Od stycznia 2018 roku Mazowsze zostało podzielone na dwie jednostki statystyczne: część stołeczną oraz resztę. Dzięki temu zabiegowi, województwo mazowieckie, po wykluczeniu wyjątkowo dobrze rozwiniętej Warszawy, ma mieć możliwość pozyskania większego dofinansowania z Unii Europejskiej. Od dłuższego czasu zwracano uwagę, że Mazowsze jest poszkodowane podczas przydzielania środków unijnych, w związku z zawyżaniem poziomu rozwoju regionu przez stolicę. Zastanawiano się nawet nad całkowitym podziałem województwa, jednak okazało się, że wystarczy podział statystyczny. Wniosek skierowany do Unii Europejskiej o statystyczny podział regionów został przyjęty i zrealizowany, dzięki czemu od stycznia 2018 roku Mazowsze jest oficjalnie dwiema jednostkami statystycznymi. Obecnie oddzielne regiony statystyczne stanowią:
- To ważny moment dla wszystkich mieszkańców Mazowsza - mówił marszałek Adam Struzik po wejściu w życie podziału statystycznego. - Daje nam szansę na dalsze korzystanie ze środków unijnych. Od stycznia UE, patrząc na Mazowsze, widzi dwa odrębne obszary wsparcia. Rozumie, że inne potrzeby ma stolica i okoliczne powiaty, a inne - reszta województwa. Stawka była bardzo wysoka. Statystyczne bogacenie się Mazowsza, w dużej mierze poprzez potencjał stolicy, mogło doprowadzić do radykalnego zmniejszenia środków unijnych dla naszego regionu. Rozwiązaniem była zmiana podziału statystycznego. I właśnie o to zabiegaliśmy już od 2011 roku - podkreśla marszałek.Jak już informowaliśmy, podział był konieczny, ponieważ Mazowsze w 2015 r. wytworzyło jedną piątą polskiego PKB, a w 2013 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika, Mazowsze nie mogłoby już starać się o dofinansowanie z funduszy unijnych na rozwój infrastruktury. Właśnie dlatego o podział województwa na dwie jednostki statystyczne zabiegał marszałek Adam Struzik, Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz posłowie i samorządowcy z regionu. Wniosek o uruchomienie procedury został opracowany pod koniec 2015 r. przez rząd Ewy Kopacz. Ostatecznie został złożony w lutym 2016 r. Dzięki temu zabiegowi, powiat płocki statystycznie należy do innej jednostki, w związku z czym nadal będzie mógł starać się o pozyskanie środków unijnych. Rozporządzenie Komisji (UE) w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS). zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 29 listopada 2016 r.
Kamil14:53, 06.01.2018
Brawo Panie Marszałku! Płocczanie są z Pana dumni.
Ponad 2000 osób zagrożonych zwolnieniami
kolejnych politykierów do zarządu i na stanowiska menadżerskie, to na pewno się poprawi. Kiedy wreszcie te zorganizowane grupy biernych, miernych ale wiernych odczepią się od spółek skarbu państwa i pozwolą prawdziwym fachowcom robić robotę
dajcie
15:43, 2025-06-10
Po wyborach: będzie wotum zaufania dla rządu
ruskie trolle straszą uchodżcami żeby głosować na antyunijne i prorosyjskie partie.PiS i Konfedera to przyjaciele Putlera.
real
13:53, 2025-06-10
Płocczanie będą jeździć autobusami wodorowymi
bravo anszej pewnie uglowe po 40 cbl
łysy kacyk
12:18, 2025-06-10
Wypadek motocykla w powiecie płockim
Dzikie rajdy crossem po lesie, nawet mi ich nie żal
Doigrał sie
18:27, 2025-06-09