byłem jak oglądałem w tvp jakie ilości go produkują

18:27, 20.04.2020
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zenekzenek

0 0

Przecież to czysta pisowo-orlenowa propaganda.

02:30, 21.04.2020

0 0

obajtek kłamie jak zwykle

18:37, 20.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MatMat

0 0

Najszybsze przestawienie produkcji w historii... Orlen Oil ... wcześniej nie było takiej potrzeby ale tytuł chwytliwy

21:19, 20.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichuMichu

0 0

Byłem już z 10 razy na różnych stacjach Orlenu i na żadnej nie było płynu. Robią z nas debili.

18:16, 21.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LKRLKR

0 0

W Kraśniku jest na stacjach 1 i 5 L ,bez problemu

17:12, 30.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Jak w Płocku będą muzułmanie i z czasem Płock stanie się miastem islamskim z prawem szariatu to wynika z tego że te kobiety z lewicy same kręcą na siebie bat 🤣 płoccy mężczyźni będą mieli super ale kobiety nie będą miały nic do gadania. W końcu będzie normalnie. W ramach integracji i tolerancji przechodzimy na islam

Jestem za

15:45, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

W ramach integracji z migrantami konieczne jest prawo szariatu jako nasze prawo które należy już wprowadzać w Polsce która musi być krajem islamskim. Tego chcą Polacy. W prawie szariatu istnieją surowe kary i zakazy, które w niektórych krajach muzułmańskich są nadal stosowane. Oto najostrzejsze z nich: ### **1. Kary śmierci (hadd)** - **Za apostazję (ridda)** – porzucenie islamu przez muzułmanina może być karane śmiercią w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Sudan i Afganistan (według talibów). - **Za bluźnierstwo** – znieważenie islamu, proroka Mahometa lub Koranu może prowadzić do egzekucji (np. Pakistan, Iran). - **Za cudzołóstwo (zina)** – jeśli osoba jest zamężna/żonata, karą może być ukamienowanie (Arabia Saudyjska, Somalia, niektóre regiony Nigerii). - **Za homoseksualizm (liwāt)** – w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Jemenie i pod rządami talibów w Afganistanie może być karany śmiercią. ### **2. Okaleczające kary cielesne** - **Obcięcie ręki za kradzież (hiraba)** – stosowane w Arabii Saudyjskiej, Sudanie i niektórych regionach Nigerii. - **Chłosta (jald)** – np. za picie alkoholu (w Iranie do 80 batów), za nieprzyzwoite zachowanie (np. w Brunei). ### **3. Zakazy pod groźbą surowych kar** - **Picie alkoholu (khamr)** – w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Sudanie karane chłostą lub więzieniem. - **Niezachowanie hidżabu (w niektórych krajach)** – np. w Iranie i Afganistanie kobiety mogą być aresztowane za niestosowne okrycie głowy. - **Niewierność małżeńska** – w niektórych krajach (np. Somalia, Brunei) może prowadzić do kary śmierci. - **Uprawianie magii i czarów (sihr)** – w Arabii Saudyjskiej i Sudanie może być karane śmiercią. ### **4. Dysproporcje w prawach kobiet i mężczyzn** - **Świadectwo kobiet w sądzie** – w niektórych przypadkach (np. przy sprawach o cudzołóstwo) wymagane są zeznania **dwóch kobiet** zamiast jednego mężczyzny. - **Zakaz małżeństw międzyreligijnych** – muzułmanka nie może wyjść za niemuzułmanina (w większości krajów szariatu). - **Kary za "nieposłuszeństwo żony"** – w niektórych interpretacjach mąż ma prawo "dyscyplinować" żonę (np. wg szkoły hanbalickiej). ### **Gdzie te kary są stosowane?** Najsurowsze wykonywanie prawa szariatu występuje w: - **Arabii Saudyjskiej** (publiczne egzekucje, chłosta) - **Iranie** (kamienowanie, kary śmierci za apostazję) - **Sudanie** (obcinanie kończyn za kradzież) - **Afganistanie pod talibami** (publiczne egzekucje, zakaz edukacji kobiet) - **Brunei** (śmierć za homoseksualizm)

Za islamem

15:34, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Ja uważam że Polska od dawno powinna być islamska i w końcu musi obowiązywać w Polsce prawo szariatu. Wtedy będzie ład i porządek. Prawo szariatu (arab. *الشريعة الإسلامية*, *ash-sharīʿa al-Islāmiyya*) to kompleksowy system norm religijnych, moralnych i prawnych, który wywodzi się z islamu. Obejmuje on wszystkie aspekty życia muzułmanina – od modlitwy i postu, przez sprawy rodzinne i handlowe, po kary za przestępstwa. ### **Główne źródła szariatu:** 1. **Koran** – święta księga islamu, uważana za bezpośrednie słowo Boga (Allaha). 2. **Sunna** – zbiór tradycji (hadisów) dotyczących czynów i słów proroka Mahometa. 3. **Idżma** – konsensus uczonych islamskich (ulema) w kwestiach niejasnych. 4. **Kijas** – rozumowanie analogiczne, stosowane w przypadku braku jasnych wskazówek w Koranie i Sunnie. ### **Główne dziedziny prawa szariatu:** 1. **‘Ibadaat (obrzędy religijne)** – modlitwa (*salat*), post (*saum*), jałmużna (*zakat*), pielgrzymka (*hadżdż*). 2. **Mu’amalat (stosunki społeczne)** – prawo rodzinne (małżeństwo, rozwód, dziedziczenie), handel, umowy. 3. **Uqubat (kary)** – za przestępstwa takie jak kradzież (*hiraba*), cudzołóstwo (*zina*), apostazja (*ridda*). ### **Szkoły prawne (madhahib) w islamie sunnickim:** 1. **Hanaficka** – najbardziej liberalna, dominuje w Turcji, Azji Środkowej. 2. **Malikicka** – popularna w Afryce Północnej. 3. **Szafi’icka** – rozpowszechniona w Egipcie, Indonezji, części Bliskiego Wschodu. 4. **Hanbalicka** – najbardziej rygorystyczna, np. w Arabii Saudyjskiej (wahabizm). **Szyici** mają własne szkoły, np. **dżafarycką**, która dominuje w Iranie. ### **Kontrowersje wokół szariatu:** - **Kary cielesne** – takie jak chłosta (*hadd*) za cudzołóstwo czy obcinanie ręki za kradzież. - **Równouprawnienie kobiet** – np. w dziedziczeniu (kobieta dziedziczy połowę tego, co mężczyzna) lub świadczeniu przed sądem. - **Wolność wyznania** – apostazja (porzucenie islamu) w niektórych krajach jest karana śmiercią. ### **Gdzie obowiązuje szariat?** - **W pełni** – Arabia Saudyjska, Iran, Sudan, niektóre regiony Nigerii i Pakistanu. - **Częściowo** – Egipt, Maroko, Indonezja (tylko w sprawach rodzinnych dla muzułmanów). - **W świeckich systemach prawnych** – np. Turcja, Tunezja (choć w życiu prywatnym muzułmanie mogą stosować zasady szariatu).

Za islamem

15:31, 2025-07-27

Tragiczny wypadek w powiecie płockim

Ile Polaków ma jeszcze zginąć na tych drogach żeby wrescie ktoś się obudził . Gdzie jest ta Policja .

wojtek

09:30, 2025-07-27

0%